logo

LOKOMOTİF YOL ALIYOR

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Recep Taşcı 

Her dönem en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen konut yatırımı, geçtiğimiz yıllarda konut kredi faizlerinin aşırı yükselmesi nedeniyle  yatırımcıyı  başka alternatiflere yönlendirmişti, 

2020 yılının ilk aylarından itibaren Konut kredi faiz oranının yüzde 0.79 un  altına inmesi ile birlikte konut piyasasında özellikle ipotekli satışlarda  bir canlanma görülmeye başlandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artarak 113 bin 615 oldu.

Buda piyasalarda az da olsa hareketliliğe neden oldu. 

Diğer yandan mevcut konut stoğu gibi rakamlar göz önüne alındığında, konut satışlarının aylık 100 binin üzerinde seyretmesi sektöre umut veriyor. 

Bir taraftan tedirginliğini henüz üzerinden atamayan piyasalar konut yatırımcısını yavaş hareket etmeye sevk ediyor. Zira tüketici güven endeksi artarak devam etse de.,Ülkenin risk priminin yüksek olması, orta uzun vadede yatırımcıyı dikkat etmeye davet ediyor. 

Konut satışlarında, İstanbul 21 bin 251 konut satışı ve yüzde 18,7 ile  her zaman ki gibi liderliği elinde tutyor. 

Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 bin 989 konut satışı ve yüzde 10,6 pay ile Ankara, 7 bin 212 konut satışı ve yüzde 6,3 pay ile İzmir izliyor. 

Sıralama genelde aynı.

Türkiye genelinde 2020 Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 546,1 oranında artış göstererek 42 bin 237 oldu. 

Faiz indiriminin etkili olduğu ipotekli satışlar 5 katından fazla arttı. 

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 37,2 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 615 konut satışı ve yüzde 18 pay ile ilk sırada. 

Diğer konut satışları 2020 Ocak ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında artarak 71 bin 378 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 13 bin 636 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 64,2 oldu.

Türkiye genelinde ilk sıfırdan satılan konut sayısı 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,1 artarak 36 bin 040 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 31,7 oldu. Sıfrdan satışlarda İstanbul 6 bin 599 konut satışı ve yüzde 18,3 ile liderliği elinde tuttu. 

Ülke genelinde ikinci el konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,2 artış göstererek 77 bin 575 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 14 bin 652 konut satışı ve yüzde 18,9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 68,9 oldu.

Gelelim yabancı konut yatırımcısına ;

Yabancı yatırımcıya konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,3 artarak 3 bin 907 oldu.

Yabancı yatırımcıya konut satışlarında, Ocak 2020’de ilk sırayı bin 875 konut satışı ile İstanbul zirveye oturdu. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE TARIM İLE PARA KAZANIR

  30 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı biter bitmez hemen ardından 17- Şubat- 5 Mart 1923 Tarihleri arasında İzmir İktisat Kongresi’ni düzenledi. Türkiye’nin her yerinden gelen 1135 delege ile Türk Ekonomisi ve tarım’ı için nelerin yapılması gerektiği konuşuldu. İtilaf Devletleri tarafından Lozan Antlaşması ile devam etmesi istenilen Osmanlı Devleti'nin ekonomisinde ciddi hasarlara yol açmış kapitülasyonların ve diğer imtiyazların kabul edilemeyeceği kongrede belirtildi. Ekonomik sorunları aşmak, savaştan yeni çıkan halkın kalkındırılması ve ...
 • AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ

  30 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  İstanbul’un manevi fatihi, büyük alim, üstad, hekim ve veli. Asıl ismi Muhammed bin Hamza, lakabı Akşeyh’tir. Evliyânın büyüklerinden Şihâbüddîn Sühreverdî’nin neslindendir. Soyu, hazret-i Ebu Bekr-i Sıddîk (r.a)’a ulaşır. Hacı Bayram-ı Velî’nin, ona; ‘”Beyaz (ak) bir insan olan Zeyd’den, insan cinsinin karanlıklarını söküp atmakta güçlük çekmedin.” demesi sebebiyle, “Akşemseddîn” lakabı verilmiştir. Saçının, sakalının ağarması ve ak elbiseler giymesi sebebiyle”Akşemseddîn” denildiği de rivâyet edilmiştir. 1390 (H.792) senesinde Şam’da doğdu...
 • ERMENİSTAN NE YAPMAK İSTİYOR?

  29 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Türkiye yedi düvele karşı tek başına, yekvücut olarak mücadelesine devam ediyor Elhamdülillah, sonuna kadar da devam edecek kimsenin şüphesi olmasın. Ege’de Yunanistan- Fransa Akdeniz’de İsrail-Mısır-Güney Kıbrıs, Batı Trakya, Yunanistan, Libya’da Fransa-Rusya-Bae-Suudi Arabistan, Suriye’de Esad-Abd-Pkk-Pyd, Azerbaycan’da Ermenistan ve Rusya…                                                Ermenistan’ın son savaş kokan adımlarını, Azerbaycan’ın sınırlarını taciz eden tutumunu, normal bir vaka olarak göremeyiz! Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşi...
 • 2020-21 SÜPER LİG 3 HAFTA ANALİZİ

  29 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Süper Lig’in 3 Haftası’nda haftanın maçıda Galatasaray ile Fenerbahçe golsüz berabere kaldı. Beşiktaş ise Konya da ağır bir yenilgi alarak 4-1 yenildi. Trabzon spor yeni transferleriyle çıktığı maçta Yeni Malatya Spor’u 3-1 yendi. Derbiden gol çıkmadı. Galatasaray-Fenerbahçe: 0-0 Süper Lig'de sezonun ilk derbisinde Galatasaray Türk Telekom Stadı'nda ezeli rakibi Fenerbahçe ile golsüz berabere kaldı. Derbide Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut'la birlikte tam 11 oyuncuya sarı kart çıktı. Hakem Ali Palabıyık’ın GS’lı oyunculardan bazılar...