logo

20 Aralık 2019

17 Milyon Kişiyi İlgilendiren ZAM

17 Milyon Kişiyi İlgilendiren ZAM

Emeklilerin gözü bu haberlerde. Ocak ayının yaklaşması ile emeklilere yapılacak zam araştırmaları artmaya başladı. Peki ocak ayında emekli ve memura ne kadar zam yapılacak? İşte güncel zam haberleri.

Emekli sandığı ve memurlara yüzde 4 zam ardından 2019’un ikinci yarısında ortaya çıkacak enflasyon farkı kadar ilave zam yapılacak. TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahminlerine gör SSK ve Bağkur’lu lara yüzde 8,46 zam uygulanacak.

Yine TCMB beklenti anketine göre SSk ve Bağkur için yapılacak zam oranı yüzde 8,53 memur ve emekli sandığı emeklileri için 7,52 olarak hesaplanıyor. Memur maaşlarına yapılan zam bir çok ücret ve maaşıda yakından ilgilendiriyor. Bu zam oranları dikkate alındığında en düşük memur emeklisinin maaşı, 2 bin 712 lira olacak.

Doktor emeklilerinin ek ödemeleri uzmanlarda 2 bin 530 lira olurken, uzman olmayanlarda bin 935 lira olacak. Yaşlılık aylığı (65 yaş maaşı) 685 liraya yükselebilecek.

Engelli aylıkları da değişecek, engeli yüzde 40-69 arası olanların aylıkları 547 lira yüzde 70 ve üzeri engele sahip vatandaşların aylıkları 831 lira olacak.

Memura 3’lü Zam

Aile yardımı da artacak olan memurların Eş yardımı da gösterge maaş katsayısı kadar artacak. İki çocuğu olup çalışmayan memura verilecek eş yardımı 487 lira olacak.

Türkiye Emekli Dernekleri emeklilere yapılan yüzde 4 ilave zammın yüzde 8’e çıkarılmasını istedi. Kabul edilmesi halinde emeklilere yapılan yüzde 4 ilave zam yüzde 8’e yükselecek ve emekli maaşları yükselecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ