logo

DÜNYA TÜRK SİHALARINI KONUŞUYOR

DÜNYA TÜRK SİHALARINI KONUŞUYOR

Türk ordusunun kullandığı silahlı insansız hava araçlarının Esed rejimi güçlerini yerle bir etmesi dünya gündeminde ses getirdi. Rejime ağır darbe vuran Türk SİHA’larının nokta atışlarını yayınlayan yabancı basın, ‘Ankara teknolojik gücünü gösterdi’ dedi.

İdlib’de yerli ve milli SİHA’ların rejime ağır kayıp vermesi dünya medyasında da geniş yankı buldu.ABD’li merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Türk SİHA’ların başarısını “Ankara teknolojik gücünü gösterdi” sözleriyle yansıttı.Haberde benzeri görülmemiş sayıda uçağın eşgüdüm içinde hareket ettiğine dikkat çekildi.İlk kez bir ülkenin geniş bir hava sahasını drone sürüsü kullanarak yönettiği aktarıldı.”Düzinelerce uzaktan kontrol edilen uçak, Suriye üslerini, kimyasal savaş depoları ve iki Su-24 savaş uçağını vurdu” denildi.

Voice of America da Türk SİHA’larının yaptığı nokta atışların görüntülerini yayınladı.

‘TÜRKİYE’NİN HAREKATI REJİME İVME KAYBETTİRDİ’

İngiliz The Guardian gazetesi ve France 24’te yer alan haberlerde de rejim unsurlarının Türk dronlarıyla etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Türk SİHA’ların rejime vurduğu darbeyi İngiliz devlet televizyonu BBC’de gündemine taşıdı.BBC, Guardian’ın “Türkiye’nin harekatı rejime ivme kaybettirdi ” haberine de geniş yer verdi.

‘ORTADOĞU’NUN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAM’

Türk İHA ve SİHA’ların büyük başarısıyla ilgili yabancı politikacılardan da çarpıcı yorumlar geldi. Portekizli siyaset bilimci ve Amerikan Hudson Enstitüsü Araştırmacısı Bruno Maçaes, Türkiye’nin Suriye’deki büyük askeri başarısından övgüyle söz etti.Bruno Maçaes, sosyal medya hesabından “Türkiye, nasıl silahlı drone süper gücü haline geldi?” diye sordu ve dronları üreten Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar için ‘Ortadoğu’nun kaderini değiştiren adam’ nitelemesinde bulundu

Share
#

SENDE YORUM YAZ