logo

KORONA VİRÜSÜN CİDDİYETİ!!

BÜLENT SARIDİKEN

BÜLENT SARIDİKEN
bulent.saridiken@sonsaat.com.tr

Amerika, bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler  ve birçok ülke, korona virüsü (Covid-19) engellemeye yönelik önlemleri hafifletmeye hazırlanıyor. Ancak, önlemlerin gevşetilmesine ilişkin alınan  kararlar konusunda siyasîler arasında olduğu gibi çeşitli halk nazarında farklı görüşler üzerinden başlayan tartışılmalar devam ediyor.

Alına önlemlerin  gerekli olduğu konusunda fikir beyan edenler, henüz normalleşmeye dönüş ve önlemlerin hafifletilmesi için gerekli ortamların mevcut olmadığını görüşünde.

Başka bir kesim de yaşayış tarzına dönüş için toplumun önemli bir kesiminin normalleşmeye hazır olduğunu ve tedbirlerin ihtiyatlı olarak hafifletilmesini istiyor. Günlük hayatta alışkanlıkları yeniden yaşama konusunda özgürleşmek sureti ile normalleşme adına alınan tedbir kararlarının, ihtiyatlı olmak şartıyla kademeli bir şekilde gevşetilmesi elbette en çok arzu edilendir.

Fakat şu an cevaplanmaya muhtaç soruların sebep olduğu bir kafa karışıklığı toplumun önemli bir kesiminde söz konusudur.

GEVŞETİLMELERDE TARİHLER FARKLI OLACAK

Değişik görüşler ve uyarılara rağmen, Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok ülkede kademeli olarak önlemlerin gevşetilmesine başlanacak.

Kısıtlamaları kademeli olarak hafifletilmesini öngören hükümetlerin bunu dikkatli ve kademeli olarak yapmasını isteyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün, korona virüs olduğu sürece, hiçbir ülkenin bir salgına karşı potansiyel olarak güvende olmadığı uyarısı mutlaka dikkate alınmalı.

Yapılan açıklamalara göre; ABD, İtalya ve İspanya’dan sonra en fazla ölüm kaydedilen dördüncü ülke olan Fransa, 11 Mayıs’tan itibaren kısıtlamaları hafifletmeyi planlıyor.

İspanya Sağlık Bakanlığı da ülkede, 27 Nisan›dan itibaren çocukların temiz hava almak için sokağa çıkabileceklerini açıkladı.

Norveç’te de, bir aylık aranın ardından anaokullarının açılacağı açıklandı.

27 Nisan’dan itibaren ikinci kademede ise, okullar ve üniversiteler kısmen açılacak.

İsrail’de ‘sorumlu ve kademeli’ bir plan çerçevesinde bazı kısıtlamaların azaltılmasına karar verdi.

Bu ülkelerin bazılarında sağlık yetkililerinin endişelerine rağmen, bazı şirketlerin kapılarını kademeli olarak yeniden açtığı ve üretime yeniden başladığı haberleri medyada yer alıyor.

Hükümetlerin, ülkelerinin ekonomilerini ayakta tutmaya çalışmaları çok doğrudur, ancak, insan sağlığına da aynı derecede özen göstermeleri gerekir.

En azından bir aşı ya da etkili bir tedavi bulunana kadar salgın gözlemlenmeli yani tedbir elden bırakılmamalı.

TEDBİRLERİN ÖNEMİ !

Sağlığımızı tehdit eden salgın tam anlamıyla kontrole alınmadıkça önlemleri devam etmesi bir gerekliliktir.

 

Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hâlâ bir aşı bulunamadığı için tehlikenin devam ettiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Olağanüstü durumun ne zaman bitebileceği, salgının tekrar baş gösterme tehlikesi olup olmadığı henüz netleşmediğine dikkat çeken uzmanların tedbirlerin gevşetilmesi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönündeki çağrıları çok önemli. Nitekim önlemlerin gevşetilmesi kararı alan İtalya’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı, tekrar artışa geçti.

İtalya Âfet Yönetim Dairesi, gevşetme kararının tekrar gözden geçirilmesini önerdi.

‘Koronavirüs’ kaynaklı ölümlerin yaklaşık üçte ikisini oluşturan Avrupa ve ABD’de bir netlik yok.

Salgının kontrol altında ve yönetilebilinir seviyede olduğu görüşünde ısrar edenler ile bu görüşe karşı çıkanlar karşı karşıya gelmiş durumda.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bu ‘geçici başarı’nın hâlâ ‘kırılgan’ olduğu görüşünde.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yavaş, ama emin adımlarla iyileşme kaydedildiğini belirterek, “Salgından önceki hayata dönmek için uzun süre beklememiz gerekecek” diyerek Merkel’i destekliyor.

Ekonomik faaliyetlerin yeniden hızlandırılması çağrısında bulunan Amerikan Başkanı Donald Trump ile karantina önlemlerinin sürmesini isteyen bazı Demokrat Partili eyalet valileri arasında çatışma yaşanıyor.

Hattâ ABD’de bazı eyaletler tarafından normale dönüş planları açıklandı bile…

Farklı görüşler olabilir ancak karar alıcılar halkın sağlık güvenliğini ciddiye almak zorundadır.

Aksi halde yanlış kararların telâfisinin bedeli çok ağır olabilir. Nitekim bu zamana kadar giden canlar durumun vahameti açısından çok önemli. Bu ölümler referans alınmadığı sürece ve gayrı ciddi tutumlar, çok daha fazla cana mal olacağı kesin. Bu anlamda ülkemizdeki bu hassasiyet çok önemli. Bu durum sıfırlanana kadar devam etmeli.

Selam ve dua ile…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...
 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...