logo

DİPTEN DÖNDÜK GİBİ

RECEP TAŞCI

RECEP TAŞCI
recep.tasci@sonsaat.com.tr

Sadece sağlık değil ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak ta etkilendiğimiz pandeminin hasarları onarılmaya başlandı gibi sanki.

Her gün TV haberlerinde hangi ülke ne durumda, seyir nasıl gidiyor grafiklerinde toplumun her kesimi usta bir analist oldu.

Dünyadaki aşı süreci laboratuvarları nasıl işliyor,  ne kadar zamanda bir aşı ortaya çıkar bilmeyen kalmadı. İlaç sanayisi hangi ülkelerin tekelinde hafızalara bir bir kazındı. Kazınmaması mümkün değil onlarca profesör en ince ayrıntıları ile Televizyonlarda bilgilendirdi halkı. Çünkü evde kalıp saçma sapan dizilerle başka  nasıl vakit geçerdi. Çoğu uzman bilimsel verilerle konuşsa da bir çok uzmanın işin şov ve reyting tarafında ve  markalaşma yolunda olduğu işin ortadaydı.

Hele bazı TV programların kadrolu doktorları tam bir şov programı edasıyla ekranlarda günlerce boy gösterdi. Aman Allah’ım bir de Amerika’dan nerdeyse her gün programlara katılan papyonlu doktor yokmu?

Bilimsel verilerin yanında marşlar mı dersin, şarkılar mı dersin gırgır şamata gırla.

Bu yazıyı kaleme aldığımda dünyada ölü sayısı çoktan 300 bini geçmişti. İşin artık sadece rakamsal ve ekonomik boyutları konuşulmaya başlandı.

Evet bizde ekonomi yazarı olarak tam da ekonomi boyutu tarafını kaleme alıyoruz.

Geçen hafta açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına   bakalım.

Ankete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %8,5 oranında artmış bu güzel haber.

Hani pandemi tv programı grafiklerinden hatırlayalım ,

Pik yaptı. Plato durumu falan.

Burda da ekonomide dipten artık yukarı doğru hareket başlamış. Biraz daha detay verelim.

Nisan ayında 54,9 olan endeks, Mayıs ayında 59,5 olmuş

Hane halkının maddi durum beklenti endeksi %79,2.

Gelecek 12 aylık dönem beklentisine baktığımızda hane halkının maddi durum beklentisi endeksi Nisan ayında 72,5 iken, Mayıs ayında %9,3 oranında artarak 79,2 olması umut yeşermesi anlamı taşıyor.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksinin ise %81,8 olduğunu görüyoruz

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi Nisan ayında 74,8 iken, Mayıs ayında %9,5 oranında artarak 81,8 olmasıda ekonominin yoğun bakımdan çıkması anlamı taşıyor.

İşsiz sayısı beklentisi  endeksi ise  %55,3  ile entübe durumda.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Nisan ayında 53,8 iken Mayıs ayında %2,9 oranında artarak 55,3 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksinin 21,7 olması da güzel  haber.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi Nisan ayında 18,4 iken, Mayıs ayında %18,0 oranında artarak 21,7 olmuş.

Nisan rakamlarını sizlere verirken “Nisan neşe doluyor insan” ironisi ile vermiştim. Ekonomideki bahar da aynı Nisanda değilde Mayısta geldiği gibi oldu.

Dipten döndük çok şükür.

En kısa sürede hem ekonomide hem pandemide daha pozitif haberler vermek dileğiyle,

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÜPER LİG 31 HAFTA ANALİZİ : İSTANBUL’UN 4. ŞAMPİYON TAKIMI OLACAK.

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİG DE ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA ÖNE GEÇEN BAŞAKŞEHİR SON 3 HAFTAYA GİRERKEN PUAN FARKINI 4’E ÇIKARDI. BAŞAKŞEHİR DENİZLİ SPOR’U SAHASINDA 2-0 YENDİ. TAKİPÇİSİ TRABZON İSE SAHASINDA ANTALYA SPOR İLE 2-2 BERABERE KALDI. FARK 4 PUANA ÇIKTI. BU HAFTA SONU DENİZLİ TRABZON’U YENERSE BAŞAKŞEHİR DE KONYA DA KAZANIRSA ŞAMPİYONLUĞUNU İLAN EDECEK. Süper Lig’in erken bitirilmesi için hafta içinde oynanan maçlarda şampiyonluk yarışı da kızıştı. Kümede kalma savaşı da. İstanbul Temsilcisi Başakşehir son 3 sezondur girdiği şampiyonluk yarışında bu sefer...
 • KUDÜS VE HRİSTİYANLIK

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İlk dönemlerde Hristiyanlık, Yahudilik içerisinde bir mezhep gibi görülse de 1. yüzyılın sonlarında Pavlus’un gayretleri ile Yahudilik’ten ayrılıp yeni bir din olma sürecine girmiştir. O dönemde Roma imparatorluğu’nun inancı paganlık olduğu için Hristiyanlar baskı altında yaşamışlardır. Hristiyanlar için Kudüs’ün önemi 326 yılında  Roma İmparatoru Konstantin’in annesi  Helena’nın Hristiyanlığı kabul edişiyle başlamıştır denilebilir. Zira Helena Hristiyanlığı kabul ettikten sonra Hz. İsa’nın yaşadığı o toprakları görmek üzere Kudüs’e gitti...
 • ORHAN GAZİ (1281-1362)

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Orhan Gazi, II. Osmanlı padişahıdır. Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1324'te başa geçti. Devletin teşkilatlanmasında ve atılım göstermesinde önemli pay sahibi oldu. Osmalı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu olup doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Devletin merkezi Bilecik iken babası Orhan’ı deneyimli bir atabey ile Karacahisar’a gönderdi. Babası ile birlikte birçok sefere katılarak deneyim kazandı. Yalnız Aşıkpaşazade’nin belirttiğine göre, Orhan Gazi’nin ilk kumanda ettiği sefer 1305 y...
 • BU FASULYA 7.5 LİRA

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  1970 yılında yapılmış ah müjgan ah filminin başında sadri alışık'ın söylediği şarkı geldi hemen aklıma Haziran Enflasyon rakamları açıklanınca.  Tamda yıllar sonra güncelliğini yitirmeden bir kaç mısra mırıldanalım rakamlara geçmeden. Bu fasulye yedibuçuk lira hem kaynasın hem oynasın yandan halimem yandan seviyom seni candan seviyosan candan boşan gel kocandan   Bu fasulye yedibuçuk lira hem yağlıdır hem pahalıdır yandan halimem yandan seviyom seni candan Ayşe fasulye mutfağı yakmış görünüyor Malum her ayın 3 ünde...