logo

En yüksek sayıya ulaştı!

En yüksek sayıya ulaştı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı resmen kasıp kavuran koronavirüs için ürküten açıklamalar peş peşe geliyor. Ölümcül salgın özellikle Avrupa’yı sarmış durumda. Koronavirüs salgını yüzünden hayatını kaybedenler korkutucu boyuta ulaştı. İşte koronavirüse dair son dakika gelişmeleri…

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kafasına kutu takmış ya da poşet geçirmiş insanlar olması dikkat çekiyor. Şaşırtan fotoğraflar özellikle Twitter’da sıklıkla paylaşılıyor.

İtalya’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını  kaybedenlerin sayısı 107’ye yükseldi.   Ülkede, patlak veren Kovid-19 vakalarında bilanço ağırlaşmaya devam  ederken, bugün kaydedilen ölü sayısı, son iki haftadır devam eden acil durumda,  şu ana kadar kaydedilen en yüksek sayı oldu.   Korunmak için her yolu deniyorlar.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, Roma’da günlük düzenlediği  basın toplantısında Kovid-19 vakalarına ilişkin son durumu paylaştı.   Borrelli, ölü sayısının düne göre 28 kişi daha artarak 107’ye  çıktığını bildirdi.  

Borrelli, dün 160 olarak açıkladığı iyileşen sayısının ise bugün  eklenen 116 kişiyle 276’ya yükseldiğini aktardı. Sivil Savunma’dan yapılan açıklamada, hastalığın bulaştığı kişi sayısı  ise 2 bin 706 olarak verildi.

İtalya Eğitim Bakanı Lucia Azzolina, Başbakan Giuseppe Conte ile  başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, ülke genelindeki ilk ve orta  dereceli okullar ile tüm üniversitelerde eğitim-öğretime yarından itibaren 15  Mart’a kadar ara verildiğini açıkladı.  
Başbakan Conte başkanlığında gün boyu ülkede hızla yayılan Kovid-19’a  yönelik tedbirleri görüşen hükümetin, ilerleyen saatlerde yeni önlemleri içeren  kararname açıklaması bekleniyor.

Hükümetin öngördüğü önlemler arasında kişilerin el sıkışmaması, 65 yaş üstündekilerin evde kalması, tüm spor faaliyetlerinin ve kongrelerin durdurulması bulunuyor. Ayrıca virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini frenlemeye dönük tedbirler de kararnamede yer alacak.

Avrupa’da vaka sayısında artışlar devam ediyor İtalya’dan sonra en çok vaka görülen Almanya’da Kovid-19 tespit edilen  kişi sayısı 262 olurken, 45 kişinin daha hastalığa yakalandığı Fransa’da toplam  sayı 257’ye yükseldi.

İspanya’da bugün 30 kişinin daha eklendiği vaka sayısı toplamda 190’a  ulaşırken, ülkede ilk defa çocuklarda da koronavirüs vakası tespit edildi.  Madrid’de 4 yaşında bir çocukta,  Castilla y La Mancha bölgesinde 4 ve 11  yaşlarında olmak üzere üç çocukta koronavirüs olduğu belirtildi. Ayrıca ülkede Kovid-19 nedeniyle ölüm sayısı bugün ikiye yükseldi.  Bugün hayatını kaybeden kişinin, kronik hastalığı bulunan 82 yaşında bir vatandaş  olduğu kaydedildi.

Vodafone İspanya, 2 bin 200 çalışanını evden çalıştırma kararı  aldığını açıklarken, bunun ilk denemesinin 6 Mart’ta yapılacağı bildirildi.  İspanya’daki diğer büyük şirketlerin de benzer önlemler üzerine çalışma  başlattığı ifade edildi. Ayrıca Çalışma Bakanlığı da şirketlere gönderdiği yazıda  koronavirüsten dolayı karantina ya da tedavi sürecine giren çalışanlarının,  sosyal güvenliklerinin ödenmesi gerektiğini duyurdu.

İspanya’da büyük şirketlerin çalışanlarının evden çalışabilmesi için  çalışma başlattığı, ayrıca Kovid-19 bulaşma riski olanların, iş yerine  gitmemeleri istendiği de basına yansıdı.

İngiltere’de görülen koronavirüs vaka sayısına 36 kişi daha eklenerek,  toplam sayı 87’ye yükselirken, İsviçre’de teyitli vaka sayısı 77 oldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yapılacak bir yasal değişiklikle  virüs bulaşan ve kendilerini izole eden kişilere ilk günden itibaren ücretli izin  verileceğini açıkladı.

Hollanda’da hastalığı taşıyan kişi sayısı 38’e ulaşırken, Avusturya’da  Kovid-19 bulaşanların sayısı 27’ye dayandı, Çekya’da ise bu sayı 8 oldu. Hırvatistan Sağlık Bakanı Vili Beros da ülkede yeni tip koronavirüs  tespit edilen kişi sayısının 10’a yükseldiğini açıkladı. Varazdin şehrinde virüs  tespit edilen kişinin, kısa bir süre önce İtalya’dan döndüğü açıklandı. Kovid-19 taşıyan kişi sayısı Yunanistan’da 9’a, Danimarka’da ise 10’a  ulaştı

Polonya ve Macaristan’da ilk vakalar  Yeni tip koronavirüs, Avrupa’nın diğer ülkelerine de yayılıyor. Polonya ve Macaristan’da ilk Kovid-19 vakaları bugün tespit edildi

Polonya Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski, Almanya ziyareti sonrası  ülkeye dönen bir kişide yapılan testlerin pozitif çıktığını açıkladı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise Facebook’tan yaptığı açıklamada,  ülkede eğitim gören iki İran vatandaşında virüs tespit edildiğini kaydetti.

İsrail 5 Avrupa ülkesine ülkeye giriş yasağı getiriyor İsrail koronavirüs endişesiyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve İsviçre’den gelen yabancıların 14 gün boyunca İsrail’de karantina altında kalabilecekleri açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve İsviçre’den gelen yabancıların 14 gün boyunca İsrail’de karantina altında kalabilecekleri bir ev gösterememeleri halinde ülkeye alınmayacağı belirtildi.  Bu yasağın birkaç gün içinde yürürlüğe gireceği ifade edildi. 

Koronavirüs İran’da bütün eyaletlere yayıldı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani”Koronavirüs, neredeyse bütün eyaletlerimize yayıldı” dedi.İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye, vaka sayısı 2 bin 922’ye yükseldi.

İran’da Kovid-19 salgınında can kaybı 92’ye, vaka sayısı 2 bin 922’ye yükseldi.Koronavirüse yakalananlar arasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume  İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve 23 milletvekili de bulunuyor.  İran’ın önde gelen din adamlarından, eski Vatikan Büyükelçisi  Hüccetülislam Hadi Hüsrevşahi ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi  Muhammed Mirmuhammedi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ