logo

TOPRAK OLACAKSINIZ !

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Ülke siyasetimiz, hiç şüphe yok ki 2002 yılından itibaren çok farklı bir anlayış ve ivme kazanarak bugünkü mevcut yapıyı  oluşturdu.  Ak parti Cumhuriyet tarihinden sonra ülkenin yükselme trendini büyük bir özveri ve samimiyet içerisinde, şahlanarak iman ve istiklal ruhu içerisinde sürekli devam ettirdi.

Tabi bu hizmet anlayışı diğer partilerde de neler oluyor? Sorusunu ve kendilerini sorgulamaya itti. Bununla beraber bu partilerde daha evvelki siyasi yapılarından kurtularak, göstermelikte olsa ‘’ülke çıkarlarını düşünüyoruz’’ anlayışına büründüler.  Bugün CHP’nin ve diğer muhalefet partilerinin içinde bulunduğu durum gibi. 

Ne yazık ki hem siyasi partilerin, hem de parti mensuplarının unuttuğu bir nokta var. Bu hayat, bu makamlar elbet ebedi değil ve bir gün son bulacak.

Yaptıklarınızın hesabı muhakkak sorulacak.

Haksızlığa uğratılanların hakları gerçek sahiplerine iade edilecek, zalimlerin yaptıklarının cezası verilecek. Kısacası zerre miktarı ne alacak kalacak ne de verecek duracak. Dünyayı ben yarattım edaları ile ortalığı kasıp kavuranlar korkularından kaçacak delik arayacak ama nafile iş işten geçmiş olacak. Allah kitabı Kuran’da bu durumda olanlar için azabın şiddetli olduğuna dair defalarca uyarıda bulunuyor.

Ama nafile.

Makamlar ve dünyevi hırslar gözleri  kör etmiş. İman terk edilmiş, insanlık unutulmuş. Müslümanlar bir birlerinin kuyusunu kazmaktan düşmanlarına karşı bir birlik oluşturamıyorlar. Kazanan yine Müslümanların düşmanları. Kaybeden de her zaman bizleriz. Bu ölü toprağını üzerimizden atmadığımız sürece de böyle olacak. Bizler hep ağlayıp onlar gülecek. Lakin buna vesile olan ve yardımda bulunan herkes bunun hesabını da verecek.

Buradan uyarıyorum. Gözlerinizi açın artık. Bir birinize karşı İslam’ın ölçüsü ve terbiyesi ile davranın. Makam ve para hırsını terk edip, mazlum ve yetime yardım edin. Zaten bunları yaptığınız sürece Allah yapılanları karşılıksız bırakmayacaktır. Unutmayın bir gün toprak olacaksın. Beden çürüyecek sadece amellerin kalacak. Vay o gün Allah’ın emir ve yasaklarına uymayanlara. İşte asıl onlar kaybeden ve ziyana uğrayanlardır.

Günümüzde çevremize bir bakalım. Hırsızlık almış başını tavan yapmış. Yapana bakıyorsun Müslüman. Hile kuran insan sayısı gün geçtikçe artıyor, yine bakıyorsun Müslüman. Kardeş kanı döken Müslüman, kardeşine tuzak kuran Müslüman, devletini soyan Müslüman. Kısacası her pislik Müslüman’da.  Amma velakin  gayr-ı Müslime bakıyorsun, yaşam tarzı tam bir Müslüman. Bir an önce kendimize çeki düzen vermeliyiz. Yoksa sonumuz hüsran, başımıza daha neler gelecek bilemeyiz.  

Allah bizleri aklı başında, ne yaptığını bilen kullarından eylesin. Amin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAVLE BİNTİ TÜVEYT (R.ANHA)

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Resulullah (s.a.v) Efendimizin saygı gösterdiği, kendisi için ayağa kalktığı bir hanım sahabidir... O, Mekke’li olup Tüveyt İbni Habib’in kızıdır. Mekke’nin ileri gelen hanımlarından Hatice binti Huveylid ile arkadaş idi. Peygamber hanesine yakınlığı dolayısıyla son dinin geldiğini ve Allah Resulünün peygamberliğini birçok kimseden önce duymuştu. Havle binti Tüveyt, Hz. Hatice annemizin sık görüştüğü bir arkadaşıydı. Ona karşı gönlünde samimi bir muhabbet vardı. Onun dürüstlüğüne hayrandı. Akıllı ve zeki bir hanım olarak o, Hz. Hatice (r. an...
 • Ayasofya’da namaz kılmayı nasip et Allah’ım

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İstanbul dünyanın en güzel şehri…eski kaynaklarda bu şehrin ilk kurucusunun Hazreti Süleyman (aleyhisselam) olduğu yazıyor. Ayasofya Camiinin yerinde ilk mabedi Hazreti Süleyman (aleyhisselam) inşa etmiş. Daha sonra oğlu Melik Rac’im babasının yapıları üzerine mabetler inşa etmiş. Yıllar içerisinde yıkılan mabetlerin yerine şehri yöneten hükümdarlar aynı yerde mabetler yapmaya devam etmiş. Her yeni mabed yapılırken de eski mabetlerin taşları kullanılmış. Bugünkü Ayasofya Camii’nin sütunlarında ilk mabedin taşları olduğu gerçektir. Ayasofya C...
 • ŞAMPİYONLUK YARIŞINA BAŞAKŞEHİR DAMGASI

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Süper Ligin 29’cu Haftasında şampiyonluk yarışında Başakşehir geçen hafta yakaladığı 2 puanlık avantajı korudu. Galatasaray ile evinde oynayan Başakşehir 1-0 öne geçtiği maçta Galatasaray’ın attığı gol ile sahadan 1-1 lik skor ile ayrıldı. Kalan 5 haftada Lider arasındaki puan farkı 8 olan Galatasaray şampiyonluk avantajını kaybetti. Trabzon da evinde Ankaragücü karşısında öne geçtiği maçta sahadan 1-1 lik skorla ayrılarak yarışta büyük darbe aldı.  Son 5 Hafta iki takım arasında heyecanlı geçecek. Trabzonspor - Ankaragücü maç sonucu: 1-...
 • KIRALIM ZİHNİMİZDEKİ ENGELLERİ

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Çevremizde belki en yakınımız ‘da olan çok özel insanlar mevcut onlar Hakikaten Allah’ın sevdiği kullardır. Hatta daha ileri gideyim onlar bana göre Allah’ın yer yüzündeki melekleridir. Engel kelimesi ne kadar kaba insanların zihnini karamsarlığa iter gibi. Bir düşünelim gerçekten bizim engelli dediğimiz insanlar bunu hak ediyor mu? Biraz hakaret gibi olmuyor mu? Bir şekilde biz engel kelimesiyle onlara duvar örüyoruz. Kalplerini değil ruhlarını incitiyoruz. Hayata bakış açılarını sınırlıyoruz. Onlara sosyal yaşam içerisinde camdan duvarl...