logo

BABALARA MUTLULUĞUN SIRRI…

FUNDA ALTINER

FUNDA ALTINER
funda.altiner@sonsaat.com.tr

Funda ALTINER

Ev işleri kadınların uzmanlık alanı olarak tanımlanır, bilinir ve  bu işler ücretsiz olarak kadınlar tarafından yapılır. Tabi yumruğunu masaya sert vuran bazı hanımların evlerinde durumun terse döndüğü de görülmüyor değil.

Ev kadınla birlikte anıldığı için evde yaptığı işler de kadının uzmanlık alanı olarak değerlendirilir.

Bizler  günlük hayatımızın  önemli bir bölümünü ev işleri ve çocuk bakımı gibi işlere ayırıyoruz. Yaptığımız işlerin değerinin algılanması tabi ki bizleri mutlu ediyor.

Ev hanımı olarak yaşamımızı sürdürüyoruz ve her hangi bir ücret almadan 7/24 çalışıyoruz. Tabi ev içinde görevlerin paylaşılmış olması ve her bireyin bunun farkında olarak hareket etmesi ve bu değerin algılanması yukarıda da belirttiğim gibi bizler için çok önemli.

Geçen günlerde haberlere göz atarken  “ Ev işi yapan babalar daha mutlu oluyor” diye bir haber okudum. Araştırmaya göre ev işlerine yardımcı olan, çocuklarıyla daha fazla zaman geçiren erkekler, ev işlerine yardım etmeyen erkeklerden daha çok mutlu oluyormuş.

Ne güzel diye düşündüm , yaşadığımız ataerkil toplumda erkeklerimizde önemli gelişmeler olmaya başlamış. Haberin detayına inince araştırmanın İngiltere’de yapıldığını okudum.

Zaten şaka gibiydi diye düşündüm.

Nerede bizde ev işi yapmaktan mutlu olan babalar…

Bastım elektrik süpürgesinin düğmesine , aman kızım sen işine bak temizlikti çocuktu derken yemeği de unutup akşama bir ton fırça yemeyelim…

Bu arada bazen ufak tefek püf noktalarından bahsedeceğimi yazmıştım.

Aşağıdaki bilgiler umarım işinize yarar.

Hoşçakalın….

Mutfakta kullandığınız sebze ve meyvelerin kabuklarını, posalarını ya da fazlalıklarını atmayarak onları faydalı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

• Sebze ve meyveleri soymadan yemenin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Bir çok vitamin ve mineral kabuklarda saklı. Aynı zamanda içlerindeki lif nedeniyle kabuklarıyla pişen sebze ve meyveler daha besleyici ve doyurucu oluyor. Buna rağmen yine de kabuklarıyla birlikte yemediğimiz yiyecekler var.

• Karpuz, portakal, elma kabuklarından reçel yapın.
• Muz kabuklarını pişirmeyi hiç denediniz mi? Dünyada en çok atılan yiyeceklerden biri olan muz kabuklarından lezzetli bir sos yapabilirsiniz.
• Havuç, kabak, kereviz, soğan, pancar ve limon gibi sebze-meyvelerin kabuklarını atmayıp biriktirin. Tavuk, et, sebze suyu yaparken kullanın.
• Domates kabuklarını fırın tepsisine dizip fırında kurutun. Daha sonra öğütüp çorbalara, yoğurt üzerine serpiştirin.
• Patates kabuklarını kızartıp cips yapabilirsiniz.

Cilde Faydalı Olanlar
• Bazı meyve ve sebze kabukları cildiniz için de son derece yararlı. Salatalık kabuklarını göz maskesi yapabilir, avokado kabuklarının içini yüzünüze sürebilirsiniz.
• Ceviz kabukları saçlar için mucizeler yaratır. 10 dakika kaynatıp saçlarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz.
• Kırmızı soğan kabuklarını kaynatıp doğal bir boya elde edebilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Re­su­lul­lah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa he­men hare­kete geçerdi. Bir defasında Re­su­lul­lah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Re­su­lal­lah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koy­madım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Re­su­lul­lah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan ...
 • SÖZÜN SÖYLENDİĞİ MEVSİM

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlarım, Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağ...
 • Ağustos ayı Türklerin bayramıdır

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Türk tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri ve ayrı bir şuuru vardır. Ve Ağustos ayı dünden bugün uzanan tarih serüvenimizde bir sıçrayışın bir zaferin ve bir bayramın ismi olmuştur. 16’ncı yüzyıldan 20’nci yüzyıla gelene kadar tesadüf olmayan ama Türkün Milli Şuurunu, Milli direnişini, hürriyetini dibine kadar yaşadığı bir ay olmuştur. Ağustos ayı Türkler için bayramdır. Çünkü bu tarih bir tesadüf değildir. İlkinde Sultan Alparslan Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde Anadolu’nun adını koyduğu zaferle başladı. Büyük Selçuk...
 • ŞEYBE BİN OSMAN (R.A)

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Şeybe intikam hırsıyla yanıp tutuşuyordu. En sevdiği varlığı, babası Osman bin Ebi Talha, Uhud Savaşı’nda Müslümanlar tarafından öldürülmüştü. Hem de öl­düren, Re­su­lul­lah’ın en yakın akrabalarındandı… Şeybe, babasının intikamını almak için çırpınıyordu. Planlar kuruyor, desise­ler hileler arıyordu. O doymak bilmez hırsı ancak Re­su­lul­lah’ın öldürülmesiyle tatmin olabilirdi. Bunu kafasına koymuştu. Uhud Savaşı’nda bir şey yapamama­nın sıkıntısını taşıyordu. Bu planı uygulamak için arkadaş arıyordu. Huneyn Savaşı bütün şiddetiyle devam...