logo

İnsan saçı ve domuz kılından yapılan madde çıktı

İnsan saçı ve domuz kılından yapılan madde çıktı

Sosyal medya uygulamalarından İnstagram’da 1 milyon takipçiye sahip olan Gıda Dedektifi isimli hesap, Türkiye’nin önemli market zincirlerinden birinde satılan bir krakerin içinde özellikle Çin’de insan saçından ve domuz kılından hidroliz yoluyla elde edilen L-sistein isimli maddenin olduğunu iddia etti.

MARKETLERDE RAFLARDA SATILIYOR

Hesabın paylaşımında yer alan iddialar şu şekilde:

Bifa Bisküvi tarafından BİM marketlerde fason olarak üretilen Kırınkıl Balık Kraker’de kullanılan L-sistein bileşeni Türkçe içerikte yer almazken Fransızca içerikte ise bulunuyor. Bu durum Etiket mevzuatına açıkça aykıdıdır.

Gıda Dedektifi isimli hesapta yer alan bilgilere göre L-sistein isimli maddenin özellikleri olarak bu bilgilere yer verildi:

Orta Asya’da özellikle Çin’de insan saçından ve domuz kılından hidroliz yoluyla elde edilen L-sistein küresel pazarda yıllık 5000 tonluk büyük bir pazar hacmine sahiptir. L-sistein Japonya ve Almanya’da insan ve hayvan kökenli olmayan hammaddeden üretilmektedir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre L-Sistein bileşeninin ekmeklik unlarda kullanımı yasaklanmıştır. Bunun yanısıra E910 koduyla L-sistein ve E920 koduyla L-sistein Hidroklorür Monohidrat olarak çeşitli endüstriyel gıdalarda kullanımına izin verilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ