logo

İSTİKRAR KALKANI DESTEK PAKETİ

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) video konferans ile düzenlediği DEİK Talks programı kapsamında DEİK Başkanı Nail Olpak’la İstikrar kalkanı paketi hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Albayrak, Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere, dış ekonomik ilişkilerini yürütme, Türkiye’nin ihracatını artırmaya katkı sağlama ve uluslararası alanda iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevli DEİK in başarılarını dile getirdi.

Dünyayı etkisi altına alan ve küresel ekonomiye  darbe vuran Covid-19 salgının ekonomiye ve küresel sürece etkilerini incelemek ve buna yönelik hazırlık yapmak için sahada adım adım yoğun bir mesai harcadıklarından bahsetti. Bu  kapsamda ekonominin tüm paydaşlarıyla görüşmelerini  istişarelerinİ  sürdürdürdüklerini söyledi.

Salgınla mücadeleyi  beş temel hedef üzerine oturttuklarının altını çizen Albayrak, Vatandaşlarımızı salgından korumak ve hastalananları en iyi koşullarda tedavi etmek, salgından ekonomik anlamda olumsuz etkilenenlere maddi destek vermek, ekonomik katma değer oluşturan firmalarımızın geçici likidite sıkışıklığı nedeniyle kepenk kapatmasının önüne geçmek, istihdamı ve hane halkı gelirini korumak, sağlık, gıda üretim ve dağıtımı, elektrik, su ve doğalgaz gibi temel hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesi için gereken tedbirleri almak.” olarak tedbirleri sıraladı.

Fakat burada hatırlatmakta fayda var. Bu tür tedbir ve yardımlar yapılırken Sayın Bakan dan yapılan yardım destek ve özveriyi gölgede bırakacak hükümeti zora sokacak uygulamaları da gözardı etmemelerini diliyoruz.

Şöyle ki, malum basında yer alan Elektrik, Su ve  Doğal Gaz faturalarının katlanması gibi.  Umarım bu konu gerekli birimlere ulaşır ve dikkate alınır.Biz bu paketin diğer ayrıntılarına dönelim.

Albayrak,   yaklaşık 5 milyon aileye nakdi yardım yaptıklarını söyledi. “İşini kaybeden vatandaşlarımızı da ayrıca bu yardım kapsamına aldıklarını ve KGF paketli İş’e devam paketi kapsamında 190 bin 453 firmamıza yaklaşık 137 milyar TL’nin üzerinde finansman sağlandığından bahsetti.  Şirketlerin yüzde 97’sini KOBİ’lerin  oluşturduğuna vurgu yapan Albayrak, aylık geliri 5 bin TL’den az vatandaşlarımız için sunulan destek kapsamında 5 milyon 582 bin vatandaşımıza 33 milyar TL’yi aşkın kaynak sunulduğunu söylemesi gerçekten tam bir sosyal devlet olmanın mutluluğunu ister istemez yaşatıyor insana.

 

1 milyon 16 bin 600 esnafa 23 milyar TL’nin üzerinde finansman desteği sağladıklarını anlatan Bakan Albayrak, tüm başvurularda yüzde 85’in üzerinde, dünyada eşi benzeri olmayan bir geri dönüşle, finansman sağlama oranı yakaladıklarını, bankacıların bunun ne kadar önemli detay olduğunun farkında olduğunu söylemeside ayrı bir sosyal devlet anlayışı.

Covid-19 pandemisi ile mücadelede devreye alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı

Paketinin 240 milyar TL’ye ulaşması mevcut bütçeye baktığımızda hiçde küçümsenemeyecek bir rakam. Bu miktar, milli gelirin yüzde 5’i nerdeyse.

Milli gelirin yaklaşık yüzde 11’ine denk gelmeside bunun en büyük göstergesi.

Diğer ülkelerin durumuna baktığımızda milli gelire oranında Fransa yüzde 5, Almanya yüzde 4,9, Çekya yüzde 4,7, İtalya yüzde 4, 5

Şunu anlıyoruz ki: ülkemiz olağanüstü bir afet yada salgın her ne olursa olsun her zaman imkanlarının üzerinde hazır ve krizi yönetebilecek kabileyete sahip.

Bunu bilmek bile insanın ülkesinde şikayet yerine şükür etmesini ve gurur duymasını zorunlu kılıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Re­su­lul­lah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa he­men hare­kete geçerdi. Bir defasında Re­su­lul­lah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Re­su­lal­lah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koy­madım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Re­su­lul­lah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan ...
 • SÖZÜN SÖYLENDİĞİ MEVSİM

  14 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Değerli Dostlarım, Sizlerle okuyup etkilendiğim ve üzerine önemli dersler çıkardığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bir grup kurbağa ormanda dolaşıyormuş ve içlerinden ikisi derin bir çukura düşmüş. Arkadaşlarının düştüğünü gören diğer kurbağalar çukurun etrafını sarıp, ne kadar derin olduğunu görünce, düşen arkadaşlarına o çukurdan çıkmanın mümkün olmayacağını söylemişler. Ancak, iki kurbağa diğerlerinin ne dediğini duymazdan gelip, çukurdan kurtulmak için var güçleriyle zıplamaya başlamışlar. Çabalarını gören çukurun tepesindeki kurbağ...
 • Ağustos ayı Türklerin bayramıdır

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Türk tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri ve ayrı bir şuuru vardır. Ve Ağustos ayı dünden bugün uzanan tarih serüvenimizde bir sıçrayışın bir zaferin ve bir bayramın ismi olmuştur. 16’ncı yüzyıldan 20’nci yüzyıla gelene kadar tesadüf olmayan ama Türkün Milli Şuurunu, Milli direnişini, hürriyetini dibine kadar yaşadığı bir ay olmuştur. Ağustos ayı Türkler için bayramdır. Çünkü bu tarih bir tesadüf değildir. İlkinde Sultan Alparslan Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde Anadolu’nun adını koyduğu zaferle başladı. Büyük Selçuk...
 • ŞEYBE BİN OSMAN (R.A)

  13 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Şeybe intikam hırsıyla yanıp tutuşuyordu. En sevdiği varlığı, babası Osman bin Ebi Talha, Uhud Savaşı’nda Müslümanlar tarafından öldürülmüştü. Hem de öl­düren, Re­su­lul­lah’ın en yakın akrabalarındandı… Şeybe, babasının intikamını almak için çırpınıyordu. Planlar kuruyor, desise­ler hileler arıyordu. O doymak bilmez hırsı ancak Re­su­lul­lah’ın öldürülmesiyle tatmin olabilirdi. Bunu kafasına koymuştu. Uhud Savaşı’nda bir şey yapamama­nın sıkıntısını taşıyordu. Bu planı uygulamak için arkadaş arıyordu. Huneyn Savaşı bütün şiddetiyle devam...