logo

TUTTUĞUN ALTIN OLSUN

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Yaptığı iyiliğin kat kat fazlasını o kişinin de görmesi arzu edilerek yapılan bir duadır. “Allah razı olsun.”, “Zenginlik göresin”, “Her dileğin olsun” gibi anlamlar taşıyan bu deyimi eskiden buyüklerimiz sık sık dua etmek için kullanırdı. Şimdiler pek bilmezler bu deyimi, hatta yeni okumuş nesil saçma bile bulur.  Aslında çok eskilere gidecek olursak taa milattan önce Yunan mitolojisinde geçen bir efsaneye dayanır.

Efsaneye göre:

Bütün gayesi zenginlik peşinde koşan Frigya Kralı Midas’ın hırslı yaşantısını, sonra da pişmanlığını anlatan bir efsane.

Fakat bizim kültürümüzde ve inancımızda bu bambaşka.

Büyüklerimiz yapılan bir iyiliğin karşısında “Allah tuttuğunu altın etsin” cümlesi dua niteliğinde bir iyi dilek temennisidir. Yüz yılın salgını, gösterdi ki  tüm dünyada tüm kültürlerde lüksün ve şatafatın gereğinden fazlası lüzumsuzdur. Ortak noktamız bir dilim ekmek. Evet inancımızın nimet olarak gördüğü ekmek.                                Yaşantımız için ekmek ve su yetiyormuş, avm lere, lüks restoranlara, kafelere gerek yokmuş.  Daha da fazla çalışmaya, evimizi, eşimizi, çocuklarımızı, eş dost ve  akrabayı ihmal etmemize gerek yokmuş.  Bir mikrop vasıtasıyla Yüce Yaradan, yarattığı kainatın düzenini bozan kullarına kurallarını yeniden hatırlattı.  Bir çoğumuz hırsımızın farkına vardık.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi “Hırs esarettir” sözünü boşuna söylememiş.

Aslında yazımıza konu olan “tuttuğun altın olsun” deyimini iki manada anlamak gerekir.

Birincisi  dünyevi olan, ikincisi uhrevi olan.

Dünyevi olarak baktığımızda, hilesiz hurdasız işini doğru dürüst yap, hırs yapma, rıza-i ilahi doğrultusunda çalış, iktisat et, kanaat et, şükret.  İkinci olarak: Bu çerçeveden çıkmadığın için, işinden dua al, eşinden dua al, dostundan dua al.  “Bereket azdadır” hadisi şerifinin hikmetinin hayatımızdaki yansımasının farkına var.

Birazda ekonomi penceresinden  bakalım.

Atalarımızın hiçbiri ekonomi eğitimi almadan, aslında her biri iyi bir ekonomist, iyi bir yatırım danışmanıymış.  Yatırım aracı olarak yııllardır hep güvenli limon altın olmuş ki, atalarımız da bu güvenli limanı işaret etmiş.Ne döviz ne borsa ne sanal paradan bahsetmiş.

Küresel krizler artık hiç bitmeyecek görünüyor. Günlerdir ekranlarda sıkça gördüğümüz sağlık profesörleri  salgınların bundan sonraki hayatımızda  değişik isimlerde var olacağından bahsediyor. Bu da şunu gösteriyor ; hırs yapmadan çalış, bol bol dua al, sevdiklerini unutma, iktisat et, az da olsa ufak ufak yatırımını altına yap.

İnanıyorum ki biraz lüksü ihtiyaç fazlası kalemleri azaltalım. Hem yaşantımız hem bütçemiz rahatlayacak hem de kötü günler için ufak da olsa yatırımımız olacak Örneğin sigara içen sigarayı bırakıp altın alsa, biraz espri olacak ama tuttuğu sigara değil altın olacak.

Ne dersiniz?

Var mısınız denemeye!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ANNELİKTEN ÖĞRETMENLİĞE

  29 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Pandemi süresince çocukların okullarına gidememeleri ve ailelerinin kontrolünde internetten eğitim almaları genellikle tüm anneleri kendi çocuklarının öğretmeni yaptı. Başta aksamalar olmasına rağmen artık ailelerde bu sisteme alıştılar. Bir öğretmen olarak bu işe olumlu yönden bakıyorum. Öncelikle aileler öğretmenlerin çocukları eğitmek için ne büyük bir çaba gösterdiklerini anlamış olduklarını umuyorum. Bazı velilerin ilkokula giden çocuklarını okula gönderdiklerinde hiç eğitim kaygısı taşımadıklarına şahit oluyorduk. Onlar için okul...
 • DÖRT SİGARAYA DÖRT KİBRİT

  29 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bugün tasarruf etmenin  öneminden dilimiz döndüğünce, aklımız yettiğince ,bahsedeceğim. Hep söyleriz tasarruf  yap savurma gelecek te tüyü bitmemiş  insanlara  lazım olur deriz. Ama hiçbirimizde bu konuda  yeterli tedbir göremeyiz.İmkanımız varsa kendimizi bu işten muaf tutarız.Benim İmkanım var kazancımda iyi, kimseye muhtaç değilim, kimin yoksa onlar yapsınlar  der  geçeriz. Yaşadığımız Dünya’da ihiyacımız  olan hava ,su,gıda evde kullandığımız doğalgaz, elektrik,sağlık malzemesi, giyim kuşam malzemesi hepimizin, gelecek nesillerimizin  or...
 • FİLLER TEPİŞİRKEN ETRAFINA BAKAR

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Türkiye zor bir süreçten geçiyor;Rus’tan vazgeçsen olmuyor,ABD’den vazgeçsen olmuyor,AB’den uzaklaşsan yine olmuyor. İngiltere’yi hiçe sayamazsın,İsrael’den vazgeçemezsin… Popülist politika iç dinamiği sağlamakta yararlı olabilir belki ancak dış politikanın gerçekleri farklıdır.İçerde İsrael düşmanlığını pompalayıp seçim kazanabilirsin ama seçimden sonra stratejik anlaşmalarını da yaparsın. Halk buna çok dikkat etmez , o liderine bakar.Devlet ise dengelere ve eksen kaymalarına göre hesap yapar. Aslında Türkiye’nin ekseni kaymamış,ka...
 • İMAM NABLÜSİ

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Meşhur Osmanlı âlimlerindendir. İsmi, Abdülganî bin İsmâil bin Abdülganî en-Nablüsî ed-Dımeşkî‘dir. 1640 (H.1050) senesinde Şam’da doğdu. 1731 (H.1143) senesinde Şam’da vefât etti. Kabri Şamda’dır. Abdülganî Nablüsî’nin annesi ona hâmile iken, babası İsmâil binAbdülganî İstanbul’a gitmişti. O zaman, Şam’da bulunan evliyâdan Şeyh Mahmûd adında bir zât, İsmâil bin Abdülganî’nin hanımına bir dirhem gümüş hediye gönderip, bir erkek çocuğu olacağını müjdeledi ve; “Bu çocuğun ismini Abdülganî koysun. Çünkü o, Allahü teâlânın ihsânına ve iltifâtına...