logo

DOLAR VE TL’ DE NELER OLUYOR?

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Daha sene-i devriyesinde Londra merkezli yatırım bankaları 2019 yılının mart ayında da dolar işlemlerinde gene bir gece operasyonu ile temerrüde düşmüştü. Yerel seçimlerin hemen öncesinde ellerinde TL olmadan yüklü miktarda dolar alan bankalar Türk lirası bulamadıkları için Türk bankalarına ödeme yapamamıştı. Temerrüde düşen bankalar Londra piyasasında yüzde 1000’i aşan faizlerle Türk lirası bulmaya çalışmışlardı. Tamda Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Londra’daki finansal Yatırımcıları ile Telekonferans yoluyla yaptığı görüşmenin yapıldığı gece.

Aynı senaryo ile Türk lirasının değer kaybetmesine oynayan Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalktılar. Ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bu finansal kuruluşlar, Merkez Bankasının EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düştüler. Dolar bu sanal işlem karşısında 7.24  lira’lara kadar yükseldi.

Peki Temerrüde düşme ne anlam ifade ediyor.?

Amaç TL’nin değer kaybetmesi. Türk Lirasına saldırıda bulunarak yüksek miktarda döviz almaya kalktılar. Bugün ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremediler ve Merkez Bankası’nın EFT sisteminin kapanış saatinin uzatmasına rağmen temerrüde düştüler. Aynı denemeyi, bir de Ağustos 2018’de yaptıkları bir saldırı vardı. Saat 20.00’den sonra 3 saat organize bir şekilde spekülatif alım yaparak  doların 7,22’ye kadar çıkmasını   sağlamışlardı.

Temerrüde düşmek ne demektir?

Temerrüde düşme durumu borcu hiç ödeyemeyecek durumda olmak ya da iflas etmek demek değil, vaktinde ödeyememek ya da tam ödeyememek.

Evet öyle de oldu ellerinde yeterince TL olmamasına rağmen açığa satışla bile bile operasyon yaptılar.  Kısa sürede anlaşıldı ve BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu soruşturma başlattı.

Dış kaynaklı 3 bankaya Yasak getirerek kısmen önlem alındı ve doların ateşi azda olsa sönerek 24 saat sonra 7.11 lere geriledi.

Peki Türk Lirasına ara ara neden saldırıyorlar?. Amaçları ne?

Bunların başında Londra’daki SWAP piyasasına Türkiye tarafından boyun eğilmemesi. Bu nedenle para baronlarının rahatsız olmaları.  İkincisi Merkez Bankasının hiç beklenmedik şekilde ard arda  faizleri indirmeye devam etmesi. Asıl çıldırdıkları nokta da bu oldu.

Üçüncüsü  Türkiye nin ısrarla   IMF’den para istememesi.

Dördüncüsü Türkiye’nin hem  sağlık alanında hem altyapı  hem de ekonomik alanında pandemiden bekledikleri zararı görmemesi.  Dünyada dikkat çekici bir şekilde başarılı olması, şeffaf olması, elliden fazla ülkeye sağlık ve tıbbı malzeme yardıımı yapması.

Sonuç olarak Aslında bu tür oyunların arkasında Dünya beşten büyüktür çıkışı yatmaktadır

Ülkeler kendi milli paraları ile ticaret yapmadığı sürece bu tür oyunlar arada bir sahnelenmeye devam edecektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YUNANİSTAN 116 YIL ÖNCE DE ANADOLU’YU İŞGAL ETMEK İSTİYORDU

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  1.Dünya Savaşı başlar başlamaz Yunanistan İngiltere ve Fransa yanında Türklere karşı savaşa girmek istiyordu. İngilizler onları kullanmak istiyordu ki, her zaman yabancı askerleri kendi menfaatleri için savaşlarda kullanırlardı. Dönemin Yunan Başbakanı Venizelos 1914 Yazında Osmanlı halen savaşa girmemişken bile Türklerle savaşmak arzusu ile yanıp tutuşuyordu. Churchill 1914 Yazında Boğazları aşıp İstanbul’u işgal etme planlarını yaptırmıştı. Bu konuda da Yunan Askerlerine güveniyordu. Venizelos’ un savaşa girmesine Tarafsızlıktan yana olan ...
 • HİLELER VE HAİNLER !

  22 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada başka bir ülke yoktur ki bizim ülkemiz kadar ihanete uğrasın, bizim ülkemiz kadar hain barındırsın. Tarihin her döneminde bolca bu kalıptaki insanları barındırmış, beslemiş ve büyütmüşüz. Daha bugün bile içimizdeki hainlerin, ajanların haddi hesabı belli değil. 7 yıl önce ağaçları bahane ederek Türkiye'nin tüm değerlerine saldıran vandallar ve bu kaosu kullanan terör örgütlerinin ekonomiye verdiği zarar Gezi olaylarından sonraki 3 aylık dönemde 100 milyar dolarları aştı. Borsa, faizler, enflasyon ve işsizlik rakamları ile Türk ...
 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...