logo

07 Mart 2020

İtalya’da iktidar ortağının liderinde de yeni tip koronavirüs çıktı

İtalya’da iktidar ortağının liderinde de yeni tip koronavirüs çıktı

İtalya’da koalisyon hükümetinin ortağı Demokratik Parti’nin lideri ve aynı zamanda Lazio Bölgesel Yönetim Başkanı Nicola Zingaretti, kendisinde de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rastlandığını duyurdu. Ülkede iki hafta önce patlak veren Kovid-19 nedeniyle hem ölü hem vaka sayısı artmaya devam ederken, virüs son olarak İtalyan siyasetinin önemli bir ismine de sıçradı.

Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı olan Demokratik Parti’nin lideri ve aynı zamanda başkent Roma’nın da içinde bulunduğu Lazio Bölgesel Yönetiminin Başkanı Zingaretti, Facebook’tan paylaştığı video ile Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Zingaretti, parti içindeki görevlerini genel sekreter yardımcısına devrettiğini belirterek, “Ben de herkes için belirlenen protokoller neyse onlara uyacağım. İyiyim ancak ilerleyen günlerde evde kalmak durumundayım. Ailem de gerekli testlerden geçiyor. Paniğe gerek yok. Mücadeleye devam. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.” diye konuştu.
Hükümette aktif bir görevi olmayan 54 yaşındaki Zingaretti, bir yıldır Demokratik Parti’nin liderliğini yürütüyor.
Zingaretti’nin bölgesel yönetim başkanlığını yaptığı Lazio’daki mevcut vaka sayısı en son dün 50 olarak açıklanmıştı.
Ülkede bugüne kadar 197 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, 523 kişi iyileşmişti. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ