logo

AMR İBNİ ABESE ES-SÜLEMİ (R.A)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Amr İbni Abese (r.a.) Süleym oğulları kabilesinin Becile boyuna mensuptur. Ebu Zer Gıfari (r.a.) ile ana bir kardeştir. Ebu Necih veya Nüceyh künyesiyle anılır. Babasının adı Halid, annesinin Remle’dir. O’nun İslam’la şereflenişini, Resulullah (s.a.v) Efendimizle buluşmasını kendisi şöyle anlatmıştır:

“Ben Cahiliye devrinde iken halkın sapıklık üzere bulunduğunu, doğru bir yolda olmadığını biliyordum. Çünkü onlar putlara tapıyorlardı. Halbuki putlara tapmak ne kadar anlamsız ve yanlış bir hareketti. Bundan bir kurtuluş yolu arıyordum. Bir ehl-i kitap adamla görüştüm. Bana: “Mekke’de biri çıkacak, kavminin putlarını reddedecek. O, Putlardan başka bir ilaha davet edecek, sen onu bul.” diye nasihat etti. Bir müddet sonra Mekke’de bir kişinin çıktığını ve kendisinin Allah’ın elçisi olduğunu söylediğini ve yeni din konusunda önemli haberler verdiğini duydum. Bineğime atlayıp derhal o zata geldim.

Kureyşin eza ve cefasından dolayı onun ortalıkta görünmediğini öğrendim. Onunla görüşmenin yollarını aradım. Nihayet kendisine Ukaz tarafında ulaştım. Yanına vardım ve: “Sen kimsin?” dedim. O da: “Ben Peygamberim” dedi. “Seni kim gönderdi?” dedim. “Beni, Allah gönderdi” dedi “Ne ile gönderdi?” dedim. O da: “Tek ve ortağı olmayan Allah’a ibadet etmek, kan dökmemek, putları kırmak, hısım ve akrabaları gözetmek, Allah’ı bir bilip O’na hiçbir şeyi ortak koşmamak vazifesiyle gönderdi.” diye cevap verdi.

Amr İbni Abese aradığını bulmuştu. Gönlünde iman nuru parlamıştı. İki Cihan Güneşi Efendimize bir soru daha sordu: “Bu konuda sana yardımcı olacak kimler var?” dedi. “Ebu Bekir ile Bilal yanımda” buyurdu. Amr ibni Abese’nin gönlü ışıdı ve kelime-i şehadet getirerek İslam’a girdi. Böylece, ilk müslümanlardan olma şerefini elde etti.

Amr İbni Abese (r.a.) bundan sonraki hayatını yine kendisi şöyle anlatıyor:

“Ben İslam’a girince Resulullah (s.a.v) Efendimizin yanından ayrılmak istemedim. Ya Resulullah! Sana yardım etmek üzere yanında kalmak istiyorum” dedim. Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz yaşadığı mevcut şartları dikkate alarak; “Şimdi sen memleketine dön. Ne zaman benim meydana çıktığımı, İslamiyeti açıkça tebliğ etmeye başladığımı duyarsan o zaman yanıma gel” buyurdu.

Ben ailemin yanına döndüm. Süleym oğulları içinde uzun süre kaldım. Gelen giden yolculardan haber almaya çalışıyordum. Bir ara Resulullah (s.a.v)’in Medine’ye hicret ettiğini duydum. Medine’den bizim taraflara gelenlere: “Medine’ye gelen o zat ne yaptı?” diye sordum. Onlar da: “Halk hep ona koşuyor, onun dinine giriyor. Kavmi onu öldürmek istemiş, başaramamış” diye cevap verince gönlüm rahat etmedi. Derhal Medine’ye gitmek üzere hareket ettim. Resulullah’ın huzuruna vardım ve: “Ya Resulullah! Beni tanıdınız mı?” dedim. Efendimiz: “Evet!.. sen Mekke’de bize gelen kişi değil misin?” buyurdu. Bana şunları sormuştun, ben de sana, şöyle şöyle cevap vermiştim diyerek kendisini unutmadığını gösterdi. Bu sevgi ve yakınlığı görünce tekrar Efendimize: “Ya Resulallah! Allah’ın sana öğrettiklerinden bana da öğret; bana namazı öğret!” dedim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v) bana şunları öğretti:

“Sabah namazını kıl. Sonra güneş doğup bir mızrak boyu yükselinceye kadar namaz kılma. Çünkü güneş şeytanın iki boynuzu arasından doğar. Kafirler de o zaman secde ederler. Sonra dikilmiş mızrağın gölgesi azalıp bitinceye kadar nafile namaz kıl. Çünkü namaz isbatlı şahitlidir. Sonra ara ver. O vakitte cehennem kızdırılır. Gölge döndüğü zaman öğle namazını kıl. İkindiye kadar kılmaya devam et. İkindiden sonra güneş batıncaya kadar ara ver. Çünkü güneş şeytanın iki boynuzu arasından batar, kafirler de o zaman güneşe secde ederler.” buyurdu.

Amr İbni Abese (r.a.) abid ve zahid bir hayat yaşadı. İstiğfar dilinden düşmezdi. Devamlı tevbe ederdi. Mekke Fethi’nden önce Medine’ye hicret etti. Resulullah (s.a.v) efendimizin yanından ayrılmadı. Mekke’nin fethine, daha sonra da Taif muhasarasına katıldı. Suriye üzerine gönderilen orduda görev aldı. Yermük savaşında Halid İbni Velid (r.a.)ın süvari birliklerine kumanda etti. 38 hadis-i şerif naklettiği rivayet edilmektedir. Büyük bir ihtimalle Hz. Osman (r.a.)’ın halifeliğinin son yıllarında Şam taraflarında vefat ettiği tahmin edilmektedir.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şark Fatihi Kazım Karabekir

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Bir yerlerde okumuştum. Söz aynen şöyle; “Bu dünyada herkesin hayatı, kendi hatırasında bir resimli kitaptır. Eğer bunu yazmazsa, kendisiyle beraber silinip gidecektir. Kalacak üç-beş mühim hatıra da, yakınları tarafından mahiyeti değiştirilmiş, birer masal olacak, kimseye faydası değil, belki de zararı olacaktır.” İlk okuyuşta pek anlamlandıramadığımız bir cümle olarak görülse de; her hayatın kendi içerisinde bir bilgiyi, bir tecrübeyi, bir muhasebeyi gerektirdiğini savunanlardan birisiyim. Yani hayat yaşandıktan sonra tecrübelenir. Bizler ...
 • ASYA GRİBİ AŞISI CORONA DA KULLANILIR MI?

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  1957’DE COVİD19 GİBİ AYNI ÖZELLİKLER GÖSTEREN ASYA GRİBİ 1957-58 ARASINDA 4 MİLYON İNSANI ÖLDÜRDÜ. MAURİCE HİLLEMAN AŞISINI BULDU VE 40 MİLYON KİŞİ AŞILANDI VE SALGIN ÖNLENDİ. BU AŞI COVİD 19 DA DA KULLANILIR MI? Maurice Hilleman, kırktan fazla aşının geliştirilmesine katkıda bulunan bir mikrobiyolog. 1957 Asya gribi salgınında, bir toplumun kurtarıcısı ve kahramanı olmuştur. Çin’de ortaya çıkan Asya Gribi aynen Covid19’un belirtilerini gösteriyordu. Aşı uzmanı Maurice Hilleman bu salgının ülkesine geleceğini anladı ve aşı çalışmalarına baş...
 • FENERBAHÇE LİDERİN PEŞİNDE

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Fenerbahçe - Kayserispor: 3-0 Süper Lig'in 21. haftasında Fenerbahçe, sahasında Kayserispor' u konuk etti. Fenerbahçe evinde 3-0 kazanarak zirve takibini sürdürdü. Fenerbahçe sahadan 3-0 galip ayrıldı. Fenerbahçe'nin gollerini 20. dakikada Thiam, 51. dakikada Samatta ve 86. dakikada Cisse kaydetti. Bu sonuçla Fenerbahçe 42 puanla 2. sırada yer aldı. Kayserispor ise 19 puanla 17. sırada kaldı. Lider Beşiktaş ile arasındaki 2 puan farkı korudu. Süper Ligin ilk yarısı böylece bitmiş oldu. Ligin 23 Takımla oynanması nedeniyle Süper Lige uzun bir...
 • İYİ BİR LİSE NEDEN ÖNEMLİ?

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  İyi bir lise = İyi bir üniversite denilir hep duymuşsunuzdur. Gerçekten de öyle. Lgs hazırlık öğrencilerimizin çoğu durumun farkında değil ama durum çok kritik aslında. Maalesef ülkemiz gelişmekte olan yani henüz gelişememiş bir ülkedir. Hal böyle olunca ekonomiden sağlığa, tarımdan sanayiye her alanda büyük zorluklarla yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu alanlardan biri de maalesef eğitim. Şu anda Lgs hazırlık öğrencilerim eğitim hayatında, lisede ve üniversitede ne tarz sıkıntılarla karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Eğer Lgs ye hazırlanan 8.sınıf öğ...