logo

Türkiye kolonya kuyruğunda

Türkiye kolonya kuyruğunda

Corona virüsünün Türkiye’de de olduğunun ortaya çıkması üzerine vatandaşlar kolonyacılara akın etti. Satıcılar taleplere yetişemediklerini söylerken mağazaların önünde kuyruklar oluşuyor.

Türkiye’de corona virüsü vakasının ortaya çıkması ile birlikte vatandaşlar tedbir amaçlı dezefektan ürünlere yöneldi. Antibakteriyel ıslak mendil, sabun ve dezenfektanların yanı sıra özellikle etil alkol içeren kolonya satışlarında artış yaşandı. Kolonya üreticileri ise kapasite arttırımına gitmek istediklerini fakat piyasada etil alkol bulamadıklarını söyledi.

TALEP YÜZDE 500 ARTTI

Türkiye’de en fazla kolonya üretiminin yapıldığı Konya’da, üreticiler ham madde sıkıntısı yaşıyor. Kolonya üreticisi Arif Yanar, talebin yüzde 500 oranında arttığına dikkat çekerek, “Elimizdeki stokların sonuna geldik” dedi.
Yurt içinden ve yurt dışından ciddi talep aldıklarını ifade eden Yanar, “Corona virüsün çıktığı günden buyana satışlarımız da artış yaşandı. Virüsün Türkiye’ye girmesi ile talep daha da arttı” dedi.

Üretimin önünde büyük sorunların yaşandığını ifade eden Yanar, “Ham maddemiz olan etil alkolü yerli üreticilerden karşılıyorduk. Türkiye’de üretim yetersiz olunca AB ülkelerinden talep ettik. Fakat istediğimiz miktarda bulamıyoruz. Yerli tedarikçilerin üreticiye sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

ETİL ALKOL 1 DOLARDAN 2 DOLARA ÇIKTI

Virüs öncesi litresi 1 dolar olan etil alkolün 2 doların üzerine çıktığını ifade eden Yanar, “Fiyattaki yüzde 100 artışa rağmen bulamıyoruz. Dünya da ciddi anlamda etil alkol sıkıntısı yaşanıyor. Bu durum elimizdeki stokların da tükenmesine neden oldu. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Bayramda kolonya sıkıntısının hat safhaya çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

KOLONYAYA ZAM YOK

Henüz kolonya fiyatlarında zam yapmadıklarını da vurgulayan Yanar, “Perakende mağazamızda şişe kolonya 10 lira, bir litrelik bidonlar ise 15 lira. Elimizdeki stoklar tükendikten sonra ham maddenin artmasından dolayı bizde fiyatlara mecburen zam yansıtacağız” şeklinde konuştu.

Bursa’da 1991 yılından beri kolonya üretimi yapan İlkom Kolonyaları’nın sahibi Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Üyesi ve Kimya Konseyi Başkanı İlker Duran, Türkiye’de bir çok ilde kolonya üretimi yapıldığına dikkat çekerek “Etil alkol dışında bu nokta da dışa bağımlı değiliz. Corona beraberinde kolonya da talep artışını da getirdi. Ancak fiyatlarda büyük bir artış söz konusu değil. Şu an yüzde 10-15 dolayında bir artış var” dedi.

ETİL ALKOL STOKLARI BİTMEK ÜZERE

Etil alkolün antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğunu ve kolonyaların yüzde 80 etil alkolden oluştuğunu kaydeden İlker Duran, şöyle konuştu; “Şu anda aşağı yukarı bir aydır kolonya olsun, el jelleri olsun, yoğun bir talep var. Bu da ciddi bir şekilde etil alkol tüketimine neden oldu. Etil alkol stokları Türkiye’de bitmek üzere. Etil alkol ithalatçıları var. Onlardan aldığımız haber göre, ay sonuna kadar gemiler gelecek. Bu dünyanın her yerinden geliyor.

Aslında  Türkiye’de de üretimi var fakat birden bir yoğunluk olunca yetmemeye başladı. Bir de Türkiye’nin virüs konusunda daha güvenilir bir ülke olması nedeniyle dezenfektan gurubunda yurt dışına ihracaat talebi artışı yaşanıyor.”

Kocaeli’deki kolonyacı Hikmet’in işletmecilerinden olan Nejat Olguntürk, “Sabah dükkanı açtığımızdan bu yana bir kuyruk var. Hiç azalmadı şu ana kadar. 5 litrelik kolonya satışımızı durdurduk. Çok fazla talep olduğu için stoklarımız ciddi ölçüde azaldı. Bu sebeple satışlarımıza dikkat ediyoruz” diye konuştu.

’50 YILLIK KOLONYACIYIM İLK KEZ BÖYLE OLUYOR’

Eskişehir’de 50 yıldır kolonya üretimi yapan Zeki Er, ilk defa ham madde sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Er, “Piyasada etil alkol sıkıntısı yaşanıyor. Ak paraya da kara paraya da etil alkol yok. Yurt dışından geliyor ama ithalatçı talebi karşılayamıyor. Ham madde bulamıyoruz. 3-5 günlük malım kaldı. Raflarım boşaldı. Ham madde bulamazsam dükkanı kapatacağım. Corona virüs sonrası kolonyaya talep çok fazla. Ürünlerimize bir zam yapmadık. 50 yıllık meslek hayatımda ilk kez ham madde sıkıntısı yaşıyorum” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ