logo

GİTTİM ,GÖRDÜM ; GELDİM ,YAZDIM…

NURİ SAATCI

NURİ SAATCI
nuri.saatci@sonsaat.com.tr

Nuri SAATCI

Depremi yerinde  görüp , içimde hissetmek için 22 Şubat günü Beylikdüzü eski kurucu belediye  başkanı Vehbi Orakçı ile ertelenen Elazığ uçuşumuzu gerçekleştirdik. Evliyalar diyarı  Harput ilk durağımızdı. Cuma namazın Ulu Cami’de eda edip doğru çadır kente daldık. Önceden yola çıkan ve sayın  Orakçı’nın nakliye ve teslimat işini üzerine aldığı yardım malzemelerimiz  belediye bünyesindeki Hayır Çarşısı’nda tek elden depremzede vatandaşlara  dağıtılıyordu. Malzemelerin burada toplanması ve dağıtılması işini belediye başkanı danışmanı  (aynı zamanda eniştem olan) İhsan Tarakçı’nın katkıları ile gerçekleştiriyorduk.                         

Hayırsever kişiliğiyle  tanınan  değerli iş adamımız sayın Vehbi Orakçı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Depremzede vatandaşlarımızın  acılarını paylaşmak , bir nebze de  olsa yaralarına merhem olmak için işlerinden vakit ayırarak  bir gününü Elazığ’a ve  Elazığ’lılara harcadı. Akşam saatlerinde   yerel bir tv kanalına   davet edilen Orakçı İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’ndeki tecrübelerinin de verdiği deneyimiyle deprem ve kentsel dönüşüm hakkında serkan Aksakal kardeşimle 40 dakika boyunca konuşarak değerli bilgiler verdi. Program sonrasında da kendisini Elazığ havalimanı’ndan  İstanbul’a uğurladık.

Ben  birkaç gün  daha  kalarak ilk günden itibaren hep yanımda olan ve  beni yalnız bırakmayan baba dostum , Yahya Temizer ile  sokak sokak şehri  gezdik. Elimde  kameram;  yıkılan evleri , enkazların kaldırılışı,eski ve  virane görünümlü evlerin yanında kurulmuş olan çadırlarda vatandaşların halini görüntüledim.                             

Doğduğum, çocuklarımı büyüttüğüm mahalle harabeye  dönmüş, bu durumdan yakın akrabalarım da nasibini almıştı. Cana  gelen mala  gelsin dedik. Ama gel gör ki Görüntüler  içimizi sızlattı.

Dönüşüme  yakın zamanlarda  konteynerler  dağıtılmaya  başlandı.Belediye Başkanımızı Başkanı Takdir ve tebrik ediyorum. Maşallah canla başla çalışıyordu. Koltuğunda görmek mümkün değildi henüz 34 yaşındaki genç başkanımızı .

Depremzedelerin 33 ayrı yerde  yemek barınma ihtiyaçları karşılanıyordu belediye tarafından. Aynı zamanda da vatandaşlara suyu 3 ay bedava kullanacakları müjdesini vermişti belediye başkanımız.

Sayın Valimiz ve  özellikle  ETSO başkanımız  Asilhan Arslan  bilgi ve  birikimleriyle koordinasyonu sağlıyorlardı. 

Bu arada okullar da  açıldı ama buruk bir acı vardı öğretmen ve öğrencilerin yüreğinde                                                                                                                                                                                                                              

AZİZ ŞEHRİM NE ZAMAN AYAĞA  KALKACAK ? 

Resmi olmayan rakamlarla 15 bin kişi civarında insanın göç ettiği konuşuluyor. Bu göç dalgası okulların kapanışı ile artacak gibi. Alt yapı sıkıntılı kanalizasyon. Tehlikesine dikkat edilmesi gerekir ki bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmasın.

Şehirin büyümesiyle altyapı çalışmaları çok orantılı gitmemiş anlaşılan.Tabi altyapıdan fazla bulvar,kaldırım ,ışıklandırma gibi görüntü olacak  işlere ağırlık verilince burum gayet normal geliyor.

Genç ve dinamik  başkan  Şahin Şerifoğulları’nın azimli çalışması ile bu sorunların çözüleceğine inancım sonsuz.

Deprem yaşantımızın  bir parçası oldu.Uyurken ,uyanıkken sanki hep sallanıyoruz.

Bir yandan  çığ  felaketi diğer taraftan  gelen şehit  bizi derinden yaralıyor. Bu yazımı  yazarken    33 şehit haberi ile bir kez daha  sarsıldım…

Şehit askerlerimizi içine girdiğimiz şu üç aylarda rahmetle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eylül 2016’da Douyin adıyla Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan, daha sonra reklamlarla ilk ülke dışı Endonezya’da satın alınıp kullanılmaya başlamasıyla uluslararası pazara uygun olarak ismi değiştirilen TikTok programı. Bu program Türkiye ve dünyada sanal pazarlarda en çok indirilen uygulama olup, 2019 yılındaki istatistiklere göre ülkemiz, uygulamayı en çok kullananlar sıralamasında 3.sırada ve 27.6 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünyada ise 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu programı herkesin duyduğunu dü...
 • MUAZ İBNİ ENES (R.A)

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Muaz ibni Enes el-Cüheni(r.a), Resulullah (s.a.v) Efendimiz’le gazvelerde bulunmuş, müslümanın günlük hayatında lazım olacak bilgileri öğreten hadisleri nakleden bahtiyar bir sahabidir ! Selam vermek, öfkeyi yenmek, mütevazi olmak, sade giyinmek, hamd ve şükür halinde yaşamak gibi İslâm’ın üstün ahlâkı ile ilgili hadis-i şerifleri rivayet etmiştir. Muaz ibni Enes el-Cüheni (r.a), “Medine’li Sahabi” diye meşhurdur. “Halifu’l-Ensar / Ensarla anlaşmalı” diye tanınır. Meşhur Cüheyne kabilesine mensupdur. Bu kabile, Hicaz ülkesinde Medine’y...
 • DİJİTAL EKONOMİ

  19 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Özellikle son yirmi yılda teknolojide benzeri görülmemiş gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte dijital ekonomi tüm dünyada etkisini arttırmıştır. Dijitalleşme ve otomasyondaki gelişmeler sonucunda teknoloji kaynaklı işsizlik tüm dünyaya yayılmış, tüm iş kollarında insana olan ihtiyacı azaltmıştır. Dijital ekonomi üretim yöntemlerini değiştirmenin yanında insanların yaşam tarzlarını da değiştirmektedir. Bu nedenle yeni ekosistem olarak adlandırılmaktadır. Fakat yeni ekosistemin ötesinde insanlık, post-dijital ekosistem olarak isimlendirilen ye...
 • FİKİR VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ YALANI

  19 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Düşünce özgürlüğü, demokrasinin temel ilkesidir. İnsan haklarına ilişkin bütün belgelerde ilk sırada vurgulanmıştır. Kimsenin müdahalesi olmadan her fert istediğini düşünme hakkına sahiptir ve bu hakkın korunması gerektiğine, düşünce özgürlüğünün kimseye duyurulmadan sadece beyinde kalan bir soyut işlem değil, açıklama, ifade, tartışma, yayınlama özgürlüğünü de beraberinde getirdiğine dair açık toplumlarda bir temel uzlaşma ilkesi olmuştur. Her çeşit bilgi , fikir, ülke sınırlarına bağlı olmaksızın, sözle veya yazıyla iletmeyi içererek, h...