logo

29 Şubat 2020

TÜRKİYE’DEN TARİHİN İLK SÜRÜ SİHA HAREKATI

TÜRKİYE’DEN TARİHİN İLK SÜRÜ SİHA HAREKATI

33 askerimizin şehit olduğu alçak saldırının ardından Türkiye, Suriye’de belirlenen rejim hedeflerine yönelik daha önce eşi benzeri görülmemiş bir harekat başlattı. Öyle ki gerçekleştirilen sürü SİHA harekatı tarihte ilk olma özelliğini taşıyor.

Türkiye geçtiğimiz gün İdlib’den gelen saldırı haberi ile sarsıldı. Esad rejiminin gerçekleştirdiği alçak saldırıda 33 asker şehit oldu.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısından Esad rejimine yönelik harekat kararı çıktı.

ESAD BÖYLESİNİ GÖRMEDİ

Türk Silahlı Kuvvetlleri, kara ve hava unsurları ile Esad’ın daha önce görmediği kuvvette bir harekata başladı. SETA araştırmacısı Can Acun bölgeden gelen kritik bilgileri paylaştı.

İLK SÜRÜ SİHA HAREKATI

Türk Silahlı Kuvvetleri tarihte ilk defa sürü SİHA harekatı düzenledi. 24 saattir havada olan SİHA’lar tarafından tespit edilen tüm rejim hedeflerine bomba yağdırıldı. 8 yıllık Suriye savaşı boyunca böyle bir saldırı ile karşılamayan Esad rejimi çok ağır kayıplar verdi.

OBÜSLER HEDEFLERİ DÖVÜYOR

Dünya literatürüne girecek harekata koordineli şekilde kara unsurları da katılıyor. Tespit edilen hedefler bir yandan SİHA’lar diğer yandan ise Fırtına Obüsleri tarafından dövülüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ