logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme adımlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saat 20 dakika süren kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Korona virüs salgınında önemli bir dönüm noktasına geldiğimizi belirten Erdoğan, “Türkiye, devleti ve milletiyle ortak bir mücadele ortaya koyduk” dedi. Virüsle başarılı bir şekilde mücadele ettiğimizi, tedavi edilen hasta sayısının arttığını belirten Erdoğan, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile her türlü tedbiri aldık” dedi.

NORMAL HAYATA KADEME KADEME BAŞLAYACAĞIZ
Alınan tedbirlerin 1.5 aydır uygulandığını belirten Erdoğan: Evet, normale döneceğiz. Ama bu yeni normal olacak. Maske kullanımı, temiz kurallarına uymakla ilgili titizlik sürecek. Normalleşme planı hazırladık. Bu takvim bir anda mart ayının ilk günlerindeki hayatımıza geri dönüş anlamına gelmiyor.

– 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde sokağa çıkma getiriyoruz. İlk uygulama 10 Mayıs 11.00- 15.00 saatleri arası olacak.

– 0-14 yaş 13 Mayıs çarşamba günü yürüme mesafesi ile tahditli olarak çıkabilecek, 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs cuma günü aynı şartlarda dışarı çıkabilecek.

-İlk etapta bu geceden itibaren 7 ilimiz giriş çıkış sınırlaması için bitiriyoruz. Bu illerimiz, Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya Mersin ve Muğla’dır.

– Eğitimle ilgili bilim kurulunun tavsiyelerini belirledik delik YKS 27-28 Haziranda LGS 20 haziranda askeri öğrenci sınavı 14 haziranda başlayacak 15 haziranda akademik takvime dönecek.

– Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

– Alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet verecek.

– Bez maske ve cerrahi maske satışına izin vermeyi planlıyoruz.

-Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ