logo

11 Mart 2020

Bir günde 168 kişi öldü

Bir günde 168 kişi öldü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı adeta kasıp kavuran koronavirüs (kovid-19) salgını dünyayı sarsmaya devam ediyor. Son zamanlarda özellikle Avrupa’yı sallayan koronavirüs, İtalya’yı adeta esir almış durumda.  Ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bugün  168 kişi daha artarak 631’e yükseldi Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının  sayısı arttıkça ülkelerin aldıkları tedbirler de katılaşıyor. Avusturya Sağlık Bakanlığı da ülkedeki vaka sayısının 182’ye çıktığını  duyurdu.

Virüs tespit edilen kişi sayısının 25’e yükseldiği Romanya’da da  İtalya ile karşılıklı uçak ve otobüs seferleri durduruldu, bin kişi ve üzeri  katılımlı organizasyonlar iptal edildi. Hollanda’da ise Sağlık Bakanlığı vaka sayısın 61 kişi artarak 382’ye  çıktığını bildirdi. Virüs nedeniyle 4 kişinin yaşamını yitirdiği Hollanda’da,  Dışişleri Bakanlığı da İtalya’nın kuzeyine seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Fransa’da  ise hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a, vaka sayısı ise bin 606’ya yükseldi. Bugüne kadar 35 kişinin hayatını kaybettiği İspanya’da da vaka sayısı  bin 700’ü buldu. Hükümet, 25 Mart’a kadar İtalya ile tüm uçuşları durdurdu.  Meclis çalışmalarına da 1 hafta ara verildi.

Arnavutluk Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanlığı, ülkede virüs tespit  edilen kişi sayısının 10’a yükseldiğini duyururken, Arnavutluk Futbol Federasyonu  da tüm müsabakalarının seyircisiz oynanmasına karar verdi.

İngiltere Halk Sağlık Kurumu, ülkedeki vaka sayısının 54 artarak  373’e, ölü sayısının ise 6’ya çıktığını bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı,  gerekli olmadıkça İtalya’ya seyahat edilmemesi tavsiyesinde bulunurken, İngiliz  hava yolu şirketleri de İtalya’ya uçuşlarını durdurdu.

Yunanistan’daki vaka sayısı 89’a yükselirken, hükümet virüsün daha  fazla yayılmasını önlemek amacıyla ülkede tüm okulların ve yüksek eğitim  kurumlarının  14 gün kapalı kalmasını kararlaştırdı. Ayrıca, huzurevlerine  ziyaretler de yasaklandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ