logo

Mazlum coğrafyanın umut kapısıyız

EMİRHAN HINISLIOĞLU

EMİRHAN HINISLIOĞLU
emirhan.hinislioglu@sonsaat.com.tr

Dünya ülkeleri 2020 yılına girerken nede çok umutları ve beklentileri vardı.  Ülkeler kendi hesap ve kitabını yapmış, yeni yılla ilgili birçok planlar hazırlamış, projeler oluşturmuş, bütçeler hazırlamış, ekonomiden, turizme, teknolojiden üretime hatta ülkelerarası ticari, siyasi ve diplomatik ajandalarında birçok notlar almışlardı. Bir önceki yıllardaki sorunlarını veya kazançlarını tekrar gözden geçirmiş yapılabilecekler ve yapılamayacaklar için stratejiler oluşturmuş, ikili görüşmeler, iç ve dış temaslar dahi bu notlar arasına alınmıştı. Hatta güçlü devletler kazançlarının katmerini yakalamak için yeni piyasalarda nasıl at koşturacaklarını dahi bir kenara yazmışlardı.

Ama evdeki hesabın çarşıya uymadığı gerçeği ilk kez dünyanın önüne gelmişti. Bu kez ülkeler bir görünmez canlının bu kadar çok planı bir anda boşa çıkaracağını hesaba katmamıştı. Her ülkenin sorunları ayrı iken birden ortak bir problem dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Bu kez sorun o kadar ani ve bir o kadar güçlü idi ki, en süper ülkeler dahi acziyetin soğuk nefesini enselerinde hissetmekle kalmadı büyük bedeller ödedi.

Evet işte bugün dahi ülkelerin elini kolunu bağlamış halde sorunlarla mücadeleye sokmuş bu salgının Covid 19 veya koronavirüs denilen bu süper gücün karşısında insanlık tir tir titremeye, en modern çalışmaların önüne geçemediği bir sorun… İnsanlık sınıfta kaldı. Bu konuda birçok görüş farklılıkları çıksa da sorun ortaktı. Binlerce makalelerin yazılacağı, milyonlarca fikrin ortaya atılacağı iddialar belki onlarca yıl sürüp gidecek.

Asıl konu insanlık. O yıllardır mazlum ülkelerdeki insanların açlık, hastalık ve salgınlarda sahipsizlikten ve yardım edilmediklerinden ölümleri. Savaşız, düşmansız, silahsız, saldırısızda ölümün kapıyı çalacağı gerçeği. Ölüm kusan silahlar, paralar, güçler, teknolojiler dahi bu ölümlerin önünü alamıyor. Süper devletler sağlıkta sefilleri oynarken birbirlerine olan dostlukları çıkarlar yüzünden bozulmak noktasına geliyor.

Dünya bunları yaşarken Türkiye’de büyük bir insanlık sınavını yüzünün akıyla veriyor. Onbinlerce ihtiyaç sahibi ülke (zengin-yoksul) mazlum ve mağdur coğrafyanın umudu yine Türkiye oluyor. Ülkemiz salgınla ilgili mücadele verirken yurtdışına da her konuda yardım etmeyi ihmal etmiyor.

 

Türkiye olarak top yekün yardımlaşmanın ne olduğunu dünyanın gözüne soka soka yapıyor.

Türkiye’deki hayırsever vatandaşların yardımları ile yardım kuruluşları dünyanın en ücra köşesinde din, dil, ırk ayırt etmeden dün olduğu gibi bugünde insanlığın yardımına koşuyor.

 

Pandemi döneminin Mübarek Ramazan ayına denk gelmesiyle birlikte yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi isimsiz kahramanlıkların dillere destansı yardımları garip gurabanında yüzünü güldürdü. İnşallah Rabbimizin hoşnutluğunu kazanan o isimsiz kahramanlar mahalle bakkalındaki borç defterlerini kapatmaları ve sokak satıcıların tezgah mallarını toptan değerinden fazlasına almaları ayrı bir görevdi sanki.

 

TSK, Polis, Türk Kızılayı, STK, valilik, kaymakamlık ve belediyelerin kurduğu Vefa Guruplarında gönüllü çalışan binlerce vatandaşın sokağa çıkamayan insanların ekmeğini almaları, evlerini temizlemeleri, yemeğini yapmaları, tarlasını sürüp hayvanlarının bakımını yapıp ineklerini ve keçilerini sağan bu milletin yürekli evlatlarının nasıl asil bir millet olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

Gururumuz olan yardım kuruluşlarımız:  İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, Dünya Doktorları, Deniz Feneri, Çare Derneği,İnsan Vakfı ,Kardeş eli gibi onlarca hizmet derneklerine 3 kıta 21 ülkede gıda kolilerinden, fitrelere, zekatlara, kurbanlarından yetimlerin ve öksüzlerin yüzünü güldürmelerine, bayramlık elbiselerinden yine bayramlık harçlıklarına, Türkiye ile Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar’daki 33 ülke 106 bölgede eğitim gören ilim talebelerine bağış kampanyaları ile ulaşan o gönlü zengin milletimize kucak dolusu selamlar…

Hepsinden Allah razı olsun.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÜPER LİG 31 HAFTA ANALİZİ : İSTANBUL’UN 4. ŞAMPİYON TAKIMI OLACAK.

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  SÜPER LİG DE ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA ÖNE GEÇEN BAŞAKŞEHİR SON 3 HAFTAYA GİRERKEN PUAN FARKINI 4’E ÇIKARDI. BAŞAKŞEHİR DENİZLİ SPOR’U SAHASINDA 2-0 YENDİ. TAKİPÇİSİ TRABZON İSE SAHASINDA ANTALYA SPOR İLE 2-2 BERABERE KALDI. FARK 4 PUANA ÇIKTI. BU HAFTA SONU DENİZLİ TRABZON’U YENERSE BAŞAKŞEHİR DE KONYA DA KAZANIRSA ŞAMPİYONLUĞUNU İLAN EDECEK. Süper Lig’in erken bitirilmesi için hafta içinde oynanan maçlarda şampiyonluk yarışı da kızıştı. Kümede kalma savaşı da. İstanbul Temsilcisi Başakşehir son 3 sezondur girdiği şampiyonluk yarışında bu sefer...
 • KUDÜS VE HRİSTİYANLIK

  11 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  İlk dönemlerde Hristiyanlık, Yahudilik içerisinde bir mezhep gibi görülse de 1. yüzyılın sonlarında Pavlus’un gayretleri ile Yahudilik’ten ayrılıp yeni bir din olma sürecine girmiştir. O dönemde Roma imparatorluğu’nun inancı paganlık olduğu için Hristiyanlar baskı altında yaşamışlardır. Hristiyanlar için Kudüs’ün önemi 326 yılında  Roma İmparatoru Konstantin’in annesi  Helena’nın Hristiyanlığı kabul edişiyle başlamıştır denilebilir. Zira Helena Hristiyanlığı kabul ettikten sonra Hz. İsa’nın yaşadığı o toprakları görmek üzere Kudüs’e gitti...
 • ORHAN GAZİ (1281-1362)

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Orhan Gazi, II. Osmanlı padişahıdır. Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1324'te başa geçti. Devletin teşkilatlanmasında ve atılım göstermesinde önemli pay sahibi oldu. Osmalı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu olup doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Devletin merkezi Bilecik iken babası Orhan’ı deneyimli bir atabey ile Karacahisar’a gönderdi. Babası ile birlikte birçok sefere katılarak deneyim kazandı. Yalnız Aşıkpaşazade’nin belirttiğine göre, Orhan Gazi’nin ilk kumanda ettiği sefer 1305 y...
 • BU FASULYA 7.5 LİRA

  10 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  1970 yılında yapılmış ah müjgan ah filminin başında sadri alışık'ın söylediği şarkı geldi hemen aklıma Haziran Enflasyon rakamları açıklanınca.  Tamda yıllar sonra güncelliğini yitirmeden bir kaç mısra mırıldanalım rakamlara geçmeden. Bu fasulye yedibuçuk lira hem kaynasın hem oynasın yandan halimem yandan seviyom seni candan seviyosan candan boşan gel kocandan   Bu fasulye yedibuçuk lira hem yağlıdır hem pahalıdır yandan halimem yandan seviyom seni candan Ayşe fasulye mutfağı yakmış görünüyor Malum her ayın 3 ünde...