logo

Hepsi göreve çağrılıyor!

Hepsi göreve çağrılıyor!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya diz çöktüren koronavirüse dair haberler gelmeye dünyanın dört bir yanından gelmeye devam ediyor. Kovid-19’un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 86 bin 900’ü geçti. BBC’nin son dakika olarak duyurduğu habere göre, ülkedeki vaka sayısı 35′ yükseldi. İngiliz Sağlık Bakanı ise, virüsle savaş planını açıkladı. İşte koronavirüse dair son dakika gelişmeleri…

Koronavirüs paniği dünyayı kasıp kavururken, her geçen saatte yeni haberler gelmeye devam ediyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam 2 bin 980 kişi hayatını kaybetti.

Çin ana karasında 2 bin 870, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2, İran’da 43, İtalya’da 29, Güney Kore’de 17, Japonya’da 12, Fransa’da 2, Avustralya, ABD, Tayland, Tayvan ve Filipinler’de de 1’er kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Çin ana karasında 79 bin 824, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 95 ve Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 vakaya rastlandı. Tayvan’da da 39 kişide Kovid-19 tespit edildi. Yeni tip koronavirüs görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:

“Güney Kore 3 bin 526, İtalya 1128, Japonya 947, İran 593, Singapur 102, Fransa 100, Almanya 66, ABD 66, Kuveyt 45, İspanya 44, Tayland 42, Bahreyn 41, Avustralya 26, Malezya 25, İngiltere 35, Kanada 20, Birleşik Arap Emirlikleri 19, İsviçre 18, Vietnam 16, Norveç 15, Irak 13, İsveç 13, Avusturya 7, Lübnan 7, Hollanda 7, Umman 6, Hırvatistan 6, Rusya 5, İsrail 5, Yunanistan 5, Pakistan 4, Meksika 4, Hindistan 3, Filipinler 3, Romanya 3, Gürcistan 3, Danimarka 3, Finlandiya 3, Brezilya 2, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, Mısır 1, Afganistan 1, Azerbaycan 1, Kuzey Makedonya 1, Estonya 1, Yeni Zelanda 1, Nijerya 1, Belarus 1, Litvanya 1, Monako 1, Ekvador 1, Katar 1, San Marino 1, İrlanda 1, İzlanda 1.”

İNGİLTERE’DE KRİZ ORTAMI İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, salgının daha da yayılması halinde, emekli doktor ve hemşirelerin tekrar göreve çağrılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock’un açıklamasında, koronavirüs ile “savaş planı” olarak çizilen yolun, emekli sağlık personelinin de göreve getirilmesini kapsadığı aktarıldı. İngiltere aynı zamanda virüsün yayılmasını engellemek için gereksiz yere seyahat etmemeyi ve mümkün olduğunca evden çalışmayı öneriyor.

Çin genelinde ise Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 872’ye yükseldi. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, ülkede bugüne kadar yaşanan toplam can kaybı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 872’ye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı da 79 bin 824’e ulaştı.

Kovid-19 şüphelisi kişilerin sayısı 851’e, müşahede altına alınanların sayısı 51 bin 856’ya gerilerken, taburcu edilenlerin sayısı da 41 bin 625’e yükseldi. Ayrıca ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 35 kişi hayatını kaybetti. 573 yeni koronavirüs vakası saptanırken, yeni can kayıplarının 34’ü koronavirüsün en yoğun görüldüğü Hubey, biri ise Hınan eyaletinde gerçekleşti.

Kovid-19 vaka sayısı Çin ana karası dışında Hong Kong’da 95’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

Tayland ve Avustralya’da koronavirüse bağlı ilk ölümler gerçekleşti. Tayland’da yetkililer, Kovid-19 taşıyan 35 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybetmesiyle ülkede virüse bağlı ilk ölümün kaydedildiğini açıkladı. Suwannachai, perakende sektöründe çalışan hastanın, Kovid-19 tanısı konulmasının ardından sevk edildiği Bamrasnardura Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsünde çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybettiğini bildirdi. Ülkede şimdiye kadar 42 kişide Kovid-19 tespit edilmişti.

Batı Avustralya Eyalet Sağlık Şefi Andrew Robertson da, Japonya’nın başkenti Tokyo yakınlarındaki Yokohama Limanı’nda karantinaya alınan “Diamond Princess” adlı yolcu gemisinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra Avustralya’da tedavi altına alınan 78 yaşındaki bir erkek hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Batı Avustralya’nın başkenti Perth’teki Sir Charles Gairdner Hastanesi’nde ölen kişinin ülkede bu hastalıktan ilk can kaybı olduğunu hatırlatan Robertson, “Bu çok trajik durum, Diamond Princess yolcu gemisi ile bağlantılı. Genel toplum ya da personel için risk yok.” ifadesini kullandı.

Ölen kişinin Diamond Princess gemisinde virüse yakalanan 79 yaşındaki eşinin de aynı hastanede tedavisinin sürdüğünü belirten Robertson, kadının durumunun stabil olduğunu bildirdi. Avustralya, Yokohama Limanı’nda karantinaya alınan yolcu gemisinde bulunan 164 vatandaşını tahliye etmişti. Darwin yakınlarında Howard Springs’teki kampta karantinaya alınan Avustralyalıların 9’unda virüse rastlandığı açıklanmıştı.

Öte yandan İran’da koronavirüs nedeniyle 11 kişinin daha ölmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 54’e çıktı, vaka sayısı ise 978’e yükseldi. İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, düzenlediği basın toplantısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 11 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve dünden bu yana 385 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

Cihanpur, son belirlemelere göre ülkede Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının 54’e, vaka sayısının ise 978’e yükseldiğini belirtti. İranlı yetkili, en fazla vakaya Tahran, Merkezi, Kum, Gilan eyaletlerinde rastlandığını söyledi. Virüs vakalarının arttığını ve eyaletlerin genelinde durumun ciddi olduğunu dile getiren Cihanpur, vatandaşlardan yolculuk yapmamalarını ve özellikle kuzeydeki Gilan ve Mazenderan eyaletlerine gitmemelerini istedi.

Cihanpur, ülke genelinde koronavirüs teşhisi konulan 75 kişinin de iyileşerek taburcu edildiğini kaydetti.  Tahran Metrosu Genel Müdürü Fernuş Nobaht, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla başkentte metro kullanımının yüzde 70 azaldığını açıkladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ