logo

MİKDAD BİN ESVED (R.A)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Kendileri dünyadan göç edip de asırlar sonra insanlığa rehber olan örnek şahsiyetler, hayatlarında İslam izzetiyle yaşayıp, İslam ile nimetlenmişlerdir.

Zengin-fakir demeden, genç-ihtiyar, amir-memur, yetim, kimsesiz, gözetmeden İslam nuru kimin gönlüne girmişse onu canlandırmış, hayatına mana kazandırmıştır.

İslamiyet gelmeden önce, Mekke’ye gelip Esved İbn-i Abdi Yegus’la anlaşma yaparak evlatlığa kabul edilen Mikdad bin Amr adında bir genç var. M. 584’de Mekke’nin dışında Nehra’da doğmuş. Mikdad bin Esved adıyla meşhur olmuştur. İslam nurunun doğduğunu duyunca o nura koşuyor ve İslam’a ilk girenler arasında yer alıyor. Ondaki cesaret Müslümanlığını açıkça ilan ettiriyor.

İslam sevgisiyle dolup taşan Mikdad bin Esved (r.a.) müşriklerin eziyetlerinden de payını almıyor değil ama ondaki Resulullah sevgisi ve İslam izzeti, gönlünde daha da kuvvetleniyordu. Hicret izni çıkınca diğer Müslümanlarla beraber Habeşistan’a hicret ediyor. Bir müddet sonra Resulullah’ın Medine’ye hicretini öğrenince hemen Medine’ye hicret ediyor.

Mikdad bin Esved (r.a)’in çektiği bütün çileleri unutturacak bir sığınağı vardı. Peygamberimiz onun hakkında şöyle buyurmuşlardır: “Allah bana ashabımdan dört kişiyi özellikle sevdiğini bildirip, benim de onları sevmemi emir buyurdu ki bunlar; Ali, Mikdad, Selman ve Ebu Zer’dir.”

Hz. Mikdad bu sevgiye layık olabilmek için, bütün zihnini, gönlünü Resul-i Ekrem Efendimizin selameti için doldurmuş. “Resulullah’ın süvarisi” adını almış Allah yolunda İlk at koşturan, İslam’da ilk süvari olarak meşhur olmuştur. Medine’de bir korku hissedilir hissedilmez Hz. Mikdad bir bakmışsınız kısrağının sırtında, kılıcını çekmiş Resul-i Ekrem’in kapısında duruyor.

Bedir, Uhud, Hayber ve diğer savaşlara katılan Mikdad bin Esved’in (r.a.) Bedir günü gösterdiği bir davranış herkesi gıpta ettirmiştir. Buhari’de Abdullah ibn-i Mes’ud (r.a) nakleder:

– Ben Mikdad’ın ağzından gayet keskin bir söz duydum ki, o sözün sahibi olmak bana ve ona kıyas olunabilen her kıymetli sözden daha çok kıymetlidir. Mikdad, müşrikler üzerine ashab-ı harekete davetle teşvik maksadıyla Nebi’nin (s.a.v.) huzuruna gelerek:

 

– Ya Resulallah! Biz, Musa kavminin Musa Peygambere:

“Haydi sen ve Rabbin düşmana karşı gidip muharebe ediniz de biz burada duralım!” dedikleri gibi diyemeyiz. Lakin biz senin sağında, solunda, önünde ve arkanda düşmanla çarpışırız!” dedi. Mikdad’ın bu ateşli sözlerinden pek memnun olan Fahr-i Kainat Efendimizin mübarek yüzleri parladı ve ona dua etti.

Bedir gazvesinde büyük kahramanlık gösteren Mikdad bin Esved(r.a) Peygamberimizin irtihalinden sonra da pek çok savaşlarda bulunmuştur. 70 yaşlarında iken M. 656 yılında Medine’de vefat etmiş olup cenaze namazını Hz. Osman (r.a.) kıldırmıştır.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlk Osmanlı Halifesi Yavuz Sultan Selim

  24 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  I.Selim, bilinen adıyla Yavuz Sultan Selim Han, 9. Osmanlı padişahı ve 88. İslam halifesidir. Aynı zamanda ilk Türk İslam halifesi ve Hâdim'ul-Harameyn'uş-Şerifeyn unvanına sahiptir. Bu yıl vefatının (22 Eylül 1520) 500.Yılı. Yavuz Sultan Selim Han, vefatının 500. Yıldönümü nedeniyle İstanbul Fatih’teki türbesi başında bir anma programıyla yâd edildi. Programda Evrensel Hafızlar Derneği hafızları tarafından okunan 500 Hatm-i Şerif’inde duası yapıldı. Dokuzuncu Osmanlı padişahı ve şair (Doğumu 10 Ekim 1470, Amasya. Vefatı 21/22 Eylül 1520, Çorl...
 • HAKİM-İ TİRMİZİ

  24 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Alim ve evliyanın büyüklerinden. İsmi Muhammed bin Ali bin Hasan bin Bişr, künyesi Ebû Abdullah’tır. Hakîm lakabıyla tanındı. Tirmiz’de doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir. 932 (H.320) senesi Nişâbûr’da şehîd edildi.Hakîm-i Tirmizî küçük yaşta tahsil hayâtına başladı. Babasından teşvik ve destek gördü. Doğduğu şehir olan Tirmiz’de Kuteybe bin Saîd, Sâlih bin Abdullah Tirmizî, Sâlih bin Muhammed es-Sa’dî, Hasan bin Ömer bin Şakîk, Yahyâ bin Mûsâ, Utbe bin Abdullah Mervezî, İbâd bin Yâkûb Ravagânî, Muhammed bin AliŞakîk, Süfyân binVekî’, Yâkûb bi...
 • EBU UBEYDE BİN CERRAH (R.A)

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Her ümmetin bir emini vardır. Bu İslâm ümmetinin de emini Ebu Ubeyde bin Cerrah’dır.(Hadis-i şerif) Dünyada iken Cennetle müjdelenen on bahtiyardan birisi olan Ebu Ubeyde bin Cerrah (r.a.) İslama ilk gönül verenlerdendi. Asıl ismi Amir, künyesi Ebu Ubeyde’dir. Dedesine nisbetle de Ebu Ubeyde bin Cerrah olarak meşhur olmuştur. Hz. Peygamber (a.s.m.) “Her ümmetin bir emini vardır. Bu İslâm ümmetinin de emini Ebu Ubeyde bin Cerrah’dır” (Tirmizi, Menakıb , 33.) buyurarak onu övmüştü. Hatırlanacağı üzere, Peygamberimize verilen bir lâkab da “e...
 • SÜPER LİG 2020-21 SEZONU : 2 HAFTA ANALİZİ

  23 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  GALATASARAY KAZANDI. BEŞİKTAŞ-TRABZONSPOR VE FENERBAHÇE BERABERE KALDILAR. 21 Takıma çıkarılan Süper lig de bu sezon 4 takım düşecek ve yerine 3 takım alınacak ve bir sonraki sezon Süper Lig 20 Takım ile oynanacak. O yüzden alınacak her puan sezon sonunda küme düşmede çok gerekli olacak. 1  puan ile ligde kalan veya düşen takımlar görülecek. Başakşehir-Galatasaray Haftanın maçında Başakşehir Galatasaray’ı ağırladı. Maç başında gelen penaltı ile yenik duruma düşen Başakşehir’in lige daha hazır olmadığı görüldü. Transferlerini de bitire...