logo

DÜNYAYI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE : İŞSİZLİK

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Küresel piyasalarda çift haneli işsizlik endişesi başladı.                   COVID-19 salgını nedeniyle  küresel iş gücü piyasası da nasibini alıyor.

Tüm dünyada İş yerleri ve fabrikaların kapanması, üretime ara verilmesi ya da sınırlı sayıda işçi çalıştırılmaya başlanması neticesinde ülkelerde işsizlik oranlarının yükselmesine, işsizliğin çift hanelere doğru gideceğine dair endişelerin  artmasına neden oldu. ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, salgınının iş gücü piyasasını etkilemesiyle 21 Mart ile biten haftada 3 milyon 283 bine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Merkez bankalarının uygulamaya başladığı teşvik paketleri ve genişlemeci hamleler piyasalar tarafından olumlu karşılansa da işletmelerin faaliyetlerinin salgın endişesi nedeniyle aksaması sonucu özellikle iş gücü piyasasındaki belirsizlikler devam ediyor.

“(ABD’de) İşsizlik maaşı başvuruları gelecek haftalarda da tarihi seviyelerde olabilir” Berenberg Ekonomisti Roiana Reid, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının “ürkütücü” seviyede olduğunu belirtti. 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Amerikada corana virisü sebebiyle işten çıkartılanların sayısı 4 milyonu aşması bu tehlikenin büyüklüğünü gösteriyor.

Reid, ABD’de işsizlik oranının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 12 seviyesine çıkabileceği öngörüsünde bulundu. ABD’de nisan ayında açıklanacak istihdam raporuna, iş gücü piyasasındaki bozulmanın tam olarak yansımayacağını aktaran Reid, mayıs ayında açıklanacak raporun işini kaybedenlerin ne kadar önemli boyutta olduğunu göstereceğini kaydetti.

İşsizlik maaşı başvurularının gelecek haftalarda da tarihi seviyelerde olabileceğini belirten Reid, onaylanan ekonomik teşvik paketinin, amaçlandığı gibi çalışması durumunda iş piyasasındaki kayıpların azaltılabileceğini söyledi.                                                       – “Bu durum, koronavirüs resesyonunun daha önce görülenler gibi olmadığını doğruluyor”

Berenberg Baş ekonomisti Holger Schmieding ise ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının “sarsıcı” olarak nitelendirilebileceğini aktardı.  “Bu durum, koronavirüs resesyonunun daha önce görülenler gibi olmadığını doğruluyor” ifadesini kullanan Schmieding, Avrupa’da işsizlik oranının ABD’den daha az olacağını vurguladı.

Avro Bölgesi’nde işsizlik oranının yüzde 10, İngiltere’de de yüzde 6,5 seviyesine yükselebileceğini aktaran Schmieding, birçok gelişmiş ülkenin büyümesinde bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5-10 civarında daralmalar görülebileceğini söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Fillerin Kralı Jumbo

  30 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Hayvanlar aleminde beni en çok etkileyen , bir çok insanın da devasa kulakları ve hortumları , boyutları ve ürkütücülüğüne rağmen sevimli buldukları , ilgilerini çeken bir hayvandan bahsetmek istiyorum ; filler . Memeli hortumlu sınıfından sadece fillerin soyu tükenmemiş ve günümüze kadar gelebilmişlerdir. Beyinleri yaklaşık 5 kilodur ve dünyanın en büyük beyinli canlılarıdır. Aynı zamanda büyük enerjileri olan ve bu enerjiyi bize de geçirebilen hayvanlardır. Fil nüfusunun en fazla olduğu bölge Afrika ve Orta Asya’dır. Asya filleri diğ...
 • İMRAN BİN HÜSEYİN (R.A)

  30 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  İmran Bin Hüseyin, Huzaa kabilesine mensuptur. Hicretin yedinci yılında, Hayber senesinde Rasulullah (s.a.v) 'e biat etti. İslâmla şereflendikten sonra Efendimizin yanından ayrılmadı. Hizmetinde bulunmayı kendine şeref bildi. Sohbetlerini kaçırmadı. Onun huzurunda öğrendiği güzellikleri hayatında yaşamanın mutluluğuna erdi. Bir gün İki Cihan Güneşi Efendimizle birlikte otururlarken Temimoğullarından ve Yemen halkından bir gurup geldi. Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz onlara kâinatın yaradılışı ve kıyametin kopmasına dair konularda açıklamalar...
 • SALİM MEVLA EBU HUZEYFE (R.A)

  29 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Ebu Huzeyfe'nin zevcesinın kölesi idi. Ebu Huzeyfe, Müslüman olunca o da İslâm'a girmek istedi. Çünkü Ebu Huzeyfe(r.a) 'da büyük değişiklikler görmüştü. Onun bir köleye karşı tavrı hemen nasıl değişivermişti? Bunu kim sağlıyordu? Ebu Huzeyfe'nin şefkatli, merhametli davranışı ona çok tesir etmişti. Birlikte Resulullah(s.a.v) 'e gittiler. Kelime-i şehadet getirerek İslâm'la şereflendi. Ebu Huzeyfe (r.a) da onu azad etti. İstediği yere gitmek hususunda onu serbest bıraktı. Fakat Sâlim ondan ayrılmadı. Ebu Huzeyfe nin kölesi iken şimdi onun evladı...
 • Gelecek Nesiller Kimin Olacak ?

  29 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Hristiyan dünyasında bulunan teslis inancı , kilise ve din  adamlarının baskıcı uygulamaları, asli günahın nesiller boyu insanlara sirayet etmesi gibi tarihsel arka plana yönelik tepkisel bir alt yapıya sahip deizm, nasıl oldu da müslümanların çocukları tarafından kabul gören bir inanç haline geldi ? Halbuki İslam vahye dayalı bir tevhid akidesidir. İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim değişikliklere ve bozulmalara karşı Allah (c.c) tarafından korunmuş güvenilir bir kitaptır. Yüce Allah (c.c) En’am Suresi 38.ayette “Biz kitapta hiç bir şe...