logo

COVİD-19 VE ORGAN YETMEZLİKLERİ !!

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Bugüne kadar, kısa zaman içerisinde birçok doktor ve araştırmacı bizlere covid-19’un gelişimi ve verdiği tahribatlarla alakalı gayet güzel bilgiler verdiler. Bende bu bilgiler doğrultusunda anladığım tespitleri sizinle paylaşacağım.

 Covit-19 virüsü gelecekte yeni mutasyonlara uğrayacak ve  tedavi yöntemleri değişecektir.

Çünkü covid-19’un saldırdığı  4 mühim organ kalp ,akciger, böbrekler karaciğerdir.  Bu organların iflası ile ölüm gerçekleşir, diger organların yanısıra kalp (ace2 repseptörü virüs akciğer hücrelerine ulaştığı kalpte bulunur)  kalp kasları zayıflar ve infakta yol açar.


PCR analizi ,kalp,akciğer ,böbrek,endotel ve gastrointestinal kanalda eksprese edildigini gösterir  ace2 ayrıca SARS-Cov ve SARS-Coc-2 dahil olmak üzere corana virüsler için bir reseptördür hücrelere girmesi için aşı   covid-19 un tahribat vermiş olduğu  organları düzeltemez, aşı virüsü vücuttan atsa bile çoklu organ yetmezliğini önleyemez, organlar az veya çok hasarlı olarak kalacaktır.

 Avrupa da  covid-19 Hatalar üzere izlenenler :

1-COVID-19, kalbe verilen zarar hakkında sadece akciğerler değil, aynı zamanda bazı Covid 19 hastalarının kalbi de hasar görüyor. Bu, yoğun bakım ünitelerindeki doktorlar tarafından gözlemlenir. Kesin nedeni belli değil. Sars-CoV-2 ile enfeksiyon hastaneye yatmayı gerektiriyorsa, akciğerler genellikle etkileniyor. Bununla birlikte, kalp kasının da hasar gördüğü Covid 19 hastalarının vaka raporları artıyor. Doktorlar, orada bulunmadığı iddia edilen bir kalp krizi belirtileri bile görüyorlar.

 2- Korona ile ilişkili akut böbrek yetmezliği ortaya çıkıyor. Hastanede korona tedavisi gören akut böbrek yetmezliği olan hastalarda ölüm riski artıyor. Yeni bulgular SARS-CoV-2 virüsünün özellikle böbreklere zarar verdiğini göstermektedir.

3:Bazı vakalarda Covid-19’da GOT ve GPT gibi karaciğer fonksiyon testlerinde artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, karaciğer hasarı son derece nadir görünmektedir ve şimdiye kadar sadece özellikle ciddi Covid 19 ile ilişkili pnömonide meydana gelmiştir.

Evet  bu da ispatı yaptığımız 4 organ hasarının aşı tedavisi olanlarda  kalp kası zayıflamasından dolayı doktorlar ortada bulunmadığı iddia edilen bir kalp krizi belirtileri görürler, bizim  ulaştığımız organların çok yönlü organ yetmezliğine  oluşmasıdır. Bu organların 45 gün süre içinde  normal çalışma fonksiyonları sağlanırsa   vücut kendi antikorlarını üretme zamanını elde eder. Yoksa organ yetmezliği oluşur.


Antikorlar, A (ntigen) B (indungs) bölgelerine, anahtar kilit prensibine benzer şekilde nispeten spesifik olan kendi paratoplarına bağlanıyor. Bununla birlikte, mecazi olarak, epitopun (tesadüfen) benzer veya özdeş yapılandırması nedeniyle antikorun “kilidine” uyan ikinci veya üçüncü bir anahtar olduğu sıklıkla görülüyor. Çok düşük bir olasılıkla, bu aynı zamanda endojen bir yapı olabiliyor. Otoimmün hastalıkları açıklamak için bir yaklaşım bu fenomene dayanmaktadır. Epitop ve immünoglobulin arasındaki bağ kovalent değildir ve kitle eylem yasasına tabidir. Etkili aglütinasyon, yani büyük komplekslerin oluşumu nedeniyle topaklanma, ancak yaklaşık aynı sayıda epitop ve bağlama bölgesi ile mümkün. Büyük sapmalar yukarı veya aşağı olduğunda, kompleksler çözümde kalıyor; bununla birlikte, antijenlerin etkisi genellikle nötralize ediliyor.Virüsün çeşitli suşlarına karşı etkili olan nötralize edici antikorlar, geniş ölçüde nötralize edici antikorlar, örneģin: Geniş Nötralize Edici Anti-HIV Antikorları.


Genel olarak olarak şunu söyleyebiliriz. Bir aşının bulunması tabi ki çok önemli ancak daha önemli olan covid-19’un yapmış olduğu tahribat sonucunda ortaya çıkacak organ yetmezliklerinin önüne geçmek. Yani tahrip olan organların onarımını sağlayacak bir tedavi şeklinin bulunması. Yoksa bu virüs ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkarak tahrip ettiği organların yetmezliğine ve sonuçta ölüme neden olacaktır.

Ben bu problemin bilim adamları tarafından çözüleceğine inanıyorum. Bununla beraber dikkat etmemiz gereken çok daha önemli husus nükleer savaş ve küresel ısınma. Önümüzdeki dönemde bununla alakalı inşallah geniş bir yazım olacak.

Selam ve dua ile …

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAVLE BİNTİ TÜVEYT (R.ANHA)

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Resulullah (s.a.v) Efendimizin saygı gösterdiği, kendisi için ayağa kalktığı bir hanım sahabidir... O, Mekke’li olup Tüveyt İbni Habib’in kızıdır. Mekke’nin ileri gelen hanımlarından Hatice binti Huveylid ile arkadaş idi. Peygamber hanesine yakınlığı dolayısıyla son dinin geldiğini ve Allah Resulünün peygamberliğini birçok kimseden önce duymuştu. Havle binti Tüveyt, Hz. Hatice annemizin sık görüştüğü bir arkadaşıydı. Ona karşı gönlünde samimi bir muhabbet vardı. Onun dürüstlüğüne hayrandı. Akıllı ve zeki bir hanım olarak o, Hz. Hatice (r. an...
 • Ayasofya’da namaz kılmayı nasip et Allah’ım

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İstanbul dünyanın en güzel şehri…eski kaynaklarda bu şehrin ilk kurucusunun Hazreti Süleyman (aleyhisselam) olduğu yazıyor. Ayasofya Camiinin yerinde ilk mabedi Hazreti Süleyman (aleyhisselam) inşa etmiş. Daha sonra oğlu Melik Rac’im babasının yapıları üzerine mabetler inşa etmiş. Yıllar içerisinde yıkılan mabetlerin yerine şehri yöneten hükümdarlar aynı yerde mabetler yapmaya devam etmiş. Her yeni mabed yapılırken de eski mabetlerin taşları kullanılmış. Bugünkü Ayasofya Camii’nin sütunlarında ilk mabedin taşları olduğu gerçektir. Ayasofya C...
 • ŞAMPİYONLUK YARIŞINA BAŞAKŞEHİR DAMGASI

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Süper Ligin 29’cu Haftasında şampiyonluk yarışında Başakşehir geçen hafta yakaladığı 2 puanlık avantajı korudu. Galatasaray ile evinde oynayan Başakşehir 1-0 öne geçtiği maçta Galatasaray’ın attığı gol ile sahadan 1-1 lik skor ile ayrıldı. Kalan 5 haftada Lider arasındaki puan farkı 8 olan Galatasaray şampiyonluk avantajını kaybetti. Trabzon da evinde Ankaragücü karşısında öne geçtiği maçta sahadan 1-1 lik skorla ayrılarak yarışta büyük darbe aldı.  Son 5 Hafta iki takım arasında heyecanlı geçecek. Trabzonspor - Ankaragücü maç sonucu: 1-...
 • KIRALIM ZİHNİMİZDEKİ ENGELLERİ

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Çevremizde belki en yakınımız ‘da olan çok özel insanlar mevcut onlar Hakikaten Allah’ın sevdiği kullardır. Hatta daha ileri gideyim onlar bana göre Allah’ın yer yüzündeki melekleridir. Engel kelimesi ne kadar kaba insanların zihnini karamsarlığa iter gibi. Bir düşünelim gerçekten bizim engelli dediğimiz insanlar bunu hak ediyor mu? Biraz hakaret gibi olmuyor mu? Bir şekilde biz engel kelimesiyle onlara duvar örüyoruz. Kalplerini değil ruhlarını incitiyoruz. Hayata bakış açılarını sınırlıyoruz. Onlara sosyal yaşam içerisinde camdan duvarl...