logo

NİSAN 2020 MAALESEF NEŞE DOLMUYOR İNSAN

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Enflasyon Nisan’da tahminlerin üzerinde çıktı. Bilindiği gibi her ayın üçünde bir önceki ayın Enflasyon verileri açıklanır.

(TUİK) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan TÜFE Tüketici fiyatları :

Nisan’da aylık % 0.85, yıllık % 10.94 oldu, petrol fiyatlarındaki düşüş ve talepteki azalmaya rağmen gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun tahminleri aşmasında etkili oldu

TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,66 artışın  gerçekleştiğini görüyoruz.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana kalemlere baktığımızda %4,90 ile giyim ve ayakkabı, %4,91 ile eğlence ve kültür ve %5,54 ile ulaştırma olmuş. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana kalemler , %31,32 ile alkollü içecekler ve tütün, %20,34 ile çeşitli mal ve hizmetler ve %14,52 ile konut olmuş.

Nisan 2020’de, Sepette  418 maddeden, 87 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 61 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadığını görüyoruz. 270 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşmiş.

Özel kapsamlı TÜFE’de ise yıllık  %11,27, Aylık %1,11 Artması dikkat çekiyor.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,11, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,24, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,27 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,18 artış gerçekleşmiş.

Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,54, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,87 artış göstermiş.

Sanayinin önde gelen ana dört sektörünün yıllık değişimlerine baktığımızda : madencilik ve taşocakçılığında %7,44, imalatta %6,27, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %12,86, su temininde %4,57 artış olarak gerçekleşmesi biraz sıkıntılı bir durum.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında %7,52, dayanıklı tüketim malında %10,40, dayanıksız tüketim malında %11,02 artış, enerjide %11,25 azalış, sermaye malında %11,16 artış olarak gerçekleşmeside ayrıca dikkat çekici.

Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerine bakalım birde. Burada da ara malında %3,00, dayanıklı tüketim malında %2,40, dayanıksız tüketim malında %1,18 artış, enerjide %7,97 azalış, sermaye malında %2,91 artış olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

Tablo çokta iç karartmasın azalış  da var.

Yıllık en fazla azalış; %50,51 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %39,20 ile ham petrol ve doğal gaz olarak gerçekleşmiş

Bu kalemler malum dünya piyasalarında çakılan petrole dayanıyor.

Pandemi ayları dediğimiz 2020 yılı Mart,Nisan ve  muhtemel Mayıs aylarındaki veriler olağan veriler değil, bu verilere göre geçtiğimiz yıllara göre kıyas yapmak ta aslında doğru değil.

İthalat ve ihracat rakamları pandemiden etkilenmiş görünüyor. İç piyasada tüketici harcamalarıda  farklılıklar gösteriyor.

Piyasayalarda Nisan’da bahar havası pek yok,bakalım Mayıs ayında baharı görebilecek miyiz?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÖRT SİGARAYA DÖRT KİBRİT

  29 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bugün tasarruf etmenin  öneminden dilimiz döndüğünce, aklımız yettiğince ,bahsedeceğim. Hep söyleriz tasarruf  yap savurma gelecek te tüyü bitmemiş  insanlara  lazım olur deriz. Ama hiçbirimizde bu konuda  yeterli tedbir göremeyiz.İmkanımız varsa kendimizi bu işten muaf tutarız.Benim İmkanım var kazancımda iyi, kimseye muhtaç değilim, kimin yoksa onlar yapsınlar  der  geçeriz. Yaşadığımız Dünya’da ihiyacımız  olan hava ,su,gıda evde kullandığımız doğalgaz, elektrik,sağlık malzemesi, giyim kuşam malzemesi hepimizin, gelecek nesillerimizin  or...
 • FİLLER TEPİŞİRKEN ETRAFINA BAKAR

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Türkiye zor bir süreçten geçiyor;Rus’tan vazgeçsen olmuyor,ABD’den vazgeçsen olmuyor,AB’den uzaklaşsan yine olmuyor. İngiltere’yi hiçe sayamazsın,İsrael’den vazgeçemezsin… Popülist politika iç dinamiği sağlamakta yararlı olabilir belki ancak dış politikanın gerçekleri farklıdır.İçerde İsrael düşmanlığını pompalayıp seçim kazanabilirsin ama seçimden sonra stratejik anlaşmalarını da yaparsın. Halk buna çok dikkat etmez , o liderine bakar.Devlet ise dengelere ve eksen kaymalarına göre hesap yapar. Aslında Türkiye’nin ekseni kaymamış,ka...
 • İMAM NABLÜSİ

  28 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Meşhur Osmanlı âlimlerindendir. İsmi, Abdülganî bin İsmâil bin Abdülganî en-Nablüsî ed-Dımeşkî‘dir. 1640 (H.1050) senesinde Şam’da doğdu. 1731 (H.1143) senesinde Şam’da vefât etti. Kabri Şamda’dır. Abdülganî Nablüsî’nin annesi ona hâmile iken, babası İsmâil binAbdülganî İstanbul’a gitmişti. O zaman, Şam’da bulunan evliyâdan Şeyh Mahmûd adında bir zât, İsmâil bin Abdülganî’nin hanımına bir dirhem gümüş hediye gönderip, bir erkek çocuğu olacağını müjdeledi ve; “Bu çocuğun ismini Abdülganî koysun. Çünkü o, Allahü teâlânın ihsânına ve iltifâtına...
 • NEDEN HUZURSUZUZ?

  27 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Günümüz şartlarında  evlerimiz konforlu ama ruhumuz konforsuz. Rahat , ferah bir yaşantı içinde çoğu insanın huzuru yok herkesin ruhu kafese sıkışmış çırpınmakta. Her gün bir sonra ki günün tekrarı gibi. Monoton bir hayat tarzını benimseyen biz hiç mutlu olamıyoruz. Mutsuzluk ve huzursuzluk had safhada olduğu için kimsenin kimseye tahammülü kalmadı.  Herkes karşısında ki insana saldırmak için küçük bir hamle bekler durumda. Evlerimiz geniş kalplerimiz dar. Misafirleri evimize insanları kalplerimize sığdıramıyoruz. O kadar benc...