logo

TÜRKİYE’NİN YALNIZLIĞI

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Ak Parti hükümeti iktidara geldiği günden  bu yana, özellikle dış siyasete verdiği önem Sayın Erdoğan’ın yaptığı yurt dışı performansları ile ortada.

Dünya liderleri içerisinde en fazla ülke ziyareti yapan lider durumunda. Bu da sayın Erdoğan’ın yurt dışı gezilerine verdiği önemi ortaya koymakta. Bunun semerelerini de aldığımız bir gerçek.

İhracat rakamlarına baktığımızda 2002 ile 2019 rakamlarının arasındaki farkın yüzde 500 lerin üzerine çıkmış olduğunu görüyoruz. Bu sonuç dış siyasetin ne kadar doğru bir kararlılık içerisinde yürüdüğünü gösteren önemli bir rakam.

Bu ekonomik tablo ile beraber bir de siyasi tabloya bakarsak Türkiye’nin yalnız bir ülke olduğu da bir gerçek . Özellikle Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi olarak büyümesini istemeyen Batı  ve Rusya’nın, Türkiye’nin Orta Doğu ve Suriye’de uyguladığı siyasi ve askeri politikalara karşı farklı refleksler verdiğini görüyoruz. Rusya’nın  özellikle Suriye politikasında başlarda, Türkiye ile ortak bir süreci kapsasa da, Astana sürecinin bozulması ile gerçek amaçlarının Türkiye ile ortak bir politikadan ziyade, tamamen kendi çıkarlarına yönelik bir düşüncenin içerisinde olduklarını ortaya koymuştur. Suriye ve Orta  Doğuda etkin bir Türkiye kimsenin işine gelmez. Bu yüzden oynanan siyasi ve askeri oyunları Türkiye olarak iyi analiz edip, bu analiz sonuçlarına göre  gardımızı almalıyız.

Daha evvel mükerrer defalar oyuna getirildiğimiz gerçeğini unutmadan,  İslam’ın emir ve yasaklarına uyarak, ecdadımızın  prensipleri doğrultusunda şefkat ve merhamet, adalet ve riayet politikalarını uygulayarak, daha keskin ve net bir siyasi yönetim içerisine girmeliyiz.

Bu veriler ışığında Türkiye yalnız bir ülkedir.

Her zaman kendi göbek bağını kendi kesmiştir.

Türkiye Lider ülke konumundadır. Ondan umut bekleyen ülkeler var.

Türkiye adil bir ülkedir. Ondan adalet bekleyen ülkeler var.

Bunlar bile Türkiye’nin güçlü olması için yeterli sebeplerdir. Dünyada şuan adalet dağıtacak Türkiye’den başka bir ülke de yoktur. Allah ülkemize ve Devletimize zeval vermesin. Bu günkü imkanlarımızı daha da artırsın . Yoksa ne Müslüman ülkelerden ne de Müslüman olmayanlardan hiç kimseye fayda yok. Bu gün Filistin’ bu durumda olmasının en büyük sebeplerinden biride Müslüman Arap ülkeleridir. Kendi  inancındaki ülkeleri bile sahip çıkmayan bu ahmaklar zannediyor musunuz bu rüyadan uyanacak.

Yalnız olan Türkiye yalnız olanların umududur.

Bunu unutmamak gerek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜSAME BİN ZEYD (R.A)

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Ömrünün 20 seneye yakın bir zamanını Resul-i Ekrem’in (a.s.m.) çok yakı­nında ge­çiren ve onun ahlakıyla ahlaklanan kahraman bir sahabi de Üsame bin Zeyd’dir (r.a.). Babası, Peygamberimizin azatlı kölesi ve vefakar hizmetçisi Zeyd bin Hari­se (r.a), annesi ise Re­su­lul­lah’ın mübarek evlatlarının mürebbiyesi Ümmü Eymen’dir (r.anha). Bu itibarla Hz. Üsame, Re­su­lul­lah’ın hususi şefkat, himaye ve terbiyesine mazhar olmuş, çocukluğunu Yüce Peygamber’in dizi dibinde geçirmişti. Üsame, Resul-i Ekrem’in birçok iltifatına nail olmuştu. Bir la...
 • NAÇİZANE ÖNERİ

  09 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Takdir edilmek, çevremizdekileri gururlandırmak veya “aferin delisi” olmak... Bu insanın içgüdüsünden gelen duygulardır. Kim takdir edilmeyi sevmez ki? Hele ki başarımız takdir ediliyorsa, veya yaptığımız herhangi bir şey başarı olarak görülüyorsa. Hepimizin gururu okşanır böyle bir durumda ve bize sonsuz güven verir. Esasen kararında egomuzun okşanması gereklidir. Çünkü insan değerlidir. Zira Allah yaratırken bize değer vermiştir. Tüm canlılardan üstün kılmıştır başta. Buna karşın biz nasıl değer vermeyelim kendimize? Değerliyiz, özeliz, takdi...
 • ZEYD BİN HARİSE (R.A)

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Küçük Zeyd daha sekiz yaşındayken gurbete düşmüştü. Annesiyle birlikte de­delerinin ve ninelerinin türbelerini ziyarete gittikleri bir sırada düşmanlar tara­fından esir alınmış ve Ukaz Panayırı’nda satışa çıkarılmıştı. Orada Hakim ibni Huzam 400 dirhem karşılığında Hatice validemiz için satın almıştı onu. İlahi kudret, Zeyd’in maceralarını daha çocukluğunda iken çileli başlatmıştı. Ancak bu çilelerin arkasından büyük saadetler gelecekti. Hz. Peygamber’le (a.s.m.) evlenen Hz. Hatice (r.anha), Zeyd’i Hz. Peygamber’e köle ve hizmetçi olarak hed...
 • BEYRUT’UN FİŞİ ÇEKİLDİ

  08 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Lübnan tarih boyunca altı kez yıkılıp yedi kez inşa edilen bir bölge.  Şimdi yedinci kez yıkıldı. 2013 yılında Batum’dan Mozambik’e giden Amonyum Nitrat yüklü bir gemi, seferi engellenerek Beyrut limanında tutuluyordu.2750 ton Amonyum Nitrat altı yıldır Beyrut limanında depolardaydı. Yıllardır bekleyen bu madde neden şimdi patladı veya patlatıldı? Tamda buradan çıkaralım dedikleri zamanda. Tam da Afrika’ya sevk edilmek istenirken. Patlamanın şiddetinden otomobiller takla attı,binalar yıkıldı.Patlama bir buçuk saatlik mesafeden hisse...