logo

KORONA VİRÜSÜN CİDDİYETİ!!

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Amerika, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler  ve birçok ülke, korona virüsü (Covid-19) engellemeye yönelik önlemleri hafifletmeye hazırlanıyor. Ancak, önlemlerin gevşetilmesine ilişkin alınan  kararlar konusunda siyasîler arasında olduğu gibi çeşitli halk nazarında farklı görüşler üzerinden başlayan tartışılmalar devam ediyor.

Alına önlemlerin  gerekli olduğu konusunda fikir beyan edenler, henüz normalleşmeye dönüş ve önlemlerin hafifletilmesi için gerekli ortamların mevcut olmadığını görüşünde.

Başka bir kesim de yaşayış tarzına dönüş için toplumun önemli bir kesiminin normalleşmeye hazır olduğunu ve tedbirlerin ihtiyatlı olarak hafifletilmesini istiyor. Günlük hayatta alışkanlıkları yeniden yaşama konusunda özgürleşmek sureti ile normalleşme adına alınan tedbir kararlarının, ihtiyatlı olmak şartıyla kademeli bir şekilde gevşetilmesi elbette en çok arzu edilendir.

Fakat şu an cevaplanmaya muhtaç soruların sebep olduğu bir kafa karışıklığı toplumun önemli bir kesiminde söz konusudur.

GEVŞETİLMELERDE TARİHLER FARKLI OLACAK

Değişik görüşler ve uyarılara rağmen, Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede kademeli olarak önlemlerin gevşetilmesine başlanacak.

Kısıtlamaları kademeli olarak hafifletilmesini öngören hükümetlerin bunu dikkatli ve kademeli olarak yapmasını isteyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün, korona virüs olduğu sürece, hiçbir ülkenin bir salgına karşı potansiyel olarak güvende olmadığı uyarısı mutlaka dikkate alınmalı.

Yapılan açıklamalara göre; ABD, İtalya ve İspanya’dan sonra en fazla ölüm kaydedilen dördüncü ülke olan Fransa, 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaları hafifletmeyi planlıyor.

İspanya Sağlık Bakanlığı da ülkede, 27 Nisan›dan itibaren çocukların temiz hava almak için sokağa çıkabileceklerini açıkladı.

Norveç’te de, bir aylık aranın ardından anaokullarının açılacağı açıklandı.

27 Nisan’dan itibaren ikinci kademede ise, okullar ve üniversiteler kısmen açılacak.

İsrail’de ‘sorumlu ve kademeli’ bir plan çerçevesinde bazı kısıtlamaların azaltılmasına karar verdi.

Bu ülkelerin bazılarında sağlık yetkililerinin endişelerine rağmen, bazı şirketlerin kapılarını kademeli olarak yeniden açtığı ve üretime yeniden başladığı haberleri medyada yer alıyor.

Hükümetlerin, ülkelerinin ekonomilerini ayakta tutmaya çalışmaları çok doğrudur, ancak, insan sağlığına da aynı derecede özen göstermeleri gerekir.

En azından bir aşı ya da etkili bir tedavi bulunana kadar salgın gözlemlenmeli yani tedbir elden bırakılmamalı.

TEDBİRLERİN ÖNEMİ !

Sağlığımızı tehdit eden salgın tam anlamıyla kontrole alınmadıkça önlemleri devam etmesi bir gerekliliktir.

 

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hâlâ bir aşı bulunamadığı için tehlikenin devam ettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Olağanüstü durumun ne zaman bitebileceği, salgının tekrar baş gösterme tehlikesi olup olmadığı henüz netleşmediğine dikkat çeken uzmanların tedbirlerin gevşetilmesi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönündeki çağrıları çok önemli. Nitekim önlemlerin gevşetilmesi kararı alan İtalya’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı, tekrar artışa geçti.

İtalya Âfet Yönetim Dairesi, gevşetme kararının tekrar gözden geçirilmesini önerdi.

‘Koronavirüs’ kaynaklı ölümlerin yaklaşık üçte ikisini oluşturan Avrupa ve ABD’de bir netlik yok.

Salgının kontrol altında ve yönetilebilinir seviyede olduğu görüşünde ısrar edenler ile bu görüşe karşı çıkanlar karşı karşıya gelmiş durumda.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bu ‘geçici başarı’nın hâlâ ‘kırılgan’ olduğu görüşünde.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yavaş, ama emin adımlarla iyileşme kaydedildiğini belirterek, “Salgından önceki hayata dönmek için uzun süre beklememiz gerekecek” diyerek Merkel’i destekliyor.

Ekonomik faaliyetlerin yeniden hızlandırılması çağrısında bulunan Amerikan Başkanı Donald Trump ile karantina önlemlerinin sürmesini isteyen bazı Demokrat Partili eyalet valileri arasında çatışma yaşanıyor.

Hattâ ABD’de bazı eyaletler tarafından normale dönüş planları açıklandı bile…

Farklı görüşler olabilir ancak karar alıcılar halkın sağlık güvenliğini ciddiye almak zorundadır.

Aksi halde yanlış kararların telâfisinin bedeli çok ağır olabilir. Nitekim bu zamana kadar giden canlar durumun vahameti açısından çok önemli. Bu ölümler referans alınmadığı sürece ve gayrı ciddi tutumlar, çok daha fazla cana mal olacağı kesin. Bu anlamda ülkemizdeki bu hassasiyet çok önemli. Bu durum sıfırlanana kadar devam etmeli.

Selam ve dua ile…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİDEN VE TÜRKİYE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Amerika’da seçim Biden’in lehinde sonuçlanmış gözüküyor lakin Trump hala pes etmiş değil. Bu anlamda birçok eyalette seçimlere itiraz ederek hala yarıştayım demek istiyor. Bu itirazlar pek te sonuçları değiştirecek gibi gözükmüyor. Öncelikle ABD’deki bu sonuçları tüm ülkelerden bağımsız olarak genel bir tespit yapması gerekir. ABD başkanlık seçimi, her şeyden önce üzerinde yaşadığımız dünyayı özellikle siyasi, asker ve ekonomik koşular bakımından nasıl bir geleceğin beklediği sorusunun yanıtının bulunması açısından önemli. Dünya ülkeleri ...
 • BİLL GATES NEYİN PEŞİNDE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bill Gates 2015 Yılından beri Dünya da bir salgının başlayacağını söylüyor. Ülkelerin bu salgına karşı bir şey yapamayacaklarını 5 Nisan 2015 te You Tube da yayınlanan videosunda açıklıyor. Dünya’nın karşısında DSÖ Dünya Sağlık Örgütü Başkanından daha fazla konuşuyor. Aşı Şirketlerine para yatırıyor. Bill Gates sen neyin peşindesin? Dünya İnsanlarının bu adama bunu sorması gerekiyor? Çünkü İnsanlığa Karşı Suç İşliyor….. ABD’li milyarder Bill Gates, “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun” mesajı vererek salgının bitmesi halinde ...
 • 2021 SEZONU SÜPER LİG 9. HAFTA ANALİZİ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  FENERBAHÇE GENÇLERBİRLİĞİ’Nİ FARKLI YENERKEN, BEŞİKTAŞ EKSİK KADROSU İLE BAŞAKŞEHİR’İ 3-2 YENDİ. ALANYASPOR ANTALYA’YI 2-0 YENEREK LİDER OLDU. ABDULLAH AVCI’LI TRABZON DA EVİNDE ERZURUMSPOR’U 1-0 YENDİ. Gençlerbirliği-Fenerbahçe Fenerbahçe Ankara'da ligdeki en rahat galibiyetini aldı. Sarı Lacivertliler Gençlerbirliği'ni 5-1'lik skorla mağlup etti. Fenerbahçe'de Jose Sosa, Perotti ve Ozan Tufan maça damga vuran isimler arasında yer aldı.  Mert Hakan Yandaş Fenerbahçe Formasıyla ilk golünü attı. "Perotti eşittir zeka, çalımlarla rakip s...
 • ÖĞRETMENLERİMİZ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Başımızın tacı öğretmenlerin hakkını ve emeklerini öyle bir günde ödeyemeyiz.  Benim için her gün öğretmenler günü. Öğretmenlerimiz sırtlarında geleceğin yükünü hiç yorulmadan ve usanmadan taşıyorlar. Geleceğin mimarlarını  yetiştiren elleri öpülesi güzel insanların haklarını ödemeye bir gün değil bir ömür yetmez. Küçücük çocuklarımızı onlara teslim ettiğimiz gün gözümüz hiç arkada kalmaz. Küçücük öğrencilerini tıpkı bir hamur gibi sevgi ile yoğurur şekil verir ve geleceğin mimarlar...