logo

ABDULLAH EL-MÜZENİ (R.A)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Abdullah el-Müzeni’ye(r.a) babası öldüğünde hiç mal bırakmamıştı. Zengin olan amcası onu yanına alıp büyütmüş ve mal sahibi yapmıştı. Allah Resulü s.a.v) Medine’ye hicret ettiği zaman Abdullah Müslüman olmak istemişse de müşrik amcası yüzünden buna muvaffak olamamıştı. Peygamber Efendimiz, Mekke’yi fethedip Medine’ye döndüğü zaman Abdullah, amcasına: “–Ey amca! Müslüman olmanı hep bekledim durdum. Senin hala Muhammed’i arzu ettiğini göremiyorum! Bari benim Müslüman olmama izin versen?” dedi.

Amcası: “–Eğer sen Muhammed’e tabi olacak olursan, üzerindeki elbisene varıncaya kadar, sana vermiş olduğum şeylerin hepsini çeker alırım!” dedi.

Abdullah: “–Ben, vallahi Muhammed’e tabi oldum! Taşa, puta tapmayı bıraktım bile! Elimdeki şeyleri alırsan al!” dedi. Amcası elbiselerine varıncaya kadar her şeyini aldı. Abdullah (r.a) elbisesiz olarak anasının yanına gitti. Anası, kalın kilimini iki parçaya ayırdı. Abdullah, onun yarısını belinden yukarısına, yarısını da belinden aşağısına sardı. Kararlıydı, bir an evvel Medine’ye varıp Allah Resulü’ne kavuşmak istiyordu. Önündeki bütün engeller gözünde bir hiç haline gelmişti. Daha fazla duramadı, kendisini sıkıştıran kavminden yakasını kurtararak o gece gizlice yollara düştü. Uzun ve meşakkatli bir yolculuğun ardından, eli-ayağı parçalanmış, açlık ve susuzluktan takati kesilmiş, perişan bir halde Medine’ye yaklaştı. Heyecanı had safhadaydı. Fakat bir an, üzerindeki kaba çullarla Kainatın Serveri’nin huzuruna çıkamayacağını düşündü. Allâh Rasûlü’ne kavuşma heyecânıyla kendinden geçen genç sahabi, görenlerin hayret dolu nazarları arasında soluğu Mescid-i Nebevî’de aldı. Seher vaktine kadar mescidde yattı. Peygamber (s.a.v)  sabah namazını kıldırdı. Cemaate göz gezdirip evine döneceği sırada Abdullah’ı gördü. Kimsesizlerin, yalnızların ve mazlumların sığınağı olan Rahmet Peygamberi (s.a.v) o mübarek sahabiyi şefkat ve muhabbetle bağrına bastı.

İKİ ÇUL SAHİBİ

İsminin Abdüluzza olduğunu öğrenince: “–Sen Abdullah Zü’l-Bicadeyn (çifte çul/kilim sahibi)sin! Bana yakın yerde bulun! Sık sık yanıma gel!” buyurdu. Abdullah (s.a.v) suffede bulunuyor, Kur’an-ı Kerim öğreniyordu. Kur’an-ı Kerim’den birçok sureleri okuyup ezberlemişti.

Allah Resulü’ne aşk ile bağlanan bu mübarek sahabi, O’nun yanında cihattan cihata koşuyor, şehit olup Rabbinin yolunda canını feda etme arzusuyla yanıp tutuşuyordu. Tebük Seferi’ne çıkılırken kendisine şehadet nasib olması için Hazret-i Peygamber’den (s.a.v) ısrarla dua taleb etti. Resulullah  (s.a.v) : “Ey Allah’ım! Onun kanını kafirlere haram kıl!” diyerek dua etti.

Abdullah (r.a) : “–Ya Resulallah! Ben öyle istememiştim!” dedi.

Allâh Resulü (s.a.v)  : “–Sen Allah yolunda harbe çıkar da hummaya tutularak ölürsen, şehitsin! Hayvanın seni düşürüp boynunu kırarsa, sen yine şehitsin! Gam çekme! Bunlardan hangisi olursa, şehitlik için sana yeter!” buyur­dular.

Gerçekten onun şehadeti mucizevi bir şekilde Allah Resulü’nün buyurduğu surette tahakkuk etti. Ordunun dönüş hazırlıklarıyla meşgul olduğu bir gece, biri Peygamberlerin Seyyidi, ikisi de Allah ve Resulü’nün dostu üç kişi, bir meş’ale ışığı altında cenaze taşıyorlardı. Bu üç kişi; Hazret-i Peygamber (s.a.v) , Hazret-i Ebûbekir(r.a) ve Hazret-i Ömer(r.a)  idi. Taşıdıkları cenaze ise Abdullah Zü’l-Bicadeyn (r.a) idi.

SAHABİ CENAZESİ

Abdullâh bin Mes’ud (r.a) , gıpta ile seyrettiği bu manzarayı şöyle anlatıyor:

“Gece karanlığında, mücahitlerin çadır kurdukları sahanın bir köşesinde hareket eden bir ışık gördüm. Kalkıp takip ettim. Bir de ne göreyim: Resulullah (s.a.v) , Ebûbekir ve Ömer (r.a) , Abdullâh Zü’l-Bicadeyn’in(r.a)  cenazesini taşıyorlar. Bir yere geldiler, kabir kazdılar. Resulullah (s.a.v) , kazılan kabre indi. Ebubekir ve Ömer (r.a)  cenazeyi Efendimiz’e sunmak için hazırladılar.

Allah Resulü: «−Kardeşinizi bana doğru yaklaştırın.» buyurdu; yaklaştırdılar. Cenazeyi kucağına alan Resulullah, onu kabirde yatacağı yere ve yöne yerleştirdikten sonra doğruldu ve şöyle niyaz etti:  –Ya  Rab! Ben ondan razıyım, hep razı olageldim, Sen de razı ol…»

Abdullah bin Mes’ud (r.a) sözlerine devamla diyor ki:

“Bu manzara karşısında içim dolu dolu oldu. Zü’l-Bicadeyn’e gıpta ettim. O an:

«Ne olurdu bu kabrin sahibi ben olaydım! Keşke oraya bu iltifat-ı Peygamber, ile gömülen ben olsaydım!» diye ne kadar arzu ettim.” (İbn-i Hişam, IV, 183; Vakıdî, III, 1013-1014; İbn-i Esir, Üsdü’l-Gabe, III, 227)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİDEN VE TÜRKİYE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Amerika’da seçim Biden’in lehinde sonuçlanmış gözüküyor lakin Trump hala pes etmiş değil. Bu anlamda birçok eyalette seçimlere itiraz ederek hala yarıştayım demek istiyor. Bu itirazlar pek te sonuçları değiştirecek gibi gözükmüyor. Öncelikle ABD’deki bu sonuçları tüm ülkelerden bağımsız olarak genel bir tespit yapması gerekir. ABD başkanlık seçimi, her şeyden önce üzerinde yaşadığımız dünyayı özellikle siyasi, asker ve ekonomik koşular bakımından nasıl bir geleceğin beklediği sorusunun yanıtının bulunması açısından önemli. Dünya ülkeleri ...
 • BİLL GATES NEYİN PEŞİNDE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bill Gates 2015 Yılından beri Dünya da bir salgının başlayacağını söylüyor. Ülkelerin bu salgına karşı bir şey yapamayacaklarını 5 Nisan 2015 te You Tube da yayınlanan videosunda açıklıyor. Dünya’nın karşısında DSÖ Dünya Sağlık Örgütü Başkanından daha fazla konuşuyor. Aşı Şirketlerine para yatırıyor. Bill Gates sen neyin peşindesin? Dünya İnsanlarının bu adama bunu sorması gerekiyor? Çünkü İnsanlığa Karşı Suç İşliyor….. ABD’li milyarder Bill Gates, “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun” mesajı vererek salgının bitmesi halinde ...
 • 2021 SEZONU SÜPER LİG 9. HAFTA ANALİZİ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  FENERBAHÇE GENÇLERBİRLİĞİ’Nİ FARKLI YENERKEN, BEŞİKTAŞ EKSİK KADROSU İLE BAŞAKŞEHİR’İ 3-2 YENDİ. ALANYASPOR ANTALYA’YI 2-0 YENEREK LİDER OLDU. ABDULLAH AVCI’LI TRABZON DA EVİNDE ERZURUMSPOR’U 1-0 YENDİ. Gençlerbirliği-Fenerbahçe Fenerbahçe Ankara'da ligdeki en rahat galibiyetini aldı. Sarı Lacivertliler Gençlerbirliği'ni 5-1'lik skorla mağlup etti. Fenerbahçe'de Jose Sosa, Perotti ve Ozan Tufan maça damga vuran isimler arasında yer aldı.  Mert Hakan Yandaş Fenerbahçe Formasıyla ilk golünü attı. "Perotti eşittir zeka, çalımlarla rakip s...
 • ÖĞRETMENLERİMİZ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Başımızın tacı öğretmenlerin hakkını ve emeklerini öyle bir günde ödeyemeyiz.  Benim için her gün öğretmenler günü. Öğretmenlerimiz sırtlarında geleceğin yükünü hiç yorulmadan ve usanmadan taşıyorlar. Geleceğin mimarlarını  yetiştiren elleri öpülesi güzel insanların haklarını ödemeye bir gün değil bir ömür yetmez. Küçücük çocuklarımızı onlara teslim ettiğimiz gün gözümüz hiç arkada kalmaz. Küçücük öğrencilerini tıpkı bir hamur gibi sevgi ile yoğurur şekil verir ve geleceğin mimarlar...