logo

KORONA VİRÜSÜN CİDDİYETİ!!

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Amerika, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler  ve birçok ülke, korona virüsü (Covid-19) engellemeye yönelik önlemleri hafifletmeye hazırlanıyor. Ancak, önlemlerin gevşetilmesine ilişkin alınan  kararlar konusunda siyasîler arasında olduğu gibi çeşitli halk nazarında farklı görüşler üzerinden başlayan tartışılmalar devam ediyor.

Alına önlemlerin  gerekli olduğu konusunda fikir beyan edenler, henüz normalleşmeye dönüş ve önlemlerin hafifletilmesi için gerekli ortamların mevcut olmadığını görüşünde.

Başka bir kesim de yaşayış tarzına dönüş için toplumun önemli bir kesiminin normalleşmeye hazır olduğunu ve tedbirlerin ihtiyatlı olarak hafifletilmesini istiyor. Günlük hayatta alışkanlıkları yeniden yaşama konusunda özgürleşmek sureti ile normalleşme adına alınan tedbir kararlarının, ihtiyatlı olmak şartıyla kademeli bir şekilde gevşetilmesi elbette en çok arzu edilendir.

Fakat şu an cevaplanmaya muhtaç soruların sebep olduğu bir kafa karışıklığı toplumun önemli bir kesiminde söz konusudur.

GEVŞETİLMELERDE TARİHLER FARKLI OLACAK

Değişik görüşler ve uyarılara rağmen, Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede kademeli olarak önlemlerin gevşetilmesine başlanacak.

Kısıtlamaları kademeli olarak hafifletilmesini öngören hükümetlerin bunu dikkatli ve kademeli olarak yapmasını isteyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün, korona virüs olduğu sürece, hiçbir ülkenin bir salgına karşı potansiyel olarak güvende olmadığı uyarısı mutlaka dikkate alınmalı.

Yapılan açıklamalara göre; ABD, İtalya ve İspanya’dan sonra en fazla ölüm kaydedilen dördüncü ülke olan Fransa, 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaları hafifletmeyi planlıyor.

İspanya Sağlık Bakanlığı da ülkede, 27 Nisan›dan itibaren çocukların temiz hava almak için sokağa çıkabileceklerini açıkladı.

Norveç’te de, bir aylık aranın ardından anaokullarının açılacağı açıklandı.

27 Nisan’dan itibaren ikinci kademede ise, okullar ve üniversiteler kısmen açılacak.

İsrail’de ‘sorumlu ve kademeli’ bir plan çerçevesinde bazı kısıtlamaların azaltılmasına karar verdi.

Bu ülkelerin bazılarında sağlık yetkililerinin endişelerine rağmen, bazı şirketlerin kapılarını kademeli olarak yeniden açtığı ve üretime yeniden başladığı haberleri medyada yer alıyor.

Hükümetlerin, ülkelerinin ekonomilerini ayakta tutmaya çalışmaları çok doğrudur, ancak, insan sağlığına da aynı derecede özen göstermeleri gerekir.

En azından bir aşı ya da etkili bir tedavi bulunana kadar salgın gözlemlenmeli yani tedbir elden bırakılmamalı.

TEDBİRLERİN ÖNEMİ !

Sağlığımızı tehdit eden salgın tam anlamıyla kontrole alınmadıkça önlemleri devam etmesi bir gerekliliktir.

 

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hâlâ bir aşı bulunamadığı için tehlikenin devam ettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Olağanüstü durumun ne zaman bitebileceği, salgının tekrar baş gösterme tehlikesi olup olmadığı henüz netleşmediğine dikkat çeken uzmanların tedbirlerin gevşetilmesi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönündeki çağrıları çok önemli. Nitekim önlemlerin gevşetilmesi kararı alan İtalya’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı, tekrar artışa geçti.

İtalya Âfet Yönetim Dairesi, gevşetme kararının tekrar gözden geçirilmesini önerdi.

‘Koronavirüs’ kaynaklı ölümlerin yaklaşık üçte ikisini oluşturan Avrupa ve ABD’de bir netlik yok.

Salgının kontrol altında ve yönetilebilinir seviyede olduğu görüşünde ısrar edenler ile bu görüşe karşı çıkanlar karşı karşıya gelmiş durumda.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bu ‘geçici başarı’nın hâlâ ‘kırılgan’ olduğu görüşünde.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yavaş, ama emin adımlarla iyileşme kaydedildiğini belirterek, “Salgından önceki hayata dönmek için uzun süre beklememiz gerekecek” diyerek Merkel’i destekliyor.

Ekonomik faaliyetlerin yeniden hızlandırılması çağrısında bulunan Amerikan Başkanı Donald Trump ile karantina önlemlerinin sürmesini isteyen bazı Demokrat Partili eyalet valileri arasında çatışma yaşanıyor.

Hattâ ABD’de bazı eyaletler tarafından normale dönüş planları açıklandı bile…

Farklı görüşler olabilir ancak karar alıcılar halkın sağlık güvenliğini ciddiye almak zorundadır.

Aksi halde yanlış kararların telâfisinin bedeli çok ağır olabilir. Nitekim bu zamana kadar giden canlar durumun vahameti açısından çok önemli. Bu ölümler referans alınmadığı sürece ve gayrı ciddi tutumlar, çok daha fazla cana mal olacağı kesin. Bu anlamda ülkemizdeki bu hassasiyet çok önemli. Bu durum sıfırlanana kadar devam etmeli.

Selam ve dua ile…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ayasofya’da namaz kılmayı nasip et Allah’ım

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İstanbul dünyanın en güzel şehri…eski kaynaklarda bu şehrin ilk kurucusunun Hazreti Süleyman (aleyhisselam) olduğu yazıyor. Ayasofya Camiinin yerinde ilk mabedi Hazreti Süleyman (aleyhisselam) inşa etmiş. Daha sonra oğlu Melik Rac’im babasının yapıları üzerine mabetler inşa etmiş. Yıllar içerisinde yıkılan mabetlerin yerine şehri yöneten hükümdarlar aynı yerde mabetler yapmaya devam etmiş. Her yeni mabed yapılırken de eski mabetlerin taşları kullanılmış. Bugünkü Ayasofya Camii’nin sütunlarında ilk mabedin taşları olduğu gerçektir. Ayasofya C...
 • ŞAMPİYONLUK YARIŞINA BAŞAKŞEHİR DAMGASI

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Süper Ligin 29’cu Haftasında şampiyonluk yarışında Başakşehir geçen hafta yakaladığı 2 puanlık avantajı korudu. Galatasaray ile evinde oynayan Başakşehir 1-0 öne geçtiği maçta Galatasaray’ın attığı gol ile sahadan 1-1 lik skor ile ayrıldı. Kalan 5 haftada Lider arasındaki puan farkı 8 olan Galatasaray şampiyonluk avantajını kaybetti. Trabzon da evinde Ankaragücü karşısında öne geçtiği maçta sahadan 1-1 lik skorla ayrılarak yarışta büyük darbe aldı.  Son 5 Hafta iki takım arasında heyecanlı geçecek. Trabzonspor - Ankaragücü maç sonucu: 1-...
 • KIRALIM ZİHNİMİZDEKİ ENGELLERİ

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Çevremizde belki en yakınımız ‘da olan çok özel insanlar mevcut onlar Hakikaten Allah’ın sevdiği kullardır. Hatta daha ileri gideyim onlar bana göre Allah’ın yer yüzündeki melekleridir. Engel kelimesi ne kadar kaba insanların zihnini karamsarlığa iter gibi. Bir düşünelim gerçekten bizim engelli dediğimiz insanlar bunu hak ediyor mu? Biraz hakaret gibi olmuyor mu? Bir şekilde biz engel kelimesiyle onlara duvar örüyoruz. Kalplerini değil ruhlarını incitiyoruz. Hayata bakış açılarını sınırlıyoruz. Onlara sosyal yaşam içerisinde camdan duvarl...
 • MUTLULUK

  30 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Sevgili dostlar, Geçenlerde yemek masasında kızım ‘’Allah'a teşekkür ederim bana bu hayatı verdiği için’’ dedi. O anda benim yüzümde gülücükler, kalbimde kelebekler uçtuğunu hissettim. ‘’Niye?’’ derseniz, yıllar evvel kızım büyüdüğünde ona, anı olarak bırakmak için yazdığım günlükte ki dizeleri anımsadım ve sizlerle paylaşmak istedim. ‘Kızım, sana büyüdüğünde çok lüks bir hayat vaat edemem. Belki çok lüks bir arabamız olmayacak. Belki çok lüks semtlerde yaşayamayacağız. Belki çok markalı kıyafetlerimiz olmayacak. Belki seni Türkiye'nin en...