logo

Sağlık bakanlığı harekete geçti kullanımı artık yasak

Sağlık bakanlığı harekete geçti kullanımı artık yasak
Dormofol

SB. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), ‘dormofol’ adlı ilaca satış blokajı getirdi. Satış blokajının ardından geri çekme kararı alındı. Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak tarihinde il sağlık müdürlüklerine gönderilen ‘İvedi’  damgalı yazıda, Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.’nin ruhsatına sahip olduğu ‘Dormofol %2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul’ , ‘Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul’ adlı ürüne satış blokajı uygulandığı belirtildi.

İl sağlık müdürlüklerine gönderilen ‘İvedi’  damgalı yazıda, inceleme ve analiz sürecinin başlatıldığı ifade edilerek, sağlık kurumlarında bu ilaçların kullanımının durdurulması talimatı iletildi. Adı geçen ürünlere geri çekme işleminin de uygulandığı vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda kısaca şöyle denildi.

“Satış blokajı ve geri çekme işlemi uygulanan partilere ait listeler yazımız ekinde yer almaktadır. Geri çekme işlemi uygulanan partilerin kullanımının durdurularak ivedilikle iade işlemlerinin yapılması gerektiği vurgulandı. 

Analiz süreci devam eden satış blokajı uygulanmış partilerin ise ivedilikle kullanımdan çekilerek nihai karar verilinceye kadar karantina altında tutulması gerektiği vurgusu yapıldı. Yazıra; İlinizde bulunan ve ilgili ürünleri bulundurabilecek tüm sağlık kurum/kuruluşlarına duyurulması, ayrıca kurumumuz resmi internet sitesinde yapılan bu doğrultudaki duyuruların titizlikle takip edilmesinin önem arz ettiği hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim.” denildi.

NE OLMUŞTU?

Isparta Şehir Hastanesi’nde anestezi ilacı olarak kullanılan Dormofol nedeniyle sekiz hastadan biri hayatını kaybetti, biri yoğun bakımda tutuluyor, diğer altı hasta ise gözetim altında. Hastane Başhekimi Feridun Ruşen Keskin de konuya ilişkin olarak adli sürecin başladığını duyurdu.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ