logo

İŞTE TEHLİKEDE OLAN 4 ÜLKE

İŞTE TEHLİKEDE OLAN 4 ÜLKE

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya adeta diz çöktüren ölümcül salgın koronavirüs (kovid-19) için peş peşe yeni gelişmeler yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs için yaptığı son açıklama salgının ne derece ürkütücü olduğunu ortaya koydu. Ülkelerden korkutan açıklamalar bir bir geliyor. Yer küreyi komple olumsuz etkileyen koronavirüs salgını yüzünden ölümler sürekli artarken aşısı için çok kritik bir açıklama geldi.

Koronavirüs (kovid-19) ölüm saçmaya devam ediyor. Ölümcül salgın dünyaya hızla yayılırken tedavisi için tüm ülkeler yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca ölümler dehşet boyutuna ulaştı. İşte koronavirüs için son gelen açıklamalar…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin dışındaki ülkelerde çok daha hızlı yayılarak, dünyayı “meçhul bir bölgeye” çevirdiğini söyledi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dünyanın daha önce toplumlar arasında bu kadar hızlı yayılan bir salgına şahitlik etmediğini vurguladı.Bununla beraber Kovid-19’un doğru önlemlerle kontrol edebileceğine işaret eden Ghebreyesus, virüsün hızlı yayılarak dünyayı “meçhul bir bölgeye” çevirdiğini ifade etti.

Dünya genelinde, Çin dışında 61 ülkede 8 bin 739 vaka görüldüğünü ve 127 kişinin virüs nedeniyle öldüğünü anımsatan Ghebreyesus, “Son 24 saat içinde Çin dışındaki ülkelerde, Çin’e göre neredeyse 9 kat daha fazla vaka bildirildi.” dedi.Ghebreyesus, Kovid-19 için Güney Kore, İtalya, İran ve Japonya’nın DSÖ’nün en kaygı duyduğu ülkeler olduğunu kaydetti.

ABD’nin Washington eyaletinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı 6’ya çıktı. Washington eyaleti sağlık yetkilileri, yeni tip koronavirüs kaynaklı 4 ölümün daha yaşandığını ve virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 6’ya yükseldiğini açıkladı.

Yetkililer, 14’ü King County, 4’ü ise Snohomish County’de olmak üzere Washington eyaletinde 18 vakanın bulunduğunu söyledi.ABD genelinde ise şimdiye 87 vaka tespit edildi.İlk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilen ve kısa sürede başka ülkelere de yayılan yeni tip koronavirüsten dünya genelinde şu ana kadar 80 binden fazla kişi etkilendi. Kovid-19 salgınına yakalanan 3 binden fazla kişi ise hayatını kaybetti.

İtalya’da 18 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 52’ye yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden AB’Ddeki Covid-19 (koronavirüs) aşısı çalışmaları ile ilgili açıklama yaptı.

Trump yaptığı açıklamada ‘Beyaz Saray’da büyük ilaç şirketleri ile aşı ve tedavi konusundaki gelişmeler hakkında görüşeceğim. İlerleme katediliyor’ ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’da, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla ülke genelinde eğitime 1 hafta ara verildi. Azerbaycan Bakanlar Kurulundan yapılan açıklamaya göre, Eğitim Bakanlığına bağlı tüm eğitim kurumlarında 9 Mart’a kadar eğitim-öğretim yapılmayacak, tüm okullar dezenfekte edilecek.

Azerbaycan, koronavirüsün önlenmesi amacıyla İran’la sınır kapılarını 2 haftalığına kapatmıştı. İran’da bulunan ve dönmek isteyen Azerbaycanlılar 4 Mart’ta uçakla ülkelerine tahliye edilecek.Azerbaycan’da, yeni tip koronavirüs tespit edilen 3 hasta bulunuyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının sayısı, Avrupa ülkelerinde giderek artıyor. AA muhabirleri, Avrupa’da en çok etkilenen İtalya başta olmak üzere diğer ülkelerde görülen koronavirüs vaka sayıları ve hastalıkla ilgili gelişmeleri derledi.

Avrupa’da İtalya’nın ardından en çok vaka görülen ülkelerden Almanya’da koronavirüs bulaşan kişi sayısı 150’ye, Fransa’da ise 130’a yükseldi.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs nedeniyle bu hafta ülkenin çeşitli kentlerine yapmayı planladığı ziyaretlerini iptal etti.Diğer yandan Paris’teki tarihi Louvre Müzesi’nin ikinci bir emre kadar kapalı tutulacağı bildirildi.

Kovid-19 vaka sayısı İspanya’da 115’e yükselirken, İspanya’nın komşuları Portekiz ve Andorra’da da ilk koronavirüs vakaları tespit edildi. Portekiz ve İspanya’daki vakaların çoğunlukla son dönemde İtalya’nın kuzeyine seyahat etmiş kişilerden kaynaklandığı belirtildi.İngiltere’deki vaka sayısı, İskoçya’dan bir kişinin eklenmesiyle 36 olurken, İsviçre’de bu sayı 28’e ulaştı.

İtalya’nın kuzey komşularından Avusturya’da da sağlık bakanlığı yetkilisi Brigitte Zarfi, ülkedeki koronavirüs vaka sayısının 16’ya yükseldiğini duyurdu. Avusturya Hava Yollarının da İtalya’ya uçuşlarının yüzde 40’ını iptal ettiği belirtildi.

Hollanda’da virüsten etkilenenlerin sayısı 18’e ulaşırken, Gorinchem kentindeki Beatrix Hastanesi, yatan bir hastada virüs tespit edilmesinin ardından dün itibarıyla kapatıldı. Rotterdam kentindeki Maasstad Hastanesi de önlem amaçlı yoğun bakıma yeni hasta almayı durdurdu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ