logo

Farenjite ne iyi gelir?

Farenjite ne iyi gelir?

Halk arasında boğaz iltihabı olarak bilinen faranjit, burun ve boğaz boşluğunun arka duvarında meydana gelen iltihaplanmadır. Bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer alan faranjit, gözle görülebilir bir iltihaplanmaya neden olur. Kişinin ağzını açmasıyla birlikte karşıda görünen farinks kısmı iltihaplanmış ise kişi faranjit olmuş demektir.

Faranjit genellikle kış aylarında görülen mikrop kaynaklı bir enfeksiyon sonucunda meydana gelir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen faranjit, bazı bireylerde daha sık görülmektedir. Yoğun stres altında çalışanlar, düzensiz ve sağlıksız beslenenler, sigara tüketenler ve uyku bozukkluğu olanlar faranjite yatkınlık gösteren kişilerdir. Tüm bunların yanı  sıra bazı genetik faktörlerde faranjiti tetikleyen unsurlar arasında yer alır. Ayrıca burun kemiğinde eğrilik olanlar ve ağızdan nefes alan kişiler de faranjite karşı yatkınlık gösterirler.

Ses kısıklığı, ateş, öksürük,, boğazda ağrı, boğaz kaşınmasıboğazda kurulukboğazda yanmahalsizlik ve burun akıntısı gibi belirtilere neden olan faranjit, aynı zamanda akut ve kronik olarak değerlendirildiğinde farklı bulgular da gözlemlenir. Faranjit sorunu ile karşılaşmanız durumunda öncelikle doktorunuza başvurmalı ve muayene sonucunda doktorunuzun uygun gördüğü tedaviye sadık kalmalısınız. 10 gün içinde iyileşme sağlanan faranjitte ilaç tedavisinin yanı sıra istirahat, bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme gibi unsurlara da dikkat edilmelidir. Tedavi sürecinde kirli havadan kaçınmanız, asitli ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanız iyileşmeyi hızlandıran unsurlardandır.

Faranjite İyi Gelen Bitkiler

Boğaz iltihabı olarak da bilinen faranjit, günümüzde sıkça görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan faranjite ne iyi gelir? Faranjit nasıl geçer? İşte sizler için derlediğimiz faranjite iyi gelen şifa kaynağı bitkiler;


1. Ekinezya

Faranjit tedavisinde en çok uygulanan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan ekinezya, oldukça etkili sonuçlar vermekte ve iyileşme süresini kısaltmaktadır. Hastalık başlar başlamaz uygulanması önerilen ekinezya genellikle altınmühür bitkisi ile birlikte kullanılmaktadır. Antınmühür ile birlikte kullanılan ekinezya, ağrıyı hafifletirken faranjitin neden olduğu yutkunma güçlüğünü de ortadan kaldırır. Ekinezyayı bitki şeklinde kullanabileceğiniz gibi piyasada boğaz ağrısı için satılan ekinezya içerikli spreyleri de kullanabilirsiniz.

  1. Ada çayını gargara olarak kullanarak boğazda meydana gelen enfeksiyonu ve iltihabı en aza indirebilirsiniz. Almanya’da yapılan bir araştırmada ada çayının içerisinde bulunan uçucu bileşenlerin boğazda oluşan enfeksiyon ve iltihaplara karşı etkili olduğu belirtilmiştir.
  2. Günde 8-9 kere ada çayı gargarası yaparak faranjitin neden olduğu enfeksiyonu en aza indirebilirsiniz. İsviçre’de yapılan bir araştırma sonucuna göre ise ekinezya ile birlikte hazırlanan ada çayının daha etkili olduğu belirtilmektedir. Ada çayı ve ekinezya içeren gargaranın günde ortalama 10 kere kullanılması durumunda oldukça etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zencefil, birçok sağlık sorunu karşısında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Mikrop kırıcı özelliğine sahip olan zencefil aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidandır. Bu sayede faranjit tedavisinde üst solunum yollarının açılması için sıkça kullanılmaktadır. Zencefili salatalarınızda ve yemeklerinizde bolca kullanabileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz.

4. Zerdeçal

Mikropları karşı oldukça etkili olan zerdeçalboğaz ve solunum yollarındaki mikropların atılmasını sağlayarak üst solunum yollarının açılmasına yardım eder. Aynı zamanda göğüs ağrılarını da azaltmaktadır. Bir bardak süte yarım kaşık zerdeçal ekledikten sonra iyice kaynatın. Kaynayan zerdeçallı sütü ılımaya bırakın ve ılıdıktan sonra bir miktar bal ekleyin. Bu karışımı günde 3 kere için. Böylece iyileşme sürecinizin kısalmasını sağlayabilirsiniz.

5. Fesleğen

Mutfakların olmazsa olmazlarından olan fesleğen, doğal şifa kaynaklarından biridir. Oldukça etkili bir antioksidan olan fesleğen, içeriğindeki magnezyum oranı sayesinde kan akışını hızlandırır. Üst solunum yollarının rahatlamasını sağlayarak faranjit tedavisinde oldukça etkili sonuçlar verebilir. Fesleğenin yapraklarını çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi suda kaynatarak da tüketebilirsiniz.

6. Nane

Yemeklerden salatalara kadar mutfakta oldukça sık kullanılan baharatlardan biri olan nane, doğal faranjit tedavisinde tercih edilen bitkilerden bir diğeridir. Nane, faranjit nedeniyle tahriş olan boğazların yeniden toparlanmasını sağlarken aynı zamanda solunum yollarının açılmasına da yardımcı olur. Nane yapraklarını doğrudan çiğneyebileceğiniz gibi nane yapraklarının bulunduğu kaynayan su buharını da soluyabilirsiniz. 

7. Limon

C vitamini kaynağı olan ve aynı zamanda pek çok hastalığında şifası olmayı başaran limon, faranjit hastalığına da iyi gelmektedir. Limonu istediğiniz bir şekilde tüketebilirsiniz. İster sade sıcak su ile tüketin ister ıhlamur ile tüketin. Limon faranjite çok iyi gelir ve aynı zamanda bağışıklık sistemi içinde oldukça faydalıdır.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ