logo

PETRA…

ŞEYMA TAŞCI

ŞEYMA TAŞCI
seyma.tasci@sonsaat.com.tr

Şeyma TAŞCI

Sebahattin Zaim Üniversitesi

İslami Bilimler Fakültesi

Hz. Nuh’un soyundan gelen Nebatilerin mistik kayıp şehri ;

Petra , Namı diğer Rose City . 

Perslerden kaçan Nebatilerin , Ürdün’ün 60 km ötesindeki Akabe şehrinde sığındığı bir vadi burası .

Uçsuz bucaksızlığın içine insan eliyle oyulmuş , çölün ortasında yapılan su kanalları sistemiyle müthiş bir mühendislik harikası.

Şehir kumtaşı kayalarından oluşup güneşin açısına göre renk değiştiriyor. Ne zaman inşa edildiği bilinmeyen bu yapının %85 i hala yeraltında.

50 Dinar vererek 1 buçuk km uzunluğunda ‘sig’ adında büyülü bir yoldan giriyorsunuz şehre.

O uzun dar geçit , renkleriyle ve dokusuyla merak tohumu atmaya başlıyor içinize. Yolun sonunda şehrin en görkemli yapısıyla buluşuyor bu renkler. 

El Khazneh …

Firavun’un hazinesi anlamına gelen 39 m uzunluğundaki yapı, bilinen yapı tekniklerinin aksine yukarıdan aşağı doğru inşa ediliyor. Ne yazık ki amacı hala bilinmiyor. Dönemin en önemli 3 ticaret yolunun kesiştiği yer olduğu için kültür etkileşimi yaşıyor Nebatiler .

Bu sebeptendir ki El Khazneh helenistik figürler taşıyor üstünde. 

Sonra geniş bir havzaya açılıyor bu yapı.

Sanılanın aksine burası El Khazneh’ den ibaret değil çünkü .

İçerisinde bir tapınak , bir amfi tiyatro ve çokça mezar barındırıyor. 

500 yıl yaşıyor Nebatiler burada .

Sonra gizemli bir şekilde arkalarında hiç iz bırakmadan gidiyorlar buradan.

Bunun normal bir terk ediliş olmadığının herkes farkında .

Kuran’da adı geçen helak olmuş Semut kavminin Nebatiler olduğu düşünülüyor. Uzun yıllar terk edilmiş kalıyor Petra .

Yalnızlığına rağmen ayakta duruyor , bir gün tekrar eski görkemine kavuşmayı bekliyor .

Keza öyle de oluyor…

1800’lü yıllarda o şanslı kişi Burckhardt rast geliyor Petra’ya , ve yeniden doğuyor . 2007’de ise dünyanın yeni 7 harikasından biri oluyor.

Eğer bir gün görmek isterseniz hiç de zor değil.

Türkiyeden sadece 3 saat uzaklıktaki Ürdün son derece misafirperver bir ülke . Giderseniz benden selam söyleyin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

PETRA…” için 1 yorum

 1. Petra, oradaki insanlara ne ifade etmiş? Onlar için neden önemli? Bir yapı yada tarihi olarak değil, orayı Petra yapan insanlar için Petra neden böyle değerli olmuş?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 2020-21 SÜPER LİG 3 HAFTA ANALİZİ

  29 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Süper Lig’in 3 Haftası’nda haftanın maçıda Galatasaray ile Fenerbahçe golsüz berabere kaldı. Beşiktaş ise Konya da ağır bir yenilgi alarak 4-1 yenildi. Trabzon spor yeni transferleriyle çıktığı maçta Yeni Malatya Spor’u 3-1 yendi. Derbiden gol çıkmadı. Galatasaray-Fenerbahçe: 0-0 Süper Lig'de sezonun ilk derbisinde Galatasaray Türk Telekom Stadı'nda ezeli rakibi Fenerbahçe ile golsüz berabere kaldı. Derbide Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut'la birlikte tam 11 oyuncuya sarı kart çıktı. Hakem Ali Palabıyık’ın GS’lı oyunculardan bazılar...
 • BUGÜNÜ DAHA NASIL GÜZEL YAŞAYABİLİRİM?

  28 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Son zamanlarda ‘Canım hiç bir şey yapmak istemiyor.’ ‘Hiç bir konuda heyecan hissetmiyorum.’ ‘Hiç bir şey umrumda değil!’ gibi söylemler benim kulağıma çok fazla gelmeye başladı. Ya sizin? Değerli Dostlar, Son zamanlarda ‘Canım hiç bir şey yapmak istemiyor. Hiç bir konuda heyecan hissetmiyorum. Hiç bir şey umrumda değil!’ gibi söylemler benim kulağıma çok fazla gelmeye başladı. Bunun üzerine, bu köşe yazımda motivasyonu yüksek, canlı bir hayat oluşturabilmek için neler yapabiliriz konusunda bilgi ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak iste...
 • HACI BAYRAM-I VELİ

  28 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  İstanbul'u, Fâtih Sultan Mehmed Hanın fethedeceğini müjdeleyen büyük velî. Nûmân bin Ahmed bin Mahmûd, lakabı Hacı Bayram'dır. 1352 (H. 753)de Anakra ilinin Çubuk Çayı üzerindeki Zülfadl (Sol-Fasol) köyünde doğdu. 1429 (H. 833) senesinde Ankara'da vefât etti. Türbesi, Hacı Bayram Câmiinin kenarında ziyârete açıktır. Nûmân, küçük yaşından îtibâren ilim tahsîline başladı. Ankara'da ve Bursa'da bulunan âlimlerin derslerine katılarak; tefsîr, hadîs, fıkıh gibi din ilimlerinde ve o zamânın fen ilimlerinde yetişti. Ankara'da Melîke Hâtun'un yaptır...
 • TARİHİ DEĞİŞTİREN KADIN CEVRİ KALFA

  27 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Cevri kalfa, çocuk yaşta cariye olarak saraya alınıp usta hocalar tarafından eğitilen Çerkez asıllı kahraman bir kadındır. Bu kadın sarayın en cesur kadınlarından biri olup, tarihin seyrini değiştirmesi ile ünlüdür. Gelin kahramanlığıyla ün salmış Cevri Kalfa’yı tanıyalım. Dönem III. Selim devri. Çöküşte olan Osmanlı için Nizam-ı Cedid’i kurmuş ve sonrasında muhteşem zaferler kazanarak Osmanlı’yı yeniden toparlamıştır. Dış devletler III. Selim’e karşı bir darbe girişimi planlamışlardır. Kabakçı Mustafa ve yandaşları tarafından bir isyan ç...