logo

DOLAR VE TL’ DE NELER OLUYOR?

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Daha sene-i devriyesinde Londra merkezli yatırım bankaları 2019 yılının mart ayında da dolar işlemlerinde gene bir gece operasyonu ile temerrüde düşmüştü. Yerel seçimlerin hemen öncesinde ellerinde TL olmadan yüklü miktarda dolar alan bankalar Türk lirası bulamadıkları için Türk bankalarına ödeme yapamamıştı. Temerrüde düşen bankalar Londra piyasasında yüzde 1000’i aşan faizlerle Türk lirası bulmaya çalışmışlardı. Tamda Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Londra’daki finansal Yatırımcıları ile Telekonferans yoluyla yaptığı görüşmenin yapıldığı gece.

Aynı senaryo ile Türk lirasının değer kaybetmesine oynayan Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalktılar. Ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bu finansal kuruluşlar, Merkez Bankasının EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düştüler. Dolar bu sanal işlem karşısında 7.24  lira’lara kadar yükseldi.

Peki Temerrüde düşme ne anlam ifade ediyor.?

Amaç TL’nin değer kaybetmesi. Türk Lirasına saldırıda bulunarak yüksek miktarda döviz almaya kalktılar. Bugün ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremediler ve Merkez Bankası’nın EFT sisteminin kapanış saatinin uzatmasına rağmen temerrüde düştüler. Aynı denemeyi, bir de Ağustos 2018’de yaptıkları bir saldırı vardı. Saat 20.00’den sonra 3 saat organize bir şekilde spekülatif alım yaparak  doların 7,22’ye kadar çıkmasını   sağlamışlardı.

Temerrüde düşmek ne demektir?

Temerrüde düşme durumu borcu hiç ödeyemeyecek durumda olmak ya da iflas etmek demek değil, vaktinde ödeyememek ya da tam ödeyememek.

Evet öyle de oldu ellerinde yeterince TL olmamasına rağmen açığa satışla bile bile operasyon yaptılar.  Kısa sürede anlaşıldı ve BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu soruşturma başlattı.

Dış kaynaklı 3 bankaya Yasak getirerek kısmen önlem alındı ve doların ateşi azda olsa sönerek 24 saat sonra 7.11 lere geriledi.

Peki Türk Lirasına ara ara neden saldırıyorlar?. Amaçları ne?

Bunların başında Londra’daki SWAP piyasasına Türkiye tarafından boyun eğilmemesi. Bu nedenle para baronlarının rahatsız olmaları.  İkincisi Merkez Bankasının hiç beklenmedik şekilde ard arda  faizleri indirmeye devam etmesi. Asıl çıldırdıkları nokta da bu oldu.

Üçüncüsü  Türkiye nin ısrarla   IMF’den para istememesi.

Dördüncüsü Türkiye’nin hem  sağlık alanında hem altyapı  hem de ekonomik alanında pandemiden bekledikleri zararı görmemesi.  Dünyada dikkat çekici bir şekilde başarılı olması, şeffaf olması, elliden fazla ülkeye sağlık ve tıbbı malzeme yardıımı yapması.

Sonuç olarak Aslında bu tür oyunların arkasında Dünya beşten büyüktür çıkışı yatmaktadır

Ülkeler kendi milli paraları ile ticaret yapmadığı sürece bu tür oyunlar arada bir sahnelenmeye devam edecektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİDEN VE TÜRKİYE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Amerika’da seçim Biden’in lehinde sonuçlanmış gözüküyor lakin Trump hala pes etmiş değil. Bu anlamda birçok eyalette seçimlere itiraz ederek hala yarıştayım demek istiyor. Bu itirazlar pek te sonuçları değiştirecek gibi gözükmüyor. Öncelikle ABD’deki bu sonuçları tüm ülkelerden bağımsız olarak genel bir tespit yapması gerekir. ABD başkanlık seçimi, her şeyden önce üzerinde yaşadığımız dünyayı özellikle siyasi, asker ve ekonomik koşular bakımından nasıl bir geleceğin beklediği sorusunun yanıtının bulunması açısından önemli. Dünya ülkeleri ...
 • BİLL GATES NEYİN PEŞİNDE?

  25 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Bill Gates 2015 Yılından beri Dünya da bir salgının başlayacağını söylüyor. Ülkelerin bu salgına karşı bir şey yapamayacaklarını 5 Nisan 2015 te You Tube da yayınlanan videosunda açıklıyor. Dünya’nın karşısında DSÖ Dünya Sağlık Örgütü Başkanından daha fazla konuşuyor. Aşı Şirketlerine para yatırıyor. Bill Gates sen neyin peşindesin? Dünya İnsanlarının bu adama bunu sorması gerekiyor? Çünkü İnsanlığa Karşı Suç İşliyor….. ABD’li milyarder Bill Gates, “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun” mesajı vererek salgının bitmesi halinde ...
 • 2021 SEZONU SÜPER LİG 9. HAFTA ANALİZİ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  FENERBAHÇE GENÇLERBİRLİĞİ’Nİ FARKLI YENERKEN, BEŞİKTAŞ EKSİK KADROSU İLE BAŞAKŞEHİR’İ 3-2 YENDİ. ALANYASPOR ANTALYA’YI 2-0 YENEREK LİDER OLDU. ABDULLAH AVCI’LI TRABZON DA EVİNDE ERZURUMSPOR’U 1-0 YENDİ. Gençlerbirliği-Fenerbahçe Fenerbahçe Ankara'da ligdeki en rahat galibiyetini aldı. Sarı Lacivertliler Gençlerbirliği'ni 5-1'lik skorla mağlup etti. Fenerbahçe'de Jose Sosa, Perotti ve Ozan Tufan maça damga vuran isimler arasında yer aldı.  Mert Hakan Yandaş Fenerbahçe Formasıyla ilk golünü attı. "Perotti eşittir zeka, çalımlarla rakip s...
 • ÖĞRETMENLERİMİZ

  24 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Başımızın tacı öğretmenlerin hakkını ve emeklerini öyle bir günde ödeyemeyiz.  Benim için her gün öğretmenler günü. Öğretmenlerimiz sırtlarında geleceğin yükünü hiç yorulmadan ve usanmadan taşıyorlar. Geleceğin mimarlarını  yetiştiren elleri öpülesi güzel insanların haklarını ödemeye bir gün değil bir ömür yetmez. Küçücük çocuklarımızı onlara teslim ettiğimiz gün gözümüz hiç arkada kalmaz. Küçücük öğrencilerini tıpkı bir hamur gibi sevgi ile yoğurur şekil verir ve geleceğin mimarlar...