Günlük Gazeteler

Hava Durumu

İSTANBUL

Bülten

Flormar’ın yeni “Urban Sound” koleksiyonu ile şehrin enerjisini ve müziğin ritmini makyajına yansıtmaya ne dersin?  Çizgilerin dışına çıkmak ve renklere şans vermek bu koleksiyon ile senin elinde!

Flormar’ın yeni koleksiyonu “Urban Sound”, şehre dönüş yaptığımız günlerde günlük makyajına yeni bir soluk getirecek.  Maskaradan kaş kalemine, eyelinerdan ruja, dudak kaleminden fırçaya, ojeden far paletine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan “Urban Sound” koleksiyonu şehrin renklerini harmanlayarak bu sezon seni baştan yaratmaya aday...

Şehrin ve müziğin ritminden esinlenen bu koleksiyonla farklı ve iddialı görünümler yaratıp tarzınla dikkatleri üzerine çekeceksin!


Önce Temizlik: “Pore Cleansing Peeling” ile siyah noktalara son!

Yaz boyunca güneşten etkilenerek acil yardım çağrısı veren ciltler için en önemli adım derinlemesine temizlik. Cildinizi temizlerken aynı zamanda makyaja hazırlamanıza yardımcı olan Pore Cleansing Peeling’in içeriğindeki mineraller ve zengin mikro kürecikler gözeneklere nazikçe nüfuz ederek onları tıkayan maddeleri ve yağ fazlasını temizliyor.  

Kontürden vazgeçemeyenlere: “Sculpting Kit” ve “Fan Brush”...

Yüz hatlarını şekillendirirken ciltteki kusurları da örterek kusursuz bir sonuç sağlayan Sculpting Kit’in  üç renk alternatifi bulunuyor. Mat kontür rengi ve ışıltılı aydınlatıcı pudrayı bir arada sunan Sculpting Kit, ince dokusu ile ten makyajında en pratik yardımcın olacak.

Kusursuz kontür ve aydınlatıcı uygulaması için özel olarak tasarlanan Fan Brush; yelpaze şekli ve yumuşacık dokusu ile; elmacık kemiklerine, çene hattına, alın bölgesine gölgelendirme ve aydınlatma yapmak için ideal.


Mat ve Işıltılı Renkler & Pürüzsüz Görünüm: “Smooth Touch Blush”

Cildine doğal bir renk katmanı sağlayacak şeftali ve gül kurusu tonlarında yüksek pigmentli dört renk alternatifine sahip  Smooth Touch Blush, günlük ve kolay kullanımı ile kusursuz bir görünüme sahip olmanın anahtarını sunuyor.

Şehrin tüm renkleri “Urban Eye Palette”te buluştu.

Urban Eye Palette, yoğun pigmentasyonuyla tek uygulamada görünümü belirginleştiren canlı renkleri bir arada sunuyor.

Koleksiyon içindeki iki farklı far paleti ile renk kombinasyonlarını kullanarak göz makyajında fark yaratacaksın.

Makyajına ritim kat: “Master Dipliner”

Etkileyici bakışlara sahip olmak keskin ve çarpıcı çizgilerle mümkün! Master Dipliner’ın  yoğun renkli yapısı, 3 renk alternatifi ve bulaşmayı önleyen eşsiz formülü ile ince ve kalın çizgileri bir arada kombinleyeceğin modern bir göz makyajı artık hayal değil.

Wow dedirtecek hacimli kirpikler için:  “Wow Volume Mascara”

Kat kat uygulama imkanı sunan özel formülü ile; hacimli, uzun ve dikkat çeken kirpiklere sahip olmana yardımcı olacak Wow Volume Mascara ile kirpiklerini ağırlaştırmadan mükemmel  bir uygulama yapabileceksin. 

Keskin ve çarpıcı bakışlar için: “Brow Sculpting Duo”

Kalem ve pudranın bir arada olduğu Brow Sculpting Duo’nun kalem tarafı ile kaşlara şekil verirken, pudra tarafı ile kaş görünümü tamamlayabilirsin.  Dört renk seçeneği sunan ürün, pratik ve hızlı bir uygulama sunuyor.

Dudaklarına bakım yap ve ruja hazırla: “Caring Lip Primer”

İçeriğindeki avakado ve jojoba yağları ile yazın kuruyup çatlayan dudakları nemlendirip pürüzsüzleştirerek ruj uygulamasına hazırlayan Caring Lip Primer, transparan ve ince dokusuyla rujun dağılmasını engellerken, daha kusursuz görünüm ve uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olur.

Cesur renklerde bakımlı dudaklar için: “Caring Lip Color”

İçeriğindeki besleyici yağlarla dudakları nemlendirip bakım yapan Caring Lip Color rujlar, ultra kremsi yapıları ile tek dokunuşta dudaklarına renk ve belirginlik kazandıracak. Altı renk alternatifi ve yarı mat dokusuyla tek sürüşte kolay bir uygulama sununan rujlar mıknatıslı ambalajları ile dikkat çekiyor.

Dudaklarda daha kalıcı renkler: “StyleMatic Lipliner”

Üstün kalıcılığı, yumuşak dokusu ve Caring Lip Color rujlarla uyumlu altı renk alternatifi ile StyleMatic Lipliner’ı kolayca uygulayabilir ve dudak görünümünü tamamlayabilirsin.

Sokak ruhunu “Nutritious Nail Gel” ojeler ile tırnaklarına taşı!

Nutritious Nail Gel ojeler tırnaklara göz alıcı bir parlaklık verirken fındık ve kakao yağı içeren formülü ile bakım yapıyor. Hızlı kuruyan besleyici formüle sahip Nutritious Nail Gel ojeler dört renk seçeneği ile şehrin renklerini tırnaklarına taşıyacak.

Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Kimyasal silahlar yüzyıllardır can alıyor

Suriye'nin Doğu Guta bölgesindeki son saldırıyla tekrar gündeme gelen kimyasal silahlar, yüzyıllardır savaşlarda ve çatışmalarda toplu katliamlar için kullanılıyor.

ANKARA (AA)  - Mehmet Kara - Konvansiyonel silahlara göre üretimi daha ucuz ve kolay olan kimyasal silahlar, basit laboratuvarlarda bile üretilebiliyor. İnsanlık tarihinde ülkeler, örgütler ve askerler tarafından birçok kez kullanılan bu silahlar, etkilerinin güçlü olması nedeniyle insan, hayvan, doğa ve doğal kaynaklar için ciddi tehdit oluşturuyor.

Hardal, sarin, VX, arsin, hidrojen siyanür, tabun, klor ve fosgen gibi birçok çeşidi olan zehirli kimyasallar, türlerine göre merkezi sinir sistemi, solunum sistemi ve kan hücrelerine zarar veriyor. Kimyasal silahlar, solunum sistemini tahrip ederek nefes almayı zorlaştırıyor, zehirlenmelere ve kalp krizlerine neden oluyor.

Bu gazlar arasında en bilineni kükürt klorür içerikli hardal gazı. Bu gaz, deri yanması, kaslarda tahribat, sinir sisteminin çökmesi ve körlük gibi birçok etkiye sahip. Gazın etkisi, 12-24 saat içinde net olarak ortaya çıkıyor. Birçok kimyasal çeşidi bulunan ve diğer kimyasallarla bileşimi kolay olan hardal gazına maruz kalan bölgelerde hayvanlar ve bitkiler de ciddi zarar görüyor.

Sinir gazları olarak bilinen sarin ve tabun da merkezi sinir sistemini etkileyerek bilinç kaybı, körlük ve felce neden oluyor. En zehirli kimyasallardan VX ise sıvı ya da gaz halde kullanılabiliyor. Solunum yolu ya da deriden geçerek vücudun sinir sistemini çökertiyor ve maruz kalan kişiyi birkaç dakika içinde öldürebiliyor.

Boğucu gazlardan klor ve fosgen, solunum ve kardiyak sistemi üstünde etki göstererek boğulmalara ve ani kalp durmalarına neden oluyor.

lk kimyasal silah MÖ 600'de kullanıldı

Basit laboratuvarlarda yüzlerce farklı kombinasyonda üretilebilen sıvı ve gaz haldeki zehirli kimyasallar, tarih boyunca birçok saldırıda ve savaşta kullanıldı.

İlk kimyasal saldırı, MÖ 600'de antik Yunan döneminde Atina ordusu tarafından Kirrha şehri kuşatmasında kullanıldı. Şehrin suyuna hellebore bitkisi katılarak düşman askerleri ve siviller zehirlendi.

Bilinen en fazla sayıda ölüme yol açan kimyasal saldırılardan biri, 1845'te düzenlendi. Fransız askerleri, Cezayir'i işgali sırasında esir aldığı bin kadar Berberiyi bir mağaraya hapsetti. Mağaraya verilen gazla Berberiler hayatını kaybetti.

20. yüzyılda kimyasal silahlar, savaşlarda çok büyük kitlelere karşı kullanıldı. Birinci Dünya Savaşı boyunca Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından kullanılan zehirli gazlar, 1 milyondan fazla kişinin ölmesine ya da yaralanmasına neden oldu.

Yahudiler gaz odalarında öldürüldü

İnsanlık tarihindeki en kitlesel ve ölümcül katliamlara sahne olan İkinci Dünya Savaşı'nda da kimyasal zehirli gazlar kullanıldı. Savaş boyunca yaklaşık 3 milyon Yahudi, Naziler tarafından Auschwitz ve Chelmno gibi toplama kamplarında öldürüldü. Özel olarak hazırlanan gaz odalarında hidrojen siyanür, saf karbonmonoksit ve Zyklon B gazları kullanıldı. 

Irak ordusunun 1988'de Halepçe'de düzenlediği kimyasal gaz saldırısında da çoğunluğu kadın ve çocuk en az 5 bin kişi hayatını kaybetti. "Kimyasal Ali" lakaplı Hasan Ali Mecid komutasındaki birliklerin uçaklardan attığı gaz ve sıvı karışımı kimyasallar arasında hardal, sarin ve VX gazı ile türevleri bulunuyordu. Özellikle su kaynaklarına karışan zehirli kimyasalların, sonraki yıllarda bölgedeki kanser vakalarını yüzde 25 artırdığı tespit edildi. 

İlk kez yoğun ve sistematik olarak Birinci Dünya Savaşı'nda kullanıldı

Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi ve Osmanlı-Türk Tarihi Araştırmaları Koordinatörlüğünde görev yapan tarih uzmanı İlkin Başar Özal, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede kimyasal silahların, ilk kez yoğun ve sistematik bir biçimde kullanıldığı Birinci Dünya Savaşı'ndan örnekler verdi.

Özal, kimyasal silahların Birinci Dünya Savaşı'nda bilinenin aksine önce Almanlar tarafından değil, Fransızlar tarafından kullanıldığını söyledi. Almanların kimyasalları gelişmiş ve kitlesel bir şekilde kullandığı bilgisini veren Özal, İngilizlerin de Özel Gaz Bölükleri kurarak Alman hatlarına saldırı düzenlediğini aktardı. Özal, kimyasal gaz saldırılarının askerler ve siviller üzerinde özellikle psikolojik etki yarattığını vurguladı.

"Gazdan korunmak için idrar kullanıldı"

Özal, konvansiyonel olmayan bu kimyasal saldırılara maruz kalanların korunma yöntemlerine ilişkin ise şunları anlattı:

"Gaz saldırısına karşı askerlerin ilk aldığı tedbirler çok ilkeldi ama etkili oldu. Klor gazına karşı İtilaf askerleri idrarlarına batırdıkları bezlerle ağız ve burunlarını kapatarak önlem aldılar. Amonyak, klorun etkisini azaltıyordu. İdrarda da amonyak bulunmaktaydı. Bu nedenle askerler idrarlarını ziyan etmediler. Ne buldularsa içini doldurup bellerine asarak yanlarından ayırmadılar."

"Varlığını koruyacak gibi görünüyor"

Özal, zehirli gazların Birinci Dünya Savaşı'nda ölüm ve yaralanma dahil 1 milyon 250 bin kişiyi etkilediğini, bugün de ucuz maliyeti nedeniyle kitlesel imha amacıyla hala kullanıldığını vurguladı.

Özal, "Maliyeti çok ucuz olduğundan taşıdığı risklere rağmen kitlesel imha için tercih edilen zehirli gazlar, insanoğlu savaş olgusunu rafa kaldırmadığı sürece varlığını koruyacak gibi görünüyor." diye konuştu.

Esed rejimi 215 kez kimyasal silah kullandı

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) raporuna göre, Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana Esed rejimi muhaliflerin bulunduğu yerlere 215 kez kimyasal silah saldırısı düzenledi.

Kimyasal silah kullanımı yasak

Dünyada kimyasal silahların kullanılmasının yasaklanması için birçok girişim yapıldı. Son olarak Kimyasal Silah Sözleşmesi, 29 Nisan 1997'de yürürlüğe girdi.

Sözleşmeye 192 ülke taraf oldu. Yalnızca İsrail, Mısır, Kuzey Kore ve Güney Sudan anlaşmaya dahil olmayı kabul etmedi.

Sözleşmeyle kimyasal silahların üretimi, depolanması ve kullanımı yasaklanıyor. Ayrıca, ülkeler, kimyasal silah stoklarını ve bunların nerede üretilebileceğini bildirmek zorunda.

KSYÖ, sözleşmeyle bugüne kadar dünyada varlığı bildirilen kimyasal silahların yüzde 97'sinin imha edilmesini denetledi.

Haber tarihi: 11 / 04 / 2018
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İkinci el araçta 'kapora dolandırıcılığına' dikkat
Sonraki: Güneydoğu artık turizmle anılacak
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: pluscreativeajans.com