logo

CHP’ye seslendi: İstersen onu da engelle!

CHP’ye seslendi: İstersen onu da engelle!

Erdoğan: Bir adım daha atacağız, Ey CHP zihniyeti istersen onu da engelle

Başkan Erdoğan Silivri’de yaptığı konuşmada Kanal İstanbul’la stratejik bir hamle yapıldığını belirterek “Ey CHP zihniyeti, sizin gücünüz, kuvvetiniz Kanal İstanbul’u engelleyemeyecek, onu da yapacağız.” dedi.

Başkan Erdoğan Silivri’de halka hitap etti.

Tamamlandığında “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle “simgelerin köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’ne değinen Başkan Erdoğan “Başka bir adım daha atıyoruz. CHP, isterseniz onu da engellemeye çalışın. 18 Mart Çanakkale Köprüsünü yapıyoruz. dedi.

https://cdn.yeniakit.com.tr/images/detail/1583688142-7abd7d.jpg

Çalışmalar aralıksız sürüyor

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinin Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında konumlanan köprü için deniz içi ve su üstü çalışmaları aralıksız sürüyor.

Sütlüce ve Şekerkaya şantiyelerinde, 318’er metre olacak köprünün iki ayağının 15. blokları yerleştirilerek 143 metre yüksekliğe ulaşıldı.

İki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada bir ilk olacak.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakadaki kulelerin üst kısmı ise Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle, Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması planlanıyor. “2×3” şeritle hizmet verecek köprünün 45,06 metre genişlik ve 3,5 metre yükseklikte inşa edilecek tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla yürüme yolları bulunacak.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ