logo

COVİD-19 VE ORGAN YETMEZLİKLERİ !!

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Bugüne kadar, kısa zaman içerisinde birçok doktor ve araştırmacı bizlere covid-19’un gelişimi ve verdiği tahribatlarla alakalı gayet güzel bilgiler verdiler. Bende bu bilgiler doğrultusunda anladığım tespitleri sizinle paylaşacağım.

 Covit-19 virüsü gelecekte yeni mutasyonlara uğrayacak ve  tedavi yöntemleri değişecektir.

Çünkü covid-19’un saldırdığı  4 mühim organ kalp ,akciger, böbrekler karaciğerdir.  Bu organların iflası ile ölüm gerçekleşir, diger organların yanısıra kalp (ace2 repseptörü virüs akciğer hücrelerine ulaştığı kalpte bulunur)  kalp kasları zayıflar ve infakta yol açar.


PCR analizi ,kalp,akciğer ,böbrek,endotel ve gastrointestinal kanalda eksprese edildigini gösterir  ace2 ayrıca SARS-Cov ve SARS-Coc-2 dahil olmak üzere corana virüsler için bir reseptördür hücrelere girmesi için aşı   covid-19 un tahribat vermiş olduğu  organları düzeltemez, aşı virüsü vücuttan atsa bile çoklu organ yetmezliğini önleyemez, organlar az veya çok hasarlı olarak kalacaktır.

 Avrupa da  covid-19 Hatalar üzere izlenenler :

1-COVID-19, kalbe verilen zarar hakkında sadece akciğerler değil, aynı zamanda bazı Covid 19 hastalarının kalbi de hasar görüyor. Bu, yoğun bakım ünitelerindeki doktorlar tarafından gözlemlenir. Kesin nedeni belli değil. Sars-CoV-2 ile enfeksiyon hastaneye yatmayı gerektiriyorsa, akciğerler genellikle etkileniyor. Bununla birlikte, kalp kasının da hasar gördüğü Covid 19 hastalarının vaka raporları artıyor. Doktorlar, orada bulunmadığı iddia edilen bir kalp krizi belirtileri bile görüyorlar.

 2- Korona ile ilişkili akut böbrek yetmezliği ortaya çıkıyor. Hastanede korona tedavisi gören akut böbrek yetmezliği olan hastalarda ölüm riski artıyor. Yeni bulgular SARS-CoV-2 virüsünün özellikle böbreklere zarar verdiğini göstermektedir.

3:Bazı vakalarda Covid-19’da GOT ve GPT gibi karaciğer fonksiyon testlerinde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, karaciğer hasarı son derece nadir görünmektedir ve şimdiye kadar sadece özellikle ciddi Covid 19 ile ilişkili pnömonide meydana gelmiştir.

Evet  bu da ispatı yaptığımız 4 organ hasarının aşı tedavisi olanlarda  kalp kası zayıflamasından dolayı doktorlar ortada bulunmadığı iddia edilen bir kalp krizi belirtileri görürler, bizim  ulaştığımız organların çok yönlü organ yetmezliğine  oluşmasıdır. Bu organların 45 gün süre içinde  normal çalışma fonksiyonları sağlanırsa   vücut kendi antikorlarını üretme zamanını elde eder. Yoksa organ yetmezliği oluşur.


Antikorlar, A (ntigen) B (indungs) bölgelerine, anahtar kilit prensibine benzer şekilde nispeten spesifik olan kendi paratoplarına bağlanıyor. Bununla birlikte, mecazi olarak, epitopun (tesadüfen) benzer veya özdeş yapılandırması nedeniyle antikorun “kilidine” uyan ikinci veya üçüncü bir anahtar olduğu sıklıkla görülüyor. Çok düşük bir olasılıkla, bu aynı zamanda endojen bir yapı olabiliyor. Otoimmün hastalıkları açıklamak için bir yaklaşım bu fenomene dayanmaktadır. Epitop ve immünoglobulin arasındaki bağ kovalent değildir ve kitle eylem yasasına tabidir. Etkili aglütinasyon, yani büyük komplekslerin oluşumu nedeniyle topaklanma, ancak yaklaşık aynı sayıda epitop ve bağlama bölgesi ile mümkün. Büyük sapmalar yukarı veya aşağı olduğunda, kompleksler çözümde kalıyor; bununla birlikte, antijenlerin etkisi genellikle nötralize ediliyor.Virüsün çeşitli suşlarına karşı etkili olan nötralize edici antikorlar, geniş ölçüde nötralize edici antikorlar, örneģin: Geniş Nötralize Edici Anti-HIV Antikorları.


Genel olarak olarak şunu söyleyebiliriz. Bir aşının bulunması tabi ki çok önemli ancak daha önemli olan covid-19’un yapmış olduğu tahribat sonucunda ortaya çıkacak organ yetmezliklerinin önüne geçmek. Yani tahrip olan organların onarımını sağlayacak bir tedavi şeklinin bulunması. Yoksa bu virüs ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkarak tahrip ettiği organların yetmezliğine ve sonuçta ölüme neden olacaktır.

Ben bu problemin bilim adamları tarafından çözüleceğine inanıyorum. Bununla beraber dikkat etmemiz gereken çok daha önemli husus nükleer savaş ve küresel ısınma. Önümüzdeki dönemde bununla alakalı inşallah geniş bir yazım olacak.

Selam ve dua ile …

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BU ÜLKE BİZİM !

  23 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Türk lirası ile alışveriş,onurlu ve milli bir davranıştır. Siyasetçi hata yapabilir,ancak,vatansever,siyasetçinin hatasını, bahane edemez,siyasetçiler gelir geçer,vatan ve millet ilelebet yerinde duracaktır. Ekonomik düşman,bizim leh'imize, hiçbir zaman davranmayacaktır. Bu savaşta en iyi yöntem yerli malına yönelmektir,özünde o anlayışta olmak milli hamleyi kurumsallaştırır. Biz ulus devletiz,ne Bedevi ne Nasyonel Kollektif,ne de,Kominyen yaşam,Türk milletinin karakterine uyar,hepsi,zihinsel esaretin,demokrasi ve özgürlük adına,pranga...
 • ZENBİLLİ ALİ EFENDİ

  23 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Osmanlı âlim ve velîlerinin meşhûrlarından. Sekizinci Osmanlı şeyhülislâmıdır. İsmi Ali olup, babasınınki Ahmed’dir. Lakabı, Alâeddîn el-Hanefî er-Rûmî’dir. Aslen Aksaraylıdır. O zaman Aksaray, Karaman eyâletine bağlı olduğu için, kendisine Karamânî nisbeti de verilmişir. Ayrıca evliyânın ve âlimlerin meşhûrlarından olan Cemâleddîn Aksarâyî’nin torunudur. Dedesine nisbetle “Cemâlî” denilmiş ve Ali Cemâlî ismiyle tanınmıştır. Evinin penceresinden bir zenbil sarkıtır, suâl soranlar, suâllerini bir kağıda yazıp zenbile koyardı. O da çekip suâlleri...
 • SURİYELİLER

  22 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  İç savaştan kaçıp, Türkiye’ye 9 yıl önce gelen ve burada bir yaşam mücadelesi veren Suriyeli mülteciler... Kapımızı açtığımız, misafir ettiğimiz Suriyeli mülteciler... Savaştan kaçıp ülkemize sığınmış misafirlerimizi hakkı ile ağırladık mı? Yoksa her gün evimizde onlar hakkında atıp tuttuk mu? Çocuklarımızı güzelce doldurup okulda veya sokakta gördükleri Suriyeli çocukları aşağılamalarını mı öğrettik? Aslında bu konu çok hassas , tamamen insani bir konu. Hiç kimse doğduğu; toprağı, vatanını, düzenini bozup başka bir ülkeye sığ...
 • PLANLI VE PROGRAMLI ÇALIŞMA

  22 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Güneş, dünya ve ay belli bir yörüngede sürekli akıp gitmektedir. Yıldızlar ve gezegenler belli zamanlarda belli dönme ve ilerleme hareketi yaparlar. Hücrelerimizdeki her bir organelin yaptığı planlı ve düzenli çalışmalar vardır. Dikkat edersek en büyük galaksilerden en küçük yapı taşlarına kadar evrendeki muhteşem düzen; hep planlı ve programlı bir şekilde, aksamadan devam etmektedir. Tüm kâinattaki sistem böyle iken bir öğrenci nasıl olur da plansız ve programsız çalışarak muazzam bir başarı yakalayabilir? Ya da sınıfında okulunda Türkiye çapı...