logo

08 Mart 2020

Denizli’de üretilen kekik 85 ülkeye ihracat ediliyor

Denizli’de üretilen kekik 85 ülkeye ihracat ediliyor

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, dünyada kekiğin dış ticaret hacmi yaklaşık 18 bin ton civarında olduğunu ve bunun yüzde 85’lik kısmının Türkiye tarafından karşılandığını kaydederek, “Kekikten yıllık yaklaşık 6 milyon dolar civarında gelir elde edilmektedir. 

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, dünyada kekiğin dış ticaret hacmi yaklaşık 18 bin ton civarında olduğunu ve bunun yüzde 85’lik kısmının Türkiye tarafından karşılandığını kaydederek, “Kekikten yıllık yaklaşık 6 milyon dolar civarında gelir elde edilmektedir. Denizli’de üretilen kekikler 85 ülkeye ihracat edilmektedir” dedi.

Denizli’de “Kekik Tarımının Sorunları ve Çözüm Yolları” hakkında çiftçilere seminer verildi. Seminere, Ege İhracatçı Birlikleri Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin Şentürk, Prof. Dr. Ahmet Ulvi Zeybek, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Örnek, muhtarlar, kekik üreticisi çiftçiler katıldı.

“Denizli’de üretilen kekikler 85 ülkeye ihracat ediliyor”

Erkaya, Denizli’nin önemli bir kekik ihracatçısı konumunda olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Farklı sektörlerde kullanım alanı bulunan kekik, ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkiler dış ticaret içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünya’da kekiğin dış ticaret hacmi yaklaşık 17 ile 18 bin ton civarındadır bununda yaklaşık yüzde 80-85’i ülkemiz tarafından karşılanmakta ve yıllık yaklaşık 6 milyon dolar civarında gelir elde edilmektedir. Dış ticarete konu olan kekiğin yüzde 75’lik kısmı ise ilimiz tarafından karşılanmakta olup dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayrı bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekikler 85 ülkeye ihracat edilmektedir. Sektörü geliştirmek amacıyla kekik ürün ihtisas borsası ve lisanslı depoculuk kurulması için ticaret borsamız ile çalışma yapıyoruz.”

Program sunum gösterimlerinin ardından, çiftçiler sorularını Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ziraat yüksek mühendislerine sorarak cevap aradı. Program sonunda çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ