logo

TUTTUĞUN ALTIN OLSUN

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Yaptığı iyiliğin kat kat fazlasını o kişinin de görmesi arzu edilerek yapılan bir duadır. “Allah razı olsun.”, “Zenginlik göresin”, “Her dileğin olsun” gibi anlamlar taşıyan bu deyimi eskiden buyüklerimiz sık sık dua etmek için kullanırdı. Şimdiler pek bilmezler bu deyimi, hatta yeni okumuş nesil saçma bile bulur.  Aslında çok eskilere gidecek olursak taa milattan önce Yunan mitolojisinde geçen bir efsaneye dayanır.

Efsaneye göre:

Bütün gayesi zenginlik peşinde koşan Frigya Kralı Midas’ın hırslı yaşantısını, sonra da pişmanlığını anlatan bir efsane.

Fakat bizim kültürümüzde ve inancımızda bu bambaşka.

Büyüklerimiz yapılan bir iyiliğin karşısında “Allah tuttuğunu altın etsin” cümlesi dua niteliğinde bir iyi dilek temennisidir. Yüz yılın salgını, gösterdi ki  tüm dünyada tüm kültürlerde lüksün ve şatafatın gereğinden fazlası lüzumsuzdur. Ortak noktamız bir dilim ekmek. Evet inancımızın nimet olarak gördüğü ekmek.                                Yaşantımız için ekmek ve su yetiyormuş, avm lere, lüks restoranlara, kafelere gerek yokmuş.  Daha da fazla çalışmaya, evimizi, eşimizi, çocuklarımızı, eş dost ve  akrabayı ihmal etmemize gerek yokmuş.  Bir mikrop vasıtasıyla Yüce Yaradan, yarattığı kainatın düzenini bozan kullarına kurallarını yeniden hatırlattı.  Bir çoğumuz hırsımızın farkına vardık.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi “Hırs esarettir” sözünü boşuna söylememiş.

Aslında yazımıza konu olan “tuttuğun altın olsun” deyimini iki manada anlamak gerekir.

Birincisi  dünyevi olan, ikincisi uhrevi olan.

Dünyevi olarak baktığımızda, hilesiz hurdasız işini doğru dürüst yap, hırs yapma, rıza-i ilahi doğrultusunda çalış, iktisat et, kanaat et, şükret.  İkinci olarak: Bu çerçeveden çıkmadığın için, işinden dua al, eşinden dua al, dostundan dua al.  “Bereket azdadır” hadisi şerifinin hikmetinin hayatımızdaki yansımasının farkına var.

Birazda ekonomi penceresinden  bakalım.

Atalarımızın hiçbiri ekonomi eğitimi almadan, aslında her biri iyi bir ekonomist, iyi bir yatırım danışmanıymış.  Yatırım aracı olarak yııllardır hep güvenli limon altın olmuş ki, atalarımız da bu güvenli limanı işaret etmiş.Ne döviz ne borsa ne sanal paradan bahsetmiş.

Küresel krizler artık hiç bitmeyecek görünüyor. Günlerdir ekranlarda sıkça gördüğümüz sağlık profesörleri  salgınların bundan sonraki hayatımızda  değişik isimlerde var olacağından bahsediyor. Bu da şunu gösteriyor ; hırs yapmadan çalış, bol bol dua al, sevdiklerini unutma, iktisat et, az da olsa ufak ufak yatırımını altına yap.

İnanıyorum ki biraz lüksü ihtiyaç fazlası kalemleri azaltalım. Hem yaşantımız hem bütçemiz rahatlayacak hem de kötü günler için ufak da olsa yatırımımız olacak Örneğin sigara içen sigarayı bırakıp altın alsa, biraz espri olacak ama tuttuğu sigara değil altın olacak.

Ne dersiniz?

Var mısınız denemeye!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...
 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...