logo

HOŞ GELDİN CORONA VİRÜS…(3)

İBRAHİM ERDEM KARABULUT

İBRAHİM ERDEM KARABULUT
ibrahim.karabulut@sonsaat.com.tr

İBRAHİM ERDEM KARABULUT

Serbest dolaşım rafa kalktı.

Dünya bir anda frene bastı. Nasıl olduysa yaratan hatırlanır oldu.

 İbadethanelerde sadece cuma günleri bir yoğunluk yaşanırken şimdi ibadethaneler kapalı olduğu halde evdeki yıkanıp saklanan seccadeler sandıktan çıkarılarak “namaz kılmak” hatırlanır oldu.

 Bu bütün dünyada aynı şekilde karşılık buldu.

Hristiyan aleminin lideri  “papa” kendisini izole ederken aynı dine mensup insanlar dualarla  “ibadete” sarılarak bu virüsün dünyayı terk etmesi için “ayin” yapıyorlar.

Şehirlerde alt kattaki üst kattakini, hatta karşı kapı komşusunu tanımayanlar şimdi komşularının varlıklarından haberdar oldular.

Sabahın alaca karanlığında para kazanma hırsı ile çocuklarının, eşinin yüzünü görmeden çıkıp gecenin ilerleyen saatlerinde evine gelenler, şimdi evde çocuklarının yüzünü görüp hatta ayda bir kez öpemedikleri eşlerinin ve çocuklarının yüzünü öpme şansı yakaladılar.

İşte bu nedenle dahi olsa hoş geldin ey kudretli virüs.

 Eşini, çocuğunu öpmekten imtina eden bazı zavallılar sokakta gördüklerini yalayıp yutarken şimdi bir metre yaklaşmamak gibi bir sosyal kuralla karşılaştı.

 Kısacası dünyada ekonomik neden veya sosyal düzen olarak alışılmış olan saçma sapan kuralların tamamı bir ay gibi kısa sürede yerle bir oldu.

Bir virüs zengini fakiri bir anda aynı seviyeye getirdi.

Kendini beğenmiş hiç ölmeyecekmiş gibi paraya baba diyenleri bir anda sersemlettiği için hoş geldi bu Corona virüs.

 Bir anda zenginde fakirde ölümün çok yakın olduğunu anladı. Yaradanın hiç  “ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış”  ifadesini bazıları yarın ölecekmiş gibi kısmını unutmuş hiç ölmeyecekmiş gibi kısmı ile hareket ederek kazanma hırsını, çalışma hırsı gibi göstererek doyumsuzluklarını perdeleyerek yaşayan bu zavallılara iyi bir ders verdiği için hoş gelmiş bu Corona başım üstünde yeri var.

Çaldığı, aldattığı, kul ve yetim hakkı ile soyanların kazandığı paralarla yaşadığı sarayın çokta önemli olmadığını hatta yaşadığı bu muhteşem sarayın 4 duvardan oluşan bir gece kondu ile aynı olduğunu nihayet anlattığı için, hoş geldi bu Corona virüs.

  Milyonluk arabalarının hayat kurtarmadığını, o güzelim lüks araçların garajlarda kapalı kaldıklarını görünce bir parça olsun kendilerine geldikleri gerçeği ortaya çıkmış olduğu için, hoş geldin Corona virüs.

İnsanlığa bir çeki düzen getirdiğin için. Hoş geldin, safalar getirdin Corona virüs. Özellikle ve zengin fakiri eşitlediğin için hoş geldin.

Sakın gitme, biraz uzun kal, hiç olmazsa aile olduğumuzu hatırladık hatırlamasına, fakat “balık” hafızası taşıyoruz çabuk unuturuz. Komşuluk ilişkilerimizi sayende hatırladık, gidersen tekrar unuturuz.

Sakın çabuk gideyim deme!  Biraz uzun kal dünya şöyle bir tekrar aslına rücu edip kendisine gelsin.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PANDEMİNİN “YENİ NORMAL” DÜZENDE DÜNYA EKONOMİSİNE ETKİLERİ

  05 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Küresel durgunluk ihtimali çok yüksek. Tam da Ticaret savaşlarının kızıştığı bir ortamda Çin’den dünyaya yayılan virüs aslında küresel durgunluğu bir bakıma hızlandırdı. Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff 2 Mart’ 2020 de Project Syndicate web sitesi için kaleme aldığı “1970’lerin Hissiyatı” başlıklı yazısında, yeni bir küresel durgunluğun eli kulağında olduğunu ve bunun, hem arz hem de talep tarafında yaşanacak şoklar nedeniyle 2001 ve 2008’deki durgunluklar...
 • AMERİKA TARİHİ IRKÇILIKLA YAZILMIŞTIR

  05 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri tarihi, korkunç olaylarla doludur. Zengin ve bakir topraklarıyla Amerika, Avrupalıların iştahlarını kabartmıştır. Bu nedenle yeni kıtanın keşfinin ardından bölgeye akın akın göçler başlamıştır. Kıtanın gerçek sahipleri olan yerlilerin elinden, tarihte eşine az rastlanır bir vahşetle, hem altın, gümüş gibi yeraltı zenginlikleri, hem de toprakları alınmıştır. Burada ilk oluşturulan koloniler Avrupalıların birer şubesi durumuna getirildiler. 17.ci yüzyılın ikinci yarısına kadar Amerika’ya akın eden göçmenlerin büyük b...
 • EBU ZER CÜNDEB İBNİ CÜNADE (R.A)

  04 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Uzun boylu, esmer tenli, beyaz saçlı ve geniş omuzlu olan Ebu Zerr, zühd ve takva, kanaat ve istiğna sahibiydi. Bu sebeple Hz. Peygamber’in kendisine “İslam’ın İsa’sı” (Mesihu’l-İslam) lakabını verdiği kaydedilmektedir. İslam’ın ilk günlerinde müslümanlığın yayılmasında önemi büyük olan dört kişiden biri de Ebu Zer(r.a)’dır. Ebu Zer(r.a) , daima Hz. Peygamber’in huzurunda bulunur, ondan istifade ederdi. Öğrenme konusunda büyük arzu ve iştiyak sahibiydi. Bilmediği her şeyi Hz. Peygamber’e sorardı. Hz. Ali onun için  “ilim dağarcığı” demiştir....
 • İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 567. YIL DÖNÜMÜ

  04 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  1453 yılında bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın tarihin seyrini değiştiren zaferi: İstanbul'un Fethi. Çağ kapatıp, çağ açan zafer. Henüz 21 yaşında olan Fatih Sultan Mehmet Han komutasındaki Osmanlı askerleri 567yıl önce tarihin seyrini değiştirirken, bu kutsal şehir İstanbul’da Türk ve İslam tarihinde en önemli yerine oturdu. Dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir şehre, sadece 21 yaşındaki komutan Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Osmanlı Devleti ulaşabildi. Kolay olmadı. Fetih için 80.000 ile 200.000 arası değişen...