logo

Son cemre toprağa düşecek

Son cemre toprağa düşecek

Halk takvimine göre baharın gelişi ve havaların ısınmasının müjdecisi olan cemrenin birincisi ve ikincisi düştü. Üçüncü cemrenin ne zaman düşeceği ise vatandaşlar tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Peki, 2020’nin üçüncü cemresi ne zaman düşecek?

Bahar aylarının habercisi cemreler düşmeye devam ediyor. Birinci cemrenin havaya, ikinci cemrenin de suya düşmesinin ardından son olarak toprağa düşmesi beklenen üçüncü CEMRE olayının ne zaman gerçekleşeceği merak konusu oldu. İşte, 2020 üçüncü cemrenin düşeceği tarih…

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

“Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

“cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. Cemre düşmelerinin başlamasıyla birlikte nevruz hazırlıkları başlıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ