logo

CERİR BİN ABDULLAH (R.A)

MESUT ÇOBAN

MESUT ÇOBAN
mesut.coban@sonsaat.com.tr

Ebu Amr künyesiyle anılan Cerir hicretin 10. yılı Ramazan ayında kavminden 200 kişiyle birlikte Medine’ye gelerek İslâm’la şereflendi.

O, uzun boylu, nurani yüzlü ve son derece yakışıklı bir kimseydi. Hz. Ömer (r.a) onun hakkında: “Cerir Bin Abdullah bu ümmetin Yusuf’udur.” derdi. Onun İslâm’a gelişini Rasulullah (s.a.v) ashabına önceden haber verdi. Bir gün hutbe okurken: “Size şu taraftan hayırlı bir kimse geliyor. Yüzünde melek nişanesi vardır.” buyurdu.

Cerir (r.a) müslüman olduktan sonra Resul-i Ekrem (s.a.v)’in kendisini her gördüğünde gülümsediğini söyler. O, Efendimizle çok az bir zaman beraber olmasına rağmen, tebessümlerine ve iltifatlarına sık sık mazhar oldu. Bir gün iki Cihan Güneşi Efendimiz mescidde ashabıyla oturuyordu. Cerir Bin Abdullah (r.a) içeri girdi. Ona yer açılmadığını gören Efendimiz Cerir’e ridasını çıkarıp attı ve: “Ey Ebu Amr, al onu, üzerine otur!” buyurdu. Cerir alıp oturdu ve: “Ey Allah’ın Resulü! senin bana ikram ettiğin gibi Allah da sana ikram buyursun.” diyerek teşekkür etti. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) Efendimiz çevresindekilere dönerek: “Size bir topluluğun kerem ve şeref sahibi büyüğü geldiği zaman, ona ikramda bulunun ve saygı gösterin.” buyurdu.

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz Cerir’i gördükçe “Zülhalesa ne oldu?” diye sorardı. Cahiliye döneminde burası “Yemen’in Kâbesi” olarak bilinirdi. Bu tapınağın ayakta durmasına gönlü razı değildi. Beytullah’a rakip gösterilmesinden daima huzursuzluk duyan İki Cihan Güneşi Efendimiz bu tapınağı yıkmak üzere bir seriyye hazırladı. Cerir’i de seriyye kumandanı olarak görevlendirdi. O da kabilesinden 200 kişiyle bu tapınağı tahrip ederek yıktı. Ebu Ertat ve Husayn Bin Rebia’yı Medine’ye müjdeci olarak gönderdi. Daha sonra Cerir İbni Abdullah (r.a) Medine’ye döndü. Sevgili Peygamberimiz onu görünce: “Yıktın mı onu?” dedi. Cerir de: “Seni hak din ile Peygamber gönderen Allah’a yemin ederim ki, onun üzerinde olanları tutup öldürdük. Zülhalesa’yı da ateşe verip yaktık.” dedi. Bunun üzerine Fahr-i Kâinat (s.a.v) Efendimiz Ceriri tebrik etti.

Cerir (r.a) veda haccında Resul-i Ekrem (s.a.v) ile birlikte bulundu. Efendimiz onu Medine’ye döndüklerinde Himyerilerin emiri Zülkela ile yahudi olduğu rivayet edilen Yemen krallarından Zu Amr’ı İslamiyet’e davet etmek üzere gönderdi. Her ikisiyle de görüşen Cerir (r.a) onların İslâm’a gelmelerine vesile oldu. Birlikte Medine’ye doğru yola çıktılar. Fakat yarı yolda Sevgili Peygamberimizin dar-ı beka’ya irtihali haberini aldılar. Zülkelu ile Zu Amr ziyareti gerçekleştiremeden geri döndüler. Cerir (r.a) ise Medine’ye gitti.

O, dört halife devrinde de güzel hizmetlerde bulundu. Hz. Ebu Bekir (r.a) onu Has’am ve Becile kabilelerinden irtidat edenlerin üzerine gönderdi. İsyanları bastıran Cerir (r.a) yeni emir alıncaya kadar Necran bölgesinde bekledi. Irak’ta yapılan çeşitli harplere katıldı. Sonra Hz. Halid İbni Velid'(r.a) e yardım etmek üzere Yemame’ye gitti. Hz. Ömer (r.a) zamanında Celula savaşlarına katılan Cerir (r.a) oraya yerleşti. Hz. Osman döneminde Kufe valisi Muğire’ye bağlı olarak bir süre Hemedan valiliği yaptı. Daha sonra Said İbni As kumandasında Azerbaycan fetihlerine katıldı. Hz.Osman (r.a) Fırat kenarındaki bir kısım toprakları ona verdi. Karkisiya şehrinde uzlete çekilen ve yüze yakın hadis rivayet ettiği söylenen Cerir İbni Abdullah (r.a) 674 m. tarihinde vefat etti.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÜPER LİG 31 HAFTA ANALİZİ : İSTANBUL’UN 4. ŞAMPİYON TAKIMI OLACAK.

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİG DE ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA ÖNE GEÇEN BAŞAKŞEHİR SON 3 HAFTAYA GİRERKEN PUAN FARKINI 4’E ÇIKARDI. BAŞAKŞEHİR DENİZLİ SPOR’U SAHASINDA 2-0 YENDİ. TAKİPÇİSİ TRABZON İSE SAHASINDA ANTALYA SPOR İLE 2-2 BERABERE KALDI. FARK 4 PUANA ÇIKTI. BU HAFTA SONU DENİZLİ TRABZON’U YENERSE BAŞAKŞEHİR DE KONYA DA KAZANIRSA ŞAMPİYONLUĞUNU İLAN EDECEK. Süper Lig’in erken bitirilmesi için hafta içinde oynanan maçlarda şampiyonluk yarışı da kızıştı. Kümede kalma savaşı da. İstanbul Temsilcisi Başakşehir son 3 sezondur girdiği şampiyonluk yarışında bu sefer...
 • KUDÜS VE HRİSTİYANLIK

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İlk dönemlerde Hristiyanlık, Yahudilik içerisinde bir mezhep gibi görülse de 1. yüzyılın sonlarında Pavlus’un gayretleri ile Yahudilik’ten ayrılıp yeni bir din olma sürecine girmiştir. O dönemde Roma imparatorluğu’nun inancı paganlık olduğu için Hristiyanlar baskı altında yaşamışlardır. Hristiyanlar için Kudüs’ün önemi 326 yılında  Roma İmparatoru Konstantin’in annesi  Helena’nın Hristiyanlığı kabul edişiyle başlamıştır denilebilir. Zira Helena Hristiyanlığı kabul ettikten sonra Hz. İsa’nın yaşadığı o toprakları görmek üzere Kudüs’e gitti...
 • ORHAN GAZİ (1281-1362)

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Orhan Gazi, II. Osmanlı padişahıdır. Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1324'te başa geçti. Devletin teşkilatlanmasında ve atılım göstermesinde önemli pay sahibi oldu. Osmalı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu olup doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Devletin merkezi Bilecik iken babası Orhan’ı deneyimli bir atabey ile Karacahisar’a gönderdi. Babası ile birlikte birçok sefere katılarak deneyim kazandı. Yalnız Aşıkpaşazade’nin belirttiğine göre, Orhan Gazi’nin ilk kumanda ettiği sefer 1305 y...
 • BU FASULYA 7.5 LİRA

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  1970 yılında yapılmış ah müjgan ah filminin başında sadri alışık'ın söylediği şarkı geldi hemen aklıma Haziran Enflasyon rakamları açıklanınca.  Tamda yıllar sonra güncelliğini yitirmeden bir kaç mısra mırıldanalım rakamlara geçmeden. Bu fasulye yedibuçuk lira hem kaynasın hem oynasın yandan halimem yandan seviyom seni candan seviyosan candan boşan gel kocandan   Bu fasulye yedibuçuk lira hem yağlıdır hem pahalıdır yandan halimem yandan seviyom seni candan Ayşe fasulye mutfağı yakmış görünüyor Malum her ayın 3 ünde...