logo

Bir komşuda daha corona virüsü tespit edildi

Bir komşuda daha corona virüsü tespit edildi

Bulgaristan yönetimi, ilk corona virüsü vakalarının ortaya çıktığını duyurdu. Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıktıktan sonra küresel bir salgın halini alan ve 3.500’den fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü daha önce Yunanistan, Gürcistan, İran ile birlikte kara sınırların kapalı olduğu Ermenistan’da görülmüştü.

Türkiye’nin bir sınır komşusunda daha corona virüsü tespit edildi… Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan, İran, Irak ve Gürcistan ile birlikte sınırların kapalı olduğu Ermenistan’da tespit edilen corona virüsü Bulgaristan’da ortaya çıktı… Bulgaristan’da Bakanlar Kurulu’na bağlı Ulusal Corona Virüsü Kriz Masası Merkezi üyeleri, bugün sabah saatlerinde düzenlediği olağanüstü basın toplantısında, ülkede iki kişide corona virüsü (Covid-19) testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.

Plevne’den 27 yaşında bir erkek ve Gabrovo’dan 75 yaşında bir kadının, akciğer rahatsızlığı sonucu kaldırıldıkları hastanelerde Covid-19  testleri pozitif çıktı. Kriz Masası Başkanı Askeri Tıp Akademisi (VMA) Başhekimi Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, iki kişinin ikişer ayrı testte corona virüsün olumlu netice verdiğini, bir testin ise negatif çıktığını açıkladı.

“HASTA SIFIR” ARANIYOR

Tümgeneral Prof. Dr. Mutafçiyski, durumu iyileşen iki corona virüsü hastasının ülke dışına gitmediklerini ve salgın bölgesinden gelen insanlarla temas etmediklerini ifade etti. Corona virüsü bulaştıran ilk hastayı aradıklarını belirten Tümgeneral Mutafçiyski “Hasta sıfırı yani hastalığın ilk çıktığı kişiyi tespit edemiyoruz” dedi.

TIR ŞOFÖRÜ KENDİNİ ARACINA KAPATTI
Gabrovo’da hastanede yatan yaşlı kadının zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü ve odada iki başka hastayla kaldığı açıklandı. Gabrovo Tota Venkova Hastanesi Müdürü Dr. Minko Mihov odadaki diğer hastalar ve tıbbi ekibin de corona virüs testine tabi tutulacağını açıkladı. ,

Tümgeneral Prof. Dr. Mutafçiyski hafta sonu yapılan 110 corona virüsü testinden hepsinin negatif çıktığını söyledi. Basın toplantısında ayrıca Ulusal Corona Virüs Kriz Masası Merkezi’nde çok ilginç vakalarla karşılaşıldığını, salgın korkusuyla yurt dışından dönen bir TIR şoförünün on günden beri evinin önünde kamyonuna kapanarak, kendini karantinaya aldığını söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ