logo

PETROL YERİN DİBİNDE (Kim inanırdı)

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Amerika’ Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın, Meksika’dan gelecek kaçak göçmenlerin geçişini önlemek için inşa ettiği duvarın, bir gün Meksikalılar tarafından, ülkelerine ABD den gelecek göçmenleri engellemek için kullanılacağına, kim inanırdı?.

Evet petrolün varilinin kısa bir süre önce 100 Dolar’ın üzerinde seyrederken, kim inanırdı petrolün yerin dibine geçeceğine.

ABD’de Ham Petrol varil fiyatı, tarihi boyunca ilk kez 0 Dolar’ın altına düşmesiyle

Dünya tarihinde bir ilk yaşandı ve Petrol fiyatları çakıldı.

Önce  yüzde 40 değer kaybederek varil fiyatı 10.87 dolara kadar inen WTI, işleme başladığı Mart 1983’den beri en büyük tek günlük düşüşe ulaşarak  en kötü günlerden birini yaşadı.

Kim bilirdi Bir varilde 159 litre petrol olduğunu düşündüğümüzde  WTI petrolün litresi 7 sente, yani 50 kuruşa düşeceğini.

Tabi bu arada ülkemizde litresi hala 5 liralarda.

Temennimiz ülkemizde de litresi 50 kuruşlara düşmesi.

Fakat bunu kimse bilemez öngöremez de. Neyse bu bir temenniden öte birşey değil.

ABD’de ham petrol fiyatları arz fazlası yaşanacağı beklentisiyle sert düşerek NYMEX mayıs vadeli Batı Teksas petrolünün (WTI)varil fiyatı yüzde 301 düşüşle tarihinde ilk kez eksiye inmesine ve -37.63 dolara kadar gerilemesine kim inanırdı… Üreticiler ellerindeki stoğu almaları için alıcılara depo ve nakliye ücretini ödemek zorunda kalabilir endişesiyle Haziran ayı vadeli kontrat ise yüzde 18 kayıpla 20.43 dolara inmiş oldu. Dünya genelinde en yaygın kullanılan ve Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçü olarak kullanılan Brent ham petrolün fiyatı ise 25 dolar seviyesine gerilemiş oldu. Petrol fiyatlarının dibe vurması ile ABD borsaları yüzde 2’yi aşan değer kaybetti.

Corona, covid 19 tüm küresel ekonomileri alt üst ettiği gibi yeraltı ve yer üstü kaynakları olan ülkeleri bile zora soktu.

Daha altı ay önce  ABD ve Çin başta olmak üzere birbirlerine uyguladıkları ek gümrük vergileri ile başlattıkları ticaret savaşları devam ederken, kim bilirdi bunları bir kenara bırakıp adeta maske ve  tıbbi malzeme mücadelesi vereceklerine kim inanırdı.

Bir zamanlar petrol kıtlığının  yaşandığı dönemden zengin gelişmiş ülkelerin bir maskeye muhtaç olacağına  kim inanırdı.

Burada Ülkemizle ne kadar gurur duysak azdır. Hem kendi  kendine yetmesi hem de dünya ülkelerine sağlık ve tıbbi malzeme yardımı yapmasını Dünya halkları taktir etti. O zaman günün meşhur sloganını şu şekilde söyleyebiliriz ;

Biz bize yeteriz değil biz Dünyaya yeteriz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...
 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...