logo

CEBİMİZDEKİ SESSİZ TEHLİKE

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Yüzyılın salgını ile yaşam biçimimiz de hızla değişti. Şu iki aylık pandemi dönemde 5 milyon kart  internetle tanışmış. Sadece Nisan ayında 2 milyon kart ilk defa İnternet alışverişi ile tanışmış. İki ay gibi kısa bir sürede 5 milyon kartın kullanıma ilave olması yeni bir dönemin hızla başladığını gösteriyor.

Biraz daha rakamların detaylarına bakalım.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre, nisanda internetten kartlı ödeme tutarının toplam içindeki payı yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaşmış. Her 4 TL’lik ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşirken, internetten kartlarla yapılan market-gıda ödemeleri ise geçen yılın 3 katına çıktığını görmek aslında biraz insanı ürkütüyor.

Nisan ayı sonunda Türkiye’de toplam 241 milyon kart bulunurken, bunların 71 milyon adedi kredi kartı, 170 milyon adedi ise banka kartından oluşuyor. Nisan 2019 ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor.

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile nisan ayında toplam 67,8 milyar TL’lik ödeme yapılmış.Bu tutarın 56,8 milyar TL’si kredi kartları ile ödenirken, 11 milyar TL’sinde banka kartları kullanılmış.. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 büyüme görülürken, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 14 azalış gerçekleşmiş

Anlaşıldığı üzere her  4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşmiş.

Pandemi döneminde internetten kartlı ödemeler hızlı yükselişini sürdürmesi, İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 16 milyar TL’ye ulaşması, İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki payının da yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaşmasını cebimizdeki tehlikenin sessiz çığlıkları olarak düşünebiliriz.

Neden mi?  Daha önce başka makalede küresel krizden bahsetmiş, uzun vadeli krediler kullanmanın sonucu olarak istatistik olarak ortaya koymuştuk.

Kredi kartlarını da mikro ölçekte aynı kefeye koyabiliriz. Sebebi ise Şöyle : bu pandemi döneminde gelirimiz artmadı aksine düştü. Daha fazla tükettik ve tüketmeye devam ediyoruz. Bu arada virüsten korunmak amacı ile karta yüklendik, yüklendikçe yüklendik. Aslında adı üstünde kredili alışveriş yaptık, yani olmayan parayı harcadık ve ve harcamaya devam ediyoruz. Bütçe planı şaştı işimize kolay geldi.

Ödemelerini internetten yapmayı tercih eden kart kullanıcı sayısı da artışını sürdürdü. Nisan ayında 18 milyon farklı kart ile internetten ödeme yapılırken 2 milyon kartın ise ilk kez internetten ödemelerde kullanıldığı görmek bunun en somut göstergesi.

İnternetten kartlarla yapılan market-gıda ödemeleri geçen yılın 3 katına çıkarak 2,4 milyar TL’ye ulaşırken nisanda internetten yapılan kartlı ödemelerin sektör detayında dağılımı incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artışın yüzde 220 ile market-gıda sektöründe olduğu görülüyor.

Yukarda bahsettiğimiz gibi daha fazla tüketiyoruz.

Market-gıda sektörünü yüzde 122 artışla elektronik eşya, yüzde 87 artışla mobilya ve dekorasyon, yüzde 62 artışla giyim ve yüzde 20 artışla sağlık/kozmetik sektörleri takip etmiş

Rakamlar açık açık gösteriyor ki yeni bir yaşam biçimine geçmişiz çoktan. Elektronik eşyadaki artış bunun en büyük göstergesi. Hoş geldin yeni hayat. Bu yeni hayat bütçesini tutturanlar için güzel, fakat tersini yapanlar cebimizdeki tehlikenin farkına vardıklarında büyük bedeller ödemek zorunda kalacaklar.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EN BURUK BAYRAMI GERİDE BIRAKTIK

  03 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Hani hepimizin ahh diyerek başlayıp özlem ile söylediğimiz bir söz vardır ya "ah nerde o eski bayramlar" İşte o söz tamda bu bayram için tecelli etti ve malesef daha da bir anlam kazandı. Çin’de başlayan ve Dünya’ya yayılan ülkemize de 11.Mart.2020 tarihinde giriş yapan lanet  “Covit-19” virüsü nedeniyle  hastalığa yakalananlar, sağlığına kavuşamayıp vefat edenler, hükümetin aldığı önlemler gereği iş yerlerini kapatmak zorunda kalanlar, işini bırakmak zorunda bırakılanlar,  mübarek ramazan günlerinde  evine ekmek götüremeyen  muhtaçlarımız, ...
 • VEHB BİN MÜNEBBİH (KS)

  03 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Vehb bin Münebbih, (k.s) tabiin neslinin büyük alimlerinden olup Sana’da kadılık yapmış. 645 milâdi senede Sana’da doğmuş 741 yılında vefat etmiştir. O büyük Allah dostunun çok kitap okuduğu, geçmiş ümmetler ve Peygamberlere ait araştırmalar yaparak çok bilgi sahibi olduğu nakledilir. Bu sebepten kaynak eserlerde sık sık onun sözlerinden ve öğütlerinden rivayetlere rastlanır. “Ruhu’l-Beyan” tefsirinde de onun söz ve nasihatlerinden bir hayli nakiller vardır. Bizlere ibret dersi verecek hikmetli söz ve nasihatlerinden bazıları şunlardır: ...
 • OSMANLI AŞI ÜRETİRKEN, BİZ NEDEN ÜRETMEYELİM

  02 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Bu salgın da iki şeyin önemini anladık İlaç ve Gıda ile beraber Aşı Üretiminin de zorunlu olduğunu. Cumhuriyet kurulduğunda el attığı ilk işlerden bir tanesi Anadolu Halkının salgın hastalıklardan kırılmasını önlemekti. Kurtuluş Savaşı sürerken, halkta askerlerde Tifo-Tifüs-Sıtma-Dizanteri-Kolera-Frengi-Kızamık-Kızıl ve Verem den binlerce kişi ölüyordu. Ordudaki 24.000 civarındaki asker savaşamadan bu hastalıklardan ölmüştü. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, uzun ve yorucu savaşlar sonucunda harabe haline gelen Anadolu’da salgın hastalıklar ...
 • BÜREYDE BİN HUSAYB (R.A)

  02 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  Büreyde Bin Husayb, Eslem kabilesinin Sehmoğulları koluna mensuptu. Ebu Sehl veya Ebü'l-Husayb künyesiyle anıldı. İslâm'la şereflenmesi şöyle oldu: "İki Cihan Güneşi Efendimiz Medine-i Münevvere'ye hicret etmek üzere Hz. Ebubekir Sıddık (r.a.) ile Mekke'den ayrıldığında müşrikler sevgili Peygamberimizi yakalayıp öldürene büyük vaadlerde bulundu. Bu haber Mekke ve çevresinde süratle yayıldı. Büreyde de bu mükâfatlara kavuşmak isteğiyle kendi arazilerinden geçen insanları durdurup kimliklerini sorardı. Bir gün karşısına Allah rasulü mağara arkada...