logo

Kahvaltıda meyve yenir mi?

Kahvaltıda meyve yenir mi?

Bir çok insan acelesi olduğundan ya da sevmediğinden kahvaltı öğününü küçük şeylerle atlatıyor. Peki bu ne kadar sağlıklı? Uzmanlar günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu belirtiyorlar. Sabahları kahvaltı yerine meyve yiyebilir miyiz?

Kahvaltıda gerekli besin maddelerini doğru bir şekilde almak kişinin enerjik hissetmesine ve öğle yemeğine kadar tokluk hissinin sürmesinde yardımcı olur. Kahvaltıda sağlıksız şeylerin yenilmesi ise bir iki saat sonra yine acıkmaya ve tekrar yemeye yol açmaktadır. Bu da gün boyunca alınan kaloriyi yükseltir. Sağlıklı bir kahvaltıda meyve ve sebzeler, az yağlı proteinler, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllı besinler yer almalıdır. Dolayısıyla kahvaltıda meyve yemek sağlıklı olabilir.

Bu lif, kompleks karbonhidrat, protein ve az miktarda yağ kombinasyonu hem iyi sağlık için gerekli olan besin maddelerini sağlar, hem de hızla acıkmanızın önüne geçer. Sağlıklı bir kahvaltı aynı zamanda konsantre olmanıza yardımcı olur ve bir iki saat sonra uykunuz gelmez.

Meyvelerde, C vitamini ve potasyum gibi önemli mineral ve vitaminler vardır. Mineral ve vitaminler vücudun düzgün işlev göstermesini sağlarken, bazı hastalıklara ve sağlık problemlerine karşı savaşırlar. Kahvaltıda meyve yemek, günün sonrasında meyve yemeyi sevmeyenlerin bu maddeleri almasını sağlar.

Örneğin muz iyi bir potasyum kaynağıdır ve potasyum da kas sağlığını destekler. Günde önerilen sebze ve meyve miktarı 5 porsiyondur ve kahvaltıda meyve yemek bu hedefe ulaşmanın basit bir yoludur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ