logo

CEBİMİZDEKİ SESSİZ TEHLİKE

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Yüzyılın salgını ile yaşam biçimimiz de hızla değişti. Şu iki aylık pandemi dönemde 5 milyon kart  internetle tanışmış. Sadece Nisan ayında 2 milyon kart ilk defa İnternet alışverişi ile tanışmış. İki ay gibi kısa bir sürede 5 milyon kartın kullanıma ilave olması yeni bir dönemin hızla başladığını gösteriyor.

Biraz daha rakamların detaylarına bakalım.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre, nisanda internetten kartlı ödeme tutarının toplam içindeki payı yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaşmış. Her 4 TL’lik ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşirken, internetten kartlarla yapılan market-gıda ödemeleri ise geçen yılın 3 katına çıktığını görmek aslında biraz insanı ürkütüyor.

Nisan ayı sonunda Türkiye’de toplam 241 milyon kart bulunurken, bunların 71 milyon adedi kredi kartı, 170 milyon adedi ise banka kartından oluşuyor. Nisan 2019 ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor.

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile nisan ayında toplam 67,8 milyar TL’lik ödeme yapılmış.Bu tutarın 56,8 milyar TL’si kredi kartları ile ödenirken, 11 milyar TL’sinde banka kartları kullanılmış.. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 büyüme görülürken, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 14 azalış gerçekleşmiş

Anlaşıldığı üzere her  4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşmiş.

Pandemi döneminde internetten kartlı ödemeler hızlı yükselişini sürdürmesi, İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 16 milyar TL’ye ulaşması, İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki payının da yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaşmasını cebimizdeki tehlikenin sessiz çığlıkları olarak düşünebiliriz.

Neden mi?  Daha önce başka makalede küresel krizden bahsetmiş, uzun vadeli krediler kullanmanın sonucu olarak istatistik olarak ortaya koymuştuk.

Kredi kartlarını da mikro ölçekte aynı kefeye koyabiliriz. Sebebi ise Şöyle : bu pandemi döneminde gelirimiz artmadı aksine düştü. Daha fazla tükettik ve tüketmeye devam ediyoruz. Bu arada virüsten korunmak amacı ile karta yüklendik, yüklendikçe yüklendik. Aslında adı üstünde kredili alışveriş yaptık, yani olmayan parayı harcadık ve ve harcamaya devam ediyoruz. Bütçe planı şaştı işimize kolay geldi.

Ödemelerini internetten yapmayı tercih eden kart kullanıcı sayısı da artışını sürdürdü. Nisan ayında 18 milyon farklı kart ile internetten ödeme yapılırken 2 milyon kartın ise ilk kez internetten ödemelerde kullanıldığı görmek bunun en somut göstergesi.

İnternetten kartlarla yapılan market-gıda ödemeleri geçen yılın 3 katına çıkarak 2,4 milyar TL’ye ulaşırken nisanda internetten yapılan kartlı ödemelerin sektör detayında dağılımı incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artışın yüzde 220 ile market-gıda sektöründe olduğu görülüyor.

Yukarda bahsettiğimiz gibi daha fazla tüketiyoruz.

Market-gıda sektörünü yüzde 122 artışla elektronik eşya, yüzde 87 artışla mobilya ve dekorasyon, yüzde 62 artışla giyim ve yüzde 20 artışla sağlık/kozmetik sektörleri takip etmiş

Rakamlar açık açık gösteriyor ki yeni bir yaşam biçimine geçmişiz çoktan. Elektronik eşyadaki artış bunun en büyük göstergesi. Hoş geldin yeni hayat. Bu yeni hayat bütçesini tutturanlar için güzel, fakat tersini yapanlar cebimizdeki tehlikenin farkına vardıklarında büyük bedeller ödemek zorunda kalacaklar.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şark Fatihi Kazım Karabekir

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Bir yerlerde okumuştum. Söz aynen şöyle; “Bu dünyada herkesin hayatı, kendi hatırasında bir resimli kitaptır. Eğer bunu yazmazsa, kendisiyle beraber silinip gidecektir. Kalacak üç-beş mühim hatıra da, yakınları tarafından mahiyeti değiştirilmiş, birer masal olacak, kimseye faydası değil, belki de zararı olacaktır.” İlk okuyuşta pek anlamlandıramadığımız bir cümle olarak görülse de; her hayatın kendi içerisinde bir bilgiyi, bir tecrübeyi, bir muhasebeyi gerektirdiğini savunanlardan birisiyim. Yani hayat yaşandıktan sonra tecrübelenir. Bizler ...
 • ASYA GRİBİ AŞISI CORONA DA KULLANILIR MI?

  28 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  1957’DE COVİD19 GİBİ AYNI ÖZELLİKLER GÖSTEREN ASYA GRİBİ 1957-58 ARASINDA 4 MİLYON İNSANI ÖLDÜRDÜ. MAURİCE HİLLEMAN AŞISINI BULDU VE 40 MİLYON KİŞİ AŞILANDI VE SALGIN ÖNLENDİ. BU AŞI COVİD 19 DA DA KULLANILIR MI? Maurice Hilleman, kırktan fazla aşının geliştirilmesine katkıda bulunan bir mikrobiyolog. 1957 Asya gribi salgınında, bir toplumun kurtarıcısı ve kahramanı olmuştur. Çin’de ortaya çıkan Asya Gribi aynen Covid19’un belirtilerini gösteriyordu. Aşı uzmanı Maurice Hilleman bu salgının ülkesine geleceğini anladı ve aşı çalışmalarına baş...
 • FENERBAHÇE LİDERİN PEŞİNDE

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Fenerbahçe - Kayserispor: 3-0 Süper Lig'in 21. haftasında Fenerbahçe, sahasında Kayserispor' u konuk etti. Fenerbahçe evinde 3-0 kazanarak zirve takibini sürdürdü. Fenerbahçe sahadan 3-0 galip ayrıldı. Fenerbahçe'nin gollerini 20. dakikada Thiam, 51. dakikada Samatta ve 86. dakikada Cisse kaydetti. Bu sonuçla Fenerbahçe 42 puanla 2. sırada yer aldı. Kayserispor ise 19 puanla 17. sırada kaldı. Lider Beşiktaş ile arasındaki 2 puan farkı korudu. Süper Ligin ilk yarısı böylece bitmiş oldu. Ligin 23 Takımla oynanması nedeniyle Süper Lige uzun bir...
 • İYİ BİR LİSE NEDEN ÖNEMLİ?

  27 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  İyi bir lise = İyi bir üniversite denilir hep duymuşsunuzdur. Gerçekten de öyle. Lgs hazırlık öğrencilerimizin çoğu durumun farkında değil ama durum çok kritik aslında. Maalesef ülkemiz gelişmekte olan yani henüz gelişememiş bir ülkedir. Hal böyle olunca ekonomiden sağlığa, tarımdan sanayiye her alanda büyük zorluklarla yaşamak zorunda kalıyoruz. Bu alanlardan biri de maalesef eğitim. Şu anda Lgs hazırlık öğrencilerim eğitim hayatında, lisede ve üniversitede ne tarz sıkıntılarla karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Eğer Lgs ye hazırlanan 8.sınıf öğ...