logo

VAHŞİ BİN HARB (R.A)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Vahşi bin Harb’in Hz.Hamza’yı şehid edişinin üzerinden yıllar geçmişti…Geçen zaman içinde müşrikler günden güne zayıflamış, İslam ise güçlenmişti.

Günler ilerledikçe , Vahşi, Hz.Hamza gibi bir İslam kahramanını katletmenin suçluluğu ve ıstırabını daha fazla hisseder olmuştu. Nihayet Mekke Müslümanlar tarafından fethedildi. Vahşi hemen Taif’e kaçtı.

Bir müddet sonra bir Taif heyeti, İslamiyeti kabul etmek üzere Resulullah’a gidiyordu. Vahşi bu durumu öğrenince dünyalar başına yıkılmış gibi oldu. Demek ki artık buralar da İslamlaşıyordu…

Vahşi korkuyordu. Hz.Muhammed’in (s.a.v) amcasının katilini çok feci bir şekilde cezalandıracağına inanıyordu. “Acaba nereye gitsem?” diye düşündü. Şam’a mı gitmeliydi, yoksa Yemen’e mi? Acaba Müslümanlar hangisini daha önce fethederdi?… Vahşi bu düşünceler içinde kıvranırken, o heyetten birisi Vahşi’ye gelip şöyle dedi :

“Yazıklar olsun sana! Sen bilmiyor musun? Bu dine giren kim olursa olsun, öldürülmez, eski günahlarından dolayı hesaba çekilmez.”

Bu sözler Vahşi’yi rahatlatmıştı. Taif heyetiyle birlikte Resulullah’a gitmeye karar verdi. Ancak yine de emin olamıyordu. Acaba Hz.Muhammed (s.a.v) kendisine nasıl muamele edecekti?

Resulullah’ın huzuruna geldiklerinde Vahşi kendini  tanıtmadan Kelime-i Şahadet getirdi. Heyecanlıydı. Resulullah nasıl mukabele edecekti? Resul-i Ekrem başını kaldırdı ve  “Sen Vahşi değil misin?” dedi. “Evet” diye cevapladı Vahşi. İslam’ın Yüce Peygamberi  en küçük bir kızgınlık alameti göstermeden, “Buyur,şuraya otur” dedi. Sonra da amcası Hz.Hamza’yı nasıl katlettiğini anlatmasını istedi. Vahşi sözünü bitirdikten sonra Resulullah ona şunu söyledi:

“Ey Vahşi! Sen benim gözüme görünme!”

Çünkü Efendimiz  , Vahşi’yi her görüşünde, amcası Hz.Hamza’yı hatırlayacaktı.Buna kalbinin dayanması  mümkün değildi. Çare olarak bu yolu tercih buyurmuştu.

Vahşi artık “vahşi” olmaktan kurtulmuş, hidayete ermiş , sahabe olmuştu. Ona artık Hz.Vahşi Radıyallahü Anh denilecekti. İman bir insanı Vahşetten kurtuluşa “ vahşi”likten nura çıkarmıştı.

Vahşi bin Harb (r.a) Müslüman olduktan sonra İslam’a öyle bir sarıldı ki, eski kötü adını unutturdu.

Yalancı Peygamber Müseylimetü-l Kezzab ile Yemame Harbi yapılacaktı. Vahşi (r.a) harp meydanına ilk koşanlardandı. Artık İslam düşmanlarının karşısındaydı. Küfür içindeyken bir İslam kahramanını katletmişti. Bunun ıstırabı ciğerini dağlıyordu.  Yüreğine su serpecek öyle  bir iş yapmalıydı ki az da olsa rahatlasın. Kaderin bir tecellisi Vahşi’(r.a) nin elinde, yıllar önce Hz.Hamza’(r.a) yı şehit ettiği mızrağı vardı.

Bir an geldi harp meydanında Yalancı Peygamber Müseylime , elinde kılıcıyla Vahşi’(r.a) nin karşısında duruyordu. Bütün gücüyle onun üzerine doğru hareket etti, aynı anda Ensar’dan bir sahabi de Müseylime’ye hücum etmişti. O çarpışma sırasında Vahşi (r.a) elindeki mızrağını Müseylime’ye sapladı ve onu öldürdü.

Artık Vahşi’(r.a)nin saadetine diyecek yoktu.Daha sonra hatıralarını naklettiğinde şöyle derdi:

“Cahiliye zamanımda insanların en hayırlısını, Müslüman olduktan sonra da insanların en şerlisini öldürdüm.” (Üsdü’l-Gabe, 83-84)

Ölümüne kadar Humus’ta yaşamış ve  Hz.Osman(r.a) döneminde (644-656) yıllarında vefat etmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...
 • MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eylül 2016’da Douyin adıyla Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan, daha sonra reklamlarla ilk ülke dışı Endonezya’da satın alınıp kullanılmaya başlamasıyla uluslararası pazara uygun olarak ismi değiştirilen TikTok programı. Bu program Türkiye ve dünyada sanal pazarlarda en çok indirilen uygulama olup, 2019 yılındaki istatistiklere göre ülkemiz, uygulamayı en çok kullananlar sıralamasında 3.sırada ve 27.6 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünyada ise 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu programı herkesin duyduğunu dü...
 • MUAZ İBNİ ENES (R.A)

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Muaz ibni Enes el-Cüheni(r.a), Resulullah (s.a.v) Efendimiz’le gazvelerde bulunmuş, müslümanın günlük hayatında lazım olacak bilgileri öğreten hadisleri nakleden bahtiyar bir sahabidir ! Selam vermek, öfkeyi yenmek, mütevazi olmak, sade giyinmek, hamd ve şükür halinde yaşamak gibi İslâm’ın üstün ahlâkı ile ilgili hadis-i şerifleri rivayet etmiştir. Muaz ibni Enes el-Cüheni (r.a), “Medine’li Sahabi” diye meşhurdur. “Halifu’l-Ensar / Ensarla anlaşmalı” diye tanınır. Meşhur Cüheyne kabilesine mensupdur. Bu kabile, Hicaz ülkesinde Medine’y...