logo

POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI.İRAN KAYNIYOR.!

POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI.İRAN KAYNIYOR.!

İran’da gerginlik devam ediyor: POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI

İran ordusunun Ukrayna Havayolları’na ait uçağı ‘yanlışlıkla’ vurduğunu itiraf etmesinin ardından başlayan gösterilerin ardından sosyal medyada yer alan görüntülerde, güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açtığı görülüyor. Polis ise iddiaları yalanladı.

Reuters’ın haberine göre, dün akşam yayınlanan ve güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgede kan izlerinin de görülüğü görüntülerin henüz doğrulanamadığı aktarıldı.

Yayınlanan bazı görüntülerde ise, çevik kuvvet polislerinin sokak aralarında göstericilere ateş açtığı, o esnada çevredekilerin ‘onlara vurmayın’ dediği görülüyor.

Tahran Polis Şefi General Hüseyin Rahimi’nin İran Radyo Televizyon Kurumu’na (IRIB) ait internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, başkent polisinin göstericileri vurmadığı ve polislerin olaylar karşısında soğukkanlı davrandığı aktarıldı.

Rahimi açıklamasında, “Polis gösteriler sırasında ateş etmedi, çünkü başkent polis memurları soğukkanlı olma emri aldı” dedi.

Dün başkent Tahran ve diğer büyük şehirlerde sokaklara dökülen İranlılar, İran Dini Lideri Ali Hamaney ve diğer önemli yetkililerin istifa etmesini talep eden sloganlar attı.

Twitter’dan yayınlanan videolarda, Tahran Üniversitesi önünde toplanan protestocuların, ‘’Bize yalan söylüyorlar, düşmanınız Amerika diyorlar, düşmanımız burada’’ diye slogan attıkları görüldü. Diğer yandan, Şiraz, İsfahan, Kirman, Meşhed, Tebriz, Arak, Yezd, Ahvaz, Kazvin ve Kermanşah kentlerinde de yüzlerce kişi sokağa inerek, Hamaney ve Devrim Muhafızları’nın istifasını talep eden sloganlar attı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ