logo

DİPTEN DÖNDÜK GİBİ

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Sadece sağlık değil ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak ta etkilendiğimiz pandeminin hasarları onarılmaya başlandı gibi sanki.

Her gün TV haberlerinde hangi ülke ne durumda, seyir nasıl gidiyor grafiklerinde toplumun her kesimi usta bir analist oldu.

Dünyadaki aşı süreci laboratuvarları nasıl işliyor,  ne kadar zamanda bir aşı ortaya çıkar bilmeyen kalmadı. İlaç sanayisi hangi ülkelerin tekelinde hafızalara bir bir kazındı. Kazınmaması mümkün değil onlarca profesör en ince ayrıntıları ile Televizyonlarda bilgilendirdi halkı. Çünkü evde kalıp saçma sapan dizilerle başka  nasıl vakit geçerdi. Çoğu uzman bilimsel verilerle konuşsa da bir çok uzmanın işin şov ve reyting tarafında ve  markalaşma yolunda olduğu işin ortadaydı.

Hele bazı TV programların kadrolu doktorları tam bir şov programı edasıyla ekranlarda günlerce boy gösterdi. Aman Allah’ım bir de Amerika’dan nerdeyse her gün programlara katılan papyonlu doktor yokmu?

Bilimsel verilerin yanında marşlar mı dersin, şarkılar mı dersin gırgır şamata gırla.

Bu yazıyı kaleme aldığımda dünyada ölü sayısı çoktan 300 bini geçmişti. İşin artık sadece rakamsal ve ekonomik boyutları konuşulmaya başlandı.

Evet bizde ekonomi yazarı olarak tam da ekonomi boyutu tarafını kaleme alıyoruz.

Geçen hafta açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına   bakalım.

Ankete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %8,5 oranında artmış bu güzel haber.

Hani pandemi tv programı grafiklerinden hatırlayalım ,

Pik yaptı. Plato durumu falan.

Burda da ekonomide dipten artık yukarı doğru hareket başlamış. Biraz daha detay verelim.

Nisan ayında 54,9 olan endeks, Mayıs ayında 59,5 olmuş

Hane halkının maddi durum beklenti endeksi %79,2.

Gelecek 12 aylık dönem beklentisine baktığımızda hane halkının maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 72,5 iken, Mayıs ayında %9,3 oranında artarak 79,2 olması umut yeşermesi anlamı taşıyor.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksinin ise %81,8 olduğunu görüyoruz

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Nisan ayında 74,8 iken, Mayıs ayında %9,5 oranında artarak 81,8 olmasıda ekonominin yoğun bakımdan çıkması anlamı taşıyor.

İşsiz sayısı beklentisi  endeksi ise  %55,3  ile entübe durumda.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Nisan ayında 53,8 iken Mayıs ayında %2,9 oranında artarak 55,3 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksinin 21,7 olması da güzel  haber.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi Nisan ayında 18,4 iken, Mayıs ayında %18,0 oranında artarak 21,7 olmuş.

Nisan rakamlarını sizlere verirken “Nisan neşe doluyor insan” ironisi ile vermiştim. Ekonomideki bahar da aynı Nisanda değilde Mayısta geldiği gibi oldu.

Dipten döndük çok şükür.

En kısa sürede hem ekonomide hem pandemide daha pozitif haberler vermek dileğiyle,

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HER DERDİN DERMANI SABIR

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Günlük hayatımızda monoton bir yaşam şeklini benimseyen bizlerin en çok sabra ihtiyacı var. Sabır beklemektir ,teslimiyettir ,nefsimizi törpülemektir. Her birimizin mücadele ettiği zorluklar var. Kimi hastalık ile kimi evladı ile kimi eşi kimi yokluk ile sınanır. İmtihana tabi tutulduğumuz, dünya hayatında en büyük sınavı sabrımız ile vereceğiz. Bizim zor dediğimiz ve bize karanlık görünen her şeyin aslında aydınlık olacağı aklımıza bile gelmez. Başımıza gelen her musibette yüreğimize bir acı çöreklenir, sanki dünya başımıza yıkılmış sanırız za...
 • GIDA ENFLASYONU

  21 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Gıda enflasyonunun önü ancak tarımda döviz ile üretip TL ile satıştan vazgeçilince kesilir. (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 0,22 artışla 179,91 değerine ulaşan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,25, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,36 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 13,74 yükseldiğini görüyoruz. Hemen buradan hareketle, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak program sunucusuna Siz maaşınızı dolarla...
 • MODERN ZAMANIN PEDOFİLİ MERKEZİ TİKTOK

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eylül 2016’da Douyin adıyla Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan, daha sonra reklamlarla ilk ülke dışı Endonezya’da satın alınıp kullanılmaya başlamasıyla uluslararası pazara uygun olarak ismi değiştirilen TikTok programı. Bu program Türkiye ve dünyada sanal pazarlarda en çok indirilen uygulama olup, 2019 yılındaki istatistiklere göre ülkemiz, uygulamayı en çok kullananlar sıralamasında 3.sırada ve 27.6 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Dünyada ise 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu programı herkesin duyduğunu dü...
 • MUAZ İBNİ ENES (R.A)

  20 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Muaz ibni Enes el-Cüheni(r.a), Resulullah (s.a.v) Efendimiz’le gazvelerde bulunmuş, müslümanın günlük hayatında lazım olacak bilgileri öğreten hadisleri nakleden bahtiyar bir sahabidir ! Selam vermek, öfkeyi yenmek, mütevazi olmak, sade giyinmek, hamd ve şükür halinde yaşamak gibi İslâm’ın üstün ahlâkı ile ilgili hadis-i şerifleri rivayet etmiştir. Muaz ibni Enes el-Cüheni (r.a), “Medine’li Sahabi” diye meşhurdur. “Halifu’l-Ensar / Ensarla anlaşmalı” diye tanınır. Meşhur Cüheyne kabilesine mensupdur. Bu kabile, Hicaz ülkesinde Medine’y...