logo

CHP’den korona itirafı: Süreç iyi yönetildi!

CHP’den korona itirafı: Süreç iyi yönetildi!

CHP Meclis Grubu bugün kapalı bir toplantıyla 114 ülkenin ardından Türkiye’de de görülen Koronavirüs konusunu masaya yatırdı.

Medyafaresi’de yer alan habere göre; CHP İstanbul Milletvekili, Genel Cerrahi Uzmanı, Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Ali Şeker, milletvekillerini bilgilendirdi.

Şeker, “Şimdiye kadar süreç iyi yürütüldü Türkiye açısından. Bundan sonrasında alınacak önlemler ve şeffaf bilgilendirme önemli” dedi.

CHP’li Şeker, toplu bulunan yerler, okullar, hapishaneler kongreler toplantılar gibi yerlerde virüsün çok kolay dağılma yapabileceğini ve toplanıp dağılan yerlere de virüs  taşınabileceğini söyledi.

CHP’li Şeker, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Memleketin tamamını ilgilendiren bir mesele bu mesele de polemik konusu olmaktan çıkması gerekiyor”

Şimdiye kadar süreç iyi yürütüldü Türkiye açısından. Bundan sonrasında alınacak önlemler ve şeffaf bilgilendirme önemli. Hijyen önemli toplu bulunan yerler, okullar, hapishaneler kongreler toplantılar buralarda çok kolay dağılma olabilecek yerler ve toplanıp dağılan yerlere de virüs taşınabilecek.

Kum Kenti’ne gelmesi öğrenci transferiyle olmuştu. İtalya da hastaların yeterince takip edilmemesi sonucunda çok büyük dağılma oldu ve virüs yayılıyor ve hasta sayısı da artıyor. Bu tecrübeler ışığında Türkiye’nin önlemlerini devam ettirmesi ve vakaları erken tespit edip izole etmesi önemli.  

Bakanlar arasında koordinasyon olsun, Meclis’in alması gereken çıkarma gereken kanun ya da bakanlıkların çıkarması gereken yönetmelik ve yönergeler konusunda desteğimizi vereceğimizi ifade ettik.  Bilim kurulunun talebi önerisi ışığında yapılması gereken Meclis’e düşen bir görev olursa bu konuda destek vermeye hazır. Memleketin tamamını ilgilendiren bir mesele bu mesele de polemik konusu olmaktan çıkması gerekiyor.

 Huzurevlerinin korunması, turizm sezonu geliyor ki iptaller olabilir ki; çok büyük sıkıntı yaratacak bu nedenle önlemlerin gevşetilmemesi lazım.  Spor müsabakalarıyla ilgili bu hastalık bir toplu ulaşımda,  toplantılarda, gösterilerde  çok yakın temasla bulaşan bir hastalık. Bu konuda alınacak tedbirler konusunda uyanık olunması hastalığın yayılma seyrine göre de  tedbirlerin artırılması gerekecek.

Bu sürecin şeffaf bir şekilde bilgilendirmeyle devam edilmesi, sağlık örgütleriyle beraber çalışılmasını öneriyoruz.  

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ