logo

08 Ocak 2020

İran saldırısı sonrası Trump ilk kez açıklama yaptı: Biz barış isteyen herkesle çalışmaya hazırız

İran saldırısı sonrası Trump ilk kez açıklama yaptı: Biz barış isteyen herkesle çalışmaya hazırız

ABD Başkanı Trump, Irak’taki ABD üsselerine yönelik İran’ın saldırısından sonra ilk basın toplantısını düzenledi. Trump, dün gece İran’ın Irak’taki üslere düzenlediği saldırılarda hiçbir Amerikan askerinin zarar görmediğini açıkladı. İran’ın liderlerine seslenen Trump”Sizin de hakkettiğiniz büyük bir geleceğe sahip olmanızı istiyoruz biz barış isteyen herkesle çalışmaya hazırız” dedi.

İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el Esed üssü ile Erbil üslerine yönelik füze saldırıları üzerine Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçen ABD Başkanı Trump, İran’a yeni yaptırımlar getireceklerini ancak konuşmaya açık olduklarını belirtti.

Trump, sözlerine, “Ben ABD Başkanı olduğum sürece İran’ın nükleer silah elde etmesine asla müsaade edilmeyecek.” ifadeleri ile başladı.

Trump, İran’ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesine karşılık Irak’taki ABD askerlerinin konuşlu olduğu üslere düzenlediği saldırıya ilişkin, “Amerikan halkı müteşekkir ve mutlu olsun, herhangi bir Amerikan askeri dünkü İran rejiminin saldırısında ölmedi. Herhangi bir zayiatımız yok. Askerlerimizi iyi durumda. Sadece askeri üslerimizde küçük hasarlar var.” diye konuştu.

Amerikan kuvvetlerinin tüm tedbirleri aldığını anlatan Trump, “İran şu aşamada durulmuş görünüyor. Bu da tüm taraflar ve dünya için iyi bir şey.” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ