logo

Günaydın Kurz! Dikkat çeken ‘Güvenli Bölge’ açıklaması

Günaydın Kurz! Dikkat çeken ‘Güvenli Bölge’ açıklaması

Yıllardır Suriye kaynaklı mülteci dramına sessiz kalan AB ülkeleri, Türkiye’nin sınır kapılarını açma politikası sonrası ne yapacağını şaşırdı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Suriyeli sığınmacılara ilişkin “Çözüm, Suriye’de bir barış bölgesi oluşturulmasıyla mümkün olabilir. Tercihen ülkenin kuzeyinde.” dedi

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, basına yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye sorununda daha etkili olması gerektiğini söyledi.

Kurz, Suriye için AB’nin kendine ait bir barış planının olması gerektiğini belirterek, “Çözüm, Suriye’de bir barış bölgesi oluşturulmasıyla mümkün olabilir. Tercihen ülkenin kuzeyinde” görüşünü paylaştı.

6 MİLYON SIĞINMACI…

Söz konusu barış bölgesinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ele alınmasının önemine işaret eden Kurz, “Suriye’de böyle bir koruma bölgesini hak eden, yaklaşık 6 milyon ülke içinde yerinden olmuş insan var” diye konuştu.

Kurz, ayrıca Türkiye-Yunanistan sınırındakilerin “sığınmacı değil göçmen oldukları” iddiasında bulunarak, bu insanların Yunanistan’a iltica edemeyeceklerini ileri sürdü.

SINIR KONTROLLERİ VURGUSU

Sığınmacı hareketliliği nedeniyle AB dış sınırlarının korunması gerektiğini yineleyen Kurz, AB dış sınırlarının yeterince işlev görmemesi durumunda iç sınırlarında kontrollerin uygulanması gerektiğini  sözlerine ekledi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ