logo

HOŞ GELDİN CORONA VİRÜS…(3)

İBRAHİM ERDEM KARABULUT

İBRAHİM ERDEM KARABULUT
ibrahim.karabulut@sonsaat.com.tr

İBRAHİM ERDEM KARABULUT

Serbest dolaşım rafa kalktı.

Dünya bir anda frene bastı. Nasıl olduysa yaratan hatırlanır oldu.

 İbadethanelerde sadece cuma günleri bir yoğunluk yaşanırken şimdi ibadethaneler kapalı olduğu halde evdeki yıkanıp saklanan seccadeler sandıktan çıkarılarak “namaz kılmak” hatırlanır oldu.

 Bu bütün dünyada aynı şekilde karşılık buldu.

Hristiyan aleminin lideri  “papa” kendisini izole ederken aynı dine mensup insanlar dualarla  “ibadete” sarılarak bu virüsün dünyayı terk etmesi için “ayin” yapıyorlar.

Şehirlerde alt kattaki üst kattakini, hatta karşı kapı komşusunu tanımayanlar şimdi komşularının varlıklarından haberdar oldular.

Sabahın alaca karanlığında para kazanma hırsı ile çocuklarının, eşinin yüzünü görmeden çıkıp gecenin ilerleyen saatlerinde evine gelenler, şimdi evde çocuklarının yüzünü görüp hatta ayda bir kez öpemedikleri eşlerinin ve çocuklarının yüzünü öpme şansı yakaladılar.

İşte bu nedenle dahi olsa hoş geldin ey kudretli virüs.

 Eşini, çocuğunu öpmekten imtina eden bazı zavallılar sokakta gördüklerini yalayıp yutarken şimdi bir metre yaklaşmamak gibi bir sosyal kuralla karşılaştı.

 Kısacası dünyada ekonomik neden veya sosyal düzen olarak alışılmış olan saçma sapan kuralların tamamı bir ay gibi kısa sürede yerle bir oldu.

Bir virüs zengini fakiri bir anda aynı seviyeye getirdi.

Kendini beğenmiş hiç ölmeyecekmiş gibi paraya baba diyenleri bir anda sersemlettiği için hoş geldi bu Corona virüs.

 Bir anda zenginde fakirde ölümün çok yakın olduğunu anladı. Yaradanın hiç  “ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış”  ifadesini bazıları yarın ölecekmiş gibi kısmını unutmuş hiç ölmeyecekmiş gibi kısmı ile hareket ederek kazanma hırsını, çalışma hırsı gibi göstererek doyumsuzluklarını perdeleyerek yaşayan bu zavallılara iyi bir ders verdiği için hoş gelmiş bu Corona başım üstünde yeri var.

Çaldığı, aldattığı, kul ve yetim hakkı ile soyanların kazandığı paralarla yaşadığı sarayın çokta önemli olmadığını hatta yaşadığı bu muhteşem sarayın 4 duvardan oluşan bir gece kondu ile aynı olduğunu nihayet anlattığı için, hoş geldi bu Corona virüs.

  Milyonluk arabalarının hayat kurtarmadığını, o güzelim lüks araçların garajlarda kapalı kaldıklarını görünce bir parça olsun kendilerine geldikleri gerçeği ortaya çıkmış olduğu için, hoş geldin Corona virüs.

İnsanlığa bir çeki düzen getirdiğin için. Hoş geldin, safalar getirdin Corona virüs. Özellikle ve zengin fakiri eşitlediğin için hoş geldin.

Sakın gitme, biraz uzun kal, hiç olmazsa aile olduğumuzu hatırladık hatırlamasına, fakat “balık” hafızası taşıyoruz çabuk unuturuz. Komşuluk ilişkilerimizi sayende hatırladık, gidersen tekrar unuturuz.

Sakın çabuk gideyim deme!  Biraz uzun kal dünya şöyle bir tekrar aslına rücu edip kendisine gelsin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLL GATES İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

  12 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

    CORONA OLAYI ÇIKTIĞINDAN BERİ ÜZERİNE VAZİFE OLMADAN AÇIKLAMALAR YAPAN GATES NEDEN TUTUKLANIP YARGILANMIYOR. DOKTOR DEĞİL DSÖ’NÜN BAŞINDA DEĞİLRESMİ GÖREVİ YOK AMA DÜNYA İNSANLIĞININ MORALİNİ BOZMAK İÇİN KONUŞUYOR. AŞI VE İLAÇ KONUSUNDA ÇALIŞAN ÜLKELERİ DE BALTALAMAK İÇİN SALGININ BİTİŞİNİN YILLAR SONRA OLACAĞINI SÖYLÜYOR. NEDEN AŞI İŞİNDE BU ADAM ABD SAĞLIK BAKANI MI? DSÖ BAŞKANI MI? KİMSİN BİLL GATES. BU ADAMIN İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLARI YARGILAYAN MAHKEMEDE YARGILANMASI GEREKİYOR. Uluslararası Ceza Hukukunda İnsanlığa K...
 • DIMAD BİN SALEBE (R.A)

  12 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Mekke için için kaynıyordu. Her sokak başı, her ev, her kervan hep ondan bah­sedi­yordu. Muhammed’den (a.s.m.), onun getirdiği davadan söz ediyordu… Ba­zıları onu dinlediği bir sokak başında kalbinden vurulmuşcasına sarsılıp davasına teslim oluyor, bazıları kin ve inadında daha da ileri gidiyordu. Hidaye­te yol bulanlar onun etrafında toplanıyordu. Daire günden güne genişliyordu. Müşriklerin azılıları ise bu gidişten endişeleniyor, şirkin yıkılışına seyirci kala­mayacaklarını anlıyorlardı. Kendilerini atalarının putlarından uzaklaştıran, yen...
 • ÜMMÜ HARAM (R.ANHA)

  11 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  “Kıbrıs’ın manevi bekçisi” olarak bildiğimiz “Hala Sultan”ın asıl adı “Ümmü Haram”dır (r.anha). Re­su­lul­lah’ın müjdesine mazhar olabilmek için yaşlı halinde Me­di­ne’den kalkıp Kıbrıs’a kadar gelen ve orada şehit olan bu büyük İslam mücahidesi, meşhur sahabi Enes bin Malik’in (r.a.) teyzesidir. Yine büyük sahabi Haram bin Mil­han’ın (r.a.) kız kardeşi, Peygamberimizin de teyzeleri tarafın­dan akrabası, aynı zamanda sütteyzesidir. İslam’dan önce Amr bin Kays ile ev­lenmişti. İslamiyet’in Medine’de yayıldığı ilk yıllarda Müslüman oldu. Kocasını...
 • LÜBNAN VE TÜRKİYE

  11 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Lübnan, Doğu Ak denizin kıyısında bir orta doğu ve Arap ülkesi. 400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış, daha sonra da farklı dini topluluklar nedeni ile 49 yıl iç savaş yaşamıştır. Ekonomik ve refah seviyesi çok düşük olan ülke fakirlik ile mücadele etmektedir. Buna istinaden 5 Ağustos patlaması zaten can çekişen ülke ekonomisine resmen bir ölüm vuruşu gerçekleştirmiştir. Büyük çoğunluğu Şii olan Lübnan’da, iç savaş nedeni ile 1932 yılından bu yana nüfus sayımı bile iç savaşlar nedeni ile yapılamamıştır. Şiilerin varlığının fazlalığı olması demogra...