logo

06 Mart 2020

Yüzde 500 arttı

Yüzde 500 arttı

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlediği  bilgilere göre, şubat ayında Türkiye’den Çin’e yapılan ihracat geçen yılın aynı  ayına göre yüzde 12 azalarak 144 milyon dolara geriledi.

Bu ülkeye dış satım bütün sektörlerde azalırken hazır giyim ve  konfeksiyon ihracatı yaklaşık yüzde 500 artış gösterdi. Şubat ayında Çin’e  gerçekleştirilen hazır giyim ve konfeksiyon dış satımı 5 milyon 96 bin dolardan  30 milyon 500 bin dolara yükseldi. Bu artışta, Kovid-19 salgını nedeniyle tek kullanımlık maskeye yönelik  yüksek talep belirleyici oldu. Türkiye’den Çin’e tek kullanımlık maske ihracatı,  şubat ayında kayıtlara 13 milyon 527 bin dolar olarak geçti. 

“Çin’de üretim yavaş yavaş başlıyor” Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak  Sertbaş, en büyük maske üreticisi olan Çin’e geçen yılın şubat ayında maske  ihracatı yapılmadığını, bu yılın aynı ayında ise 13 milyon doların üzerinde satış  gerçekleştirildiğini  söyledi. “Bu anlık bir durum. Çin’deki durum geçince bu rakamlar yine  düşecektir.” diyen Sertbaş, Türkiye genelinde hazır giyim ve konfeksiyon  ihracatının ocak-şubat döneminde geçen yıla göre yüzde 10 artarak 3 milyar  doların üzerine çıktığını, bunda Kovid-19 salgınının etkili olabileceğini dile  getirdi. Salgının küresel ekonomiye etkilerinin yanında sağlık boyutuna dikkati  çeken Sertbaş, “keşke olmasaydı” dediklerini belirtti. Kovid-19 salgınından Türkiye’de olumlu etkilenecek sektörlerin başında  hazır giyim ve konfeksiyonun geldiğini vurgulayan Sertbaş, sözlerini şöyle  sürdürdü: 

“Herhangi bir ihracatçı ülkenin piyasadan çekilmesi illa ki bize  yarayacak ancak ‘Çin’deki bütün üretim durdu, bütün satışlar Türkiye’ye gelecek’  diye bir şey söz konusu değil. Rehavete kapılan arkadaşlarımız var. Çin’deki  durum bizim yeni pazar arayışlarımıza, başka bölgelere yoğunlaşmamıza engel  olmasın. Çin’den bize yönelenler olacaktır ama bu gelip geçici olabilir. Mart  rakamları bütün sektörler adına bize daha net sonuçları verecektir. Biraz daha  beklemek gerektiğini düşünüyorum.”

 “Ön izin şartı yerinde bir karar” İzmir’de maske üretimi yapan bir firmanın yönetim kurulu başkanı Hasan  Seçkin de doğrudan ihracat yapmadıklarını, kendilerinden ürün alan bazı  firmalarının bunları Çin’e sattıklarını söyledi. Şubattaki ihracatı maske üreticilerinin değil, “piyasadan ürün  toplayan fırsatçıların” yaptığını savunan Seçkin, maske dış satımına ön izin  şartı getirilmesinin yerinde bir karar olduğunu ifade etti. Seçkin, “Ağırlıklı olarak bizim gibi üreticilerden toplayıp ihracat  yapan aracı firmaların olduğunu duyuyoruz.

Depolardaki ürünlerimiz bu aracı  firmaların çekmesiyle azalınca fiyatlar arttı. Bu kapsamda başta maske olmak  üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatının Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve  Tıbbi Cihaz Kurumunun ön iznine bağlanmasını son derece olumlu buluyoruz.” diye  konuştu. Önceliklerinin her zaman sağlık kuruluşları olduğunu belirten Seçkin,  “Önceden günde 8 saat çalışan fabrikalarımız şimdi 7 gün 24 saat çalışıyor.  Türkiye’nin her yerinden talep geliyor. Gelen müşterilere de en erken ekim ayında  ürün teslimi yapacağımızı söylüyoruz.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ