logo

HİND BİNT-İ UTBE (R.ANHA)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

İslam ordusu Mekke’yi fethetmiş, küçük gruplar halinde devam eden sokak ça­tış­maları sona ermiş ve Kabe putlardan temizlenmişti. Re­su­lul­lah’ın engin şef­kati ve mü­samahası yine kendini göstermiş, kılıçlarını terk edip Kabe’ye sığı­nanlara eman veril­mişti.

İslam ordusunun haşmeti ve Re­su­lul­lah’ın müsamahası karşısında kalplerinin katılıkları erimiş, hakkı görmüş olan birçok kimse, hatta müşriklerin ileri gelen­lerinden bazıları teker teker İslam’a girmeye başlamıştı. Resul-i Ekrem her bi­rinden teker teker biat alıyor, sanki aralarında hiçbir düşmanlık geçmemişcesine, şefkatle İslam’ın sinesine ka­bul ediyordu. Çünkü İslam, samimi tövbe ve ne­dametten sonra geçmişten hesap sor­mazdı.

Fetih gününün gecesi Müslümanlar, yıllardan beri Kabe’de ibadet edebilme ar­zu­suyla yanan gönüllerinin hasretini dindirmek, çileli, işkenceli ve ıstıraplı günlerden sonra “fetih müjdesi”ne nail kılan Rab’lerine minnet ve şükranlarını sunabilmek maksadıyla Beytullah’ı doldurmuşlardı. Kimi yalnız başına kimi de cemaatler halinde ibadet ediyorlardı. Kimi rükuda, kimi secdede, kimi kıyamda idi. Kabe cıvıl cıvıl kaynıyordu. Tıpkı bir mahşer gibiydi. “Lebbeyk”ler, “Allahü ekber”ler yeri göğü çınlatıyor, gönüllerden kalplerden süzülen dualar du­daklarda şekilleniyor, berraklaşıyor ve semaya açılan ellerden Rab’lerine ulaşı­yordu.

Bu ulvi manzarayı yüksekçe bir yerden seyreden birisi vardı. Manzara bu seyircinin heyecanını gittikçe artırıyordu. Bu seyirci, Uhud Harbi’nde İslam kahramanı Hz. Hamza’yı (r.a.) Vahşi’ye öldürten, daha yeni müslüman olmuş müşrik reislerinden Ebu Süfyan’ın karısı Hind bint-i Utbe idi. Kabe’deki kutsi manzara Hind’in kalp katılığını gidermiş ve şirki bertaraf etmişti. Hind gece yarısına doğru kocası Ebu Süfyan’a kesin kararını açıklamıştı: “Ben Muhammed’e (a.s.m.) biat etmek istiyorum!” Karısının bu sözüne şaşı­ran Ebu Süfyan şöyle karşılık verdi:

“Ama sen İslam’ı inkar ediyordun!”

Hind de kocasına şöyle cevap verdi:

“Evet. Vallahi öyle idim. Ancak şimdi, ben şuna kesinlikle inanıyorum ki, bu geceden önce bu mescitte [Kabe’de] Allah’a hakkıyla kulluk edilmemiştir. Ye­min ederim ki, Müslümanlar bütün geceyi namaz kılarak, ayakta, rükuda ve secdede geçirdiler.”

Karısının kesin kararlı olduğunu gören Ebu Süfyan şöyle dedi:

“Öyle ise akrabandan birisini yanına al ve Muhammed’e git.”

Ertesi günü Hind’in kardeşi Ebu Huzeyfe, Hind ve diğer kardeşi Fatıma’yı da alarak Re­su­lul­lah’a geldiler. Re­su­lul­lah onlara İslam’ı anlattı ve bazı şartlarda biatlarını kabul edeceğini bildirdi. Hind tam Re­su­lul­lah’a biat edeceği sırada şöyle dedi:

“Ben sana hırsızlık etmemek üzere biat edemem! Zira sen Ebu Süfyan’ın cim­riliğini bilirsin. Bana kafi derecede mal ve yiyecek vermez, ben ise onun malın­dan çalarım!”

Re­su­lul­lah, gidip Ebu Süfyan’dan helallik dilemesini, aksi takdirde biatını kabul edemeyeceğini bildirdi. Hind doğruca Ebu Süfyan’a gitti ve durumunu anlattı. O da kendisine helallik verdi. Hind sevinç içinde Re­su­lul­lah’a geldi. Bu gelişi öncekinden farklıydı. Örtünmüştü. Re­su­lul­lah biatını kabul etti. Sonra Hind, Re­su­lul­lah’a karşı içinden geçenleri şöyle ifade etti:

“Ey Allah’ın Resul’ü! Burada senin çadırından daha çok hiçbir çadıra kin duy­mazdım. Senin çadırından daha fazla hiçbir çadırın yağmalanmasını istemez­dim. Fakat Allah’a yemin ederim ki, bugün Allah’ın, senin çadırını mamur et­mesini ve mübarek kılmasını temenni ediyorum.”

Bu sözlere karşı Re­su­lul­lah’ın cevabı şu oldu:

“Allah’a yemin olsun ki, beni çocuklarınızdan, anne ve babanızdan daha çok sevmedikçe gerçekten iman etmiş olmazsınız.”

Eve döndüğünde Hind’in (r.anha) ilk işi, oradaki putu kırıp parçalamak oldu. Pu­ta vurduğu her bir darbede Hind’in ağzından şu sözler dökülüyordu:

“Biz seninle beraberken aldanmıştık!”

Artık o da İslam’ın sonsuz saadetine kavuşmuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİDEN VE TÜRKİYE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Amerika’da seçim Biden’in lehinde sonuçlanmış gözüküyor lakin Trump hala pes etmiş değil. Bu anlamda birçok eyalette seçimlere itiraz ederek hala yarıştayım demek istiyor. Bu itirazlar pek te sonuçları değiştirecek gibi gözükmüyor. Öncelikle ABD’deki bu sonuçları tüm ülkelerden bağımsız olarak genel bir tespit yapması gerekir. ABD başkanlık seçimi, her şeyden önce üzerinde yaşadığımız dünyayı özellikle siyasi, asker ve ekonomik koşular bakımından nasıl bir geleceğin beklediği sorusunun yanıtının bulunması açısından önemli. Dünya ülkeleri ...
 • BİLL GATES NEYİN PEŞİNDE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bill Gates 2015 Yılından beri Dünya da bir salgının başlayacağını söylüyor. Ülkelerin bu salgına karşı bir şey yapamayacaklarını 5 Nisan 2015 te You Tube da yayınlanan videosunda açıklıyor. Dünya’nın karşısında DSÖ Dünya Sağlık Örgütü Başkanından daha fazla konuşuyor. Aşı Şirketlerine para yatırıyor. Bill Gates sen neyin peşindesin? Dünya İnsanlarının bu adama bunu sorması gerekiyor? Çünkü İnsanlığa Karşı Suç İşliyor….. ABD’li milyarder Bill Gates, “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun” mesajı vererek salgının bitmesi halinde ...
 • 2021 SEZONU SÜPER LİG 9. HAFTA ANALİZİ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  FENERBAHÇE GENÇLERBİRLİĞİ’Nİ FARKLI YENERKEN, BEŞİKTAŞ EKSİK KADROSU İLE BAŞAKŞEHİR’İ 3-2 YENDİ. ALANYASPOR ANTALYA’YI 2-0 YENEREK LİDER OLDU. ABDULLAH AVCI’LI TRABZON DA EVİNDE ERZURUMSPOR’U 1-0 YENDİ. Gençlerbirliği-Fenerbahçe Fenerbahçe Ankara'da ligdeki en rahat galibiyetini aldı. Sarı Lacivertliler Gençlerbirliği'ni 5-1'lik skorla mağlup etti. Fenerbahçe'de Jose Sosa, Perotti ve Ozan Tufan maça damga vuran isimler arasında yer aldı.  Mert Hakan Yandaş Fenerbahçe Formasıyla ilk golünü attı. "Perotti eşittir zeka, çalımlarla rakip s...
 • ÖĞRETMENLERİMİZ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Başımızın tacı öğretmenlerin hakkını ve emeklerini öyle bir günde ödeyemeyiz.  Benim için her gün öğretmenler günü. Öğretmenlerimiz sırtlarında geleceğin yükünü hiç yorulmadan ve usanmadan taşıyorlar. Geleceğin mimarlarını  yetiştiren elleri öpülesi güzel insanların haklarını ödemeye bir gün değil bir ömür yetmez. Küçücük çocuklarımızı onlara teslim ettiğimiz gün gözümüz hiç arkada kalmaz. Küçücük öğrencilerini tıpkı bir hamur gibi sevgi ile yoğurur şekil verir ve geleceğin mimarlar...