logo

ÜMMÜ VARAKA (R.ANHA)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Ümmü Varaka (r.anha) Bedir Harbine katılmak için ısrarla müsaade istemesi üzerine Rasulullah (s.a.v) Efendimizin “Allah sana şehidlik nasib edecektir.” diye müjde verdiği bir bahtiyar!.. Onu her gördüğü yerde “şehide” hitabıyla karşılayan mutlu bir hanım!.. Hasretini çektiği makama kendi köleleri tarafından evinde şehid edilerek kavuşan bir hanım sahabi!..

Onunla ilgili fazla bir bilgiye sahip olunmamakla birlikte, hakkında nakledilen bir kaç hadise bile bizlere ne ibretli dersler vermektedir. O cesur ve bilgili bir hanımdı. Dini konularda geniş bilgisi vardı. İslam’ı en güzel şekilde yaşamak için gayret ederdi. Ev halkına ve etrafındaki insanlara din, meselelerde yardımcı olurdu. Bildiklerini yaşayarak çevresine örnek olurdu. O, Allah yolunda cihad etmenin faziletini bildiği için şehid olmayı çok istiyordu. Bir Ramazan günüydü. Bedir harbi hazırlıkları başlamıştı. Ümmü Varaka (r.anha) büyük bir heyecanla Fahr-i Kainat (s.a.v) Efendimize müracaat etti ve şöyle ricada bulundu:

“Ey Allah’ın Resulü! Bana müsaade etseniz de sizinle birlikte harbe katılsam! Yaralılarınızı tedavi edip, hastalara baksam! Kim bilir belki de Allah yolunda şehidlik de nasip olur.” dedi.

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz hiçbir hanımın Bedir savaşına katılmasına izin vermedi. Bu sebepten Ümmü Varaka’ya da müsaade edemedi. Fakat onun yanık hasretini, ısrarlı arzusunu, şehidlik özlemini teskin edecek onu sevindirecek, onu huzura kavuşturacak bir müjde verdi. “Ey Ümmü Varaka! Allah sana şehidlik nasip edecektir.” buyurdu. İki Cihan Güneşi Efendimiz onun bu kahramanca davranışından pek memnun kalmıştı. Bu sebepten bundan sonra ne zaman Ümmü Varaka (r.anha)’yı görse; kendisine “şehide” diye hitap ederdi.

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz zaman zaman Ümmü Varaka (r.anha)’yı evinde ziyaret ederdi. Hal hatırını sorardı. Ashab-ı kiram böylesi fırsatları ganimet bilirdi. Böyle zamanları en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ederlerdi. Efendimize ikramda bulunabilmek onu memnun edebilmek için adeta yarışırcasına ellerinden gelen hizmeti yapmak isterlerdi. Bu arada zihinlerini meşgul eden konularda sorular sorarlardı.

Birgün, ensarlı bir hanım vefat etmişti. Ümmü Varaka (r.anha) dini, konulara çok meraklı idi. Kendi kendine: “Acaba öldükten sonra birbirimizi görür müyüz? diye zihninden geçirdi. Bu soruya cevap aradı. İki Cihan Güneşi Efendimizin evine geldiği bir sırada bu konuyu açtı ve: “Ya Rasulallah! Öldüğümüz zaman birbirimizi görür müyüz?” diye sordu. Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz şöyle cevap verdi: “Can, ağaca konmuş bir kuş gibidir. Öyle ki, kıyamet günü geldiğinde her can cesedine girer.” buyurdu.

Ümmü Varaka (r.anha)’nın biri erkek biri de kadın iki kölesi vardı. Vefatından sonra onların hürriyetlerine kavuşturulmalarını vasiyet etti. Köle ile cariye hırsa kapıldılar. Şeytana uydular. Bir an evvel hürriyetlerine kavuşma düşüncesiyle, aralarında anlaşıp Ümmü Varaka (r.anha)’ya suikast hazırladılar. Odasına zorla girip öldürüp kaçtılar.

Bu hadise Hz. Ömer (r.a) devrinde oldu. Bütün müslümanları derinden üzdü. Halife bu haberi duyar duymaz: “Rasulullah (s.a.v) doğru söyledi.” dedi. Ona müjdelenen şehitliğin gerçekleştiğini anladı. Suçluların yakalanması için emir verdi. Suçlular kısa zamanda yakalanıp gerekli sorgulamaları yapıldıktan ve cürümlerini itiraf ettikten sonra suçlarının cezasını idam edilerek ödediler. Medine’de asılarak idam edilen ilk suçlu bu iki köle oldu.

Hz. Ömer (r.a) zaman zaman arkadaşlarına: “Kalkın gidip şu şehidenin kabrini ziyaret edelim” derdi. Ümmü Varaka (r.anha) ashab arasında sayılan ve sevilen bir İslam hanımefendisiydi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLL GATES NEYİN PEŞİNDE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bill Gates 2015 Yılından beri Dünya da bir salgının başlayacağını söylüyor. Ülkelerin bu salgına karşı bir şey yapamayacaklarını 5 Nisan 2015 te You Tube da yayınlanan videosunda açıklıyor. Dünya’nın karşısında DSÖ Dünya Sağlık Örgütü Başkanından daha fazla konuşuyor. Aşı Şirketlerine para yatırıyor. Bill Gates sen neyin peşindesin? Dünya İnsanlarının bu adama bunu sorması gerekiyor? Çünkü İnsanlığa Karşı Suç İşliyor….. ABD’li milyarder Bill Gates, “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun” mesajı vererek salgının bitmesi halinde ...
 • 2021 SEZONU SÜPER LİG 9. HAFTA ANALİZİ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  FENERBAHÇE GENÇLERBİRLİĞİ’Nİ FARKLI YENERKEN, BEŞİKTAŞ EKSİK KADROSU İLE BAŞAKŞEHİR’İ 3-2 YENDİ. ALANYASPOR ANTALYA’YI 2-0 YENEREK LİDER OLDU. ABDULLAH AVCI’LI TRABZON DA EVİNDE ERZURUMSPOR’U 1-0 YENDİ. Gençlerbirliği-Fenerbahçe Fenerbahçe Ankara'da ligdeki en rahat galibiyetini aldı. Sarı Lacivertliler Gençlerbirliği'ni 5-1'lik skorla mağlup etti. Fenerbahçe'de Jose Sosa, Perotti ve Ozan Tufan maça damga vuran isimler arasında yer aldı.  Mert Hakan Yandaş Fenerbahçe Formasıyla ilk golünü attı. "Perotti eşittir zeka, çalımlarla rakip s...
 • ÖĞRETMENLERİMİZ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Başımızın tacı öğretmenlerin hakkını ve emeklerini öyle bir günde ödeyemeyiz.  Benim için her gün öğretmenler günü. Öğretmenlerimiz sırtlarında geleceğin yükünü hiç yorulmadan ve usanmadan taşıyorlar. Geleceğin mimarlarını  yetiştiren elleri öpülesi güzel insanların haklarını ödemeye bir gün değil bir ömür yetmez. Küçücük çocuklarımızı onlara teslim ettiğimiz gün gözümüz hiç arkada kalmaz. Küçücük öğrencilerini tıpkı bir hamur gibi sevgi ile yoğurur şekil verir ve geleceğin mimarlar...
 • ‘Ben’ Kalarak ‘Biz’ Olabilmek.İşte Bütün Mesele Bu!

  23 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Kadın erkek ilişkileri aynı bir terazi gibidir. Kantarın bir tarafında kendi benliğimizi kaybetmeden, diğer tarafında ‘biz’ olarak dengede kalabilmektir. Değerli Dostlar, Bir ilişkide, karşı cinsle bir yandan duygusal yakınlık kurmaya çalışırken, diğer yandan da bağımsız bir birey olma yolunda kararlı ve istekli bir şekilde yürüyebilmek, en ideal yollardan biridir. Ancak, son derece güçlü duygular yaşadığımız böyle bir ilişkide, bu duygulara ve karşı cinse teslim olmadan, hem kendi ‘ben’imizi koruyup, hem ‘biz’ olabilmek çok da kolay ...