logo

AMERİKA TARİHİ IRKÇILIKLA YAZILMIŞTIR

NURTEN LÖKBAŞ

NURTEN LÖKBAŞ
nurten.lokbas@sonsaat.com.tr

Amerika Birleşik Devletleri tarihi, korkunç olaylarla doludur. Zengin ve bakir topraklarıyla Amerika, Avrupalıların iştahlarını kabartmıştır. Bu nedenle yeni kıtanın keşfinin ardından bölgeye akın akın göçler başlamıştır.
Kıtanın gerçek sahipleri olan yerlilerin elinden, tarihte eşine az rastlanır bir vahşetle, hem altın, gümüş gibi yeraltı zenginlikleri, hem de toprakları alınmıştır.
Burada ilk oluşturulan koloniler Avrupalıların birer şubesi durumuna getirildiler. 17.ci yüzyılın ikinci yarısına kadar Amerika’ya akın eden göçmenlerin büyük bir çoğunluğunu İngilizler oluşturdular. Hatta ilk koloniler oluşturulurken İngilizler hapishanelerde yatan borçlu tutukluları bile çıkarıp Amerika’ya getirdiler ve oralara yerleştirdiler.
Sömürgeci ve işgalci Avrupalılar yerli halkları imha ettiler. Bu nedenle işgücü yetersizliği çekiyorlardı. Beyazlar 15. ci yüzyılda Amerika’ya ayak bastıklarında bölgede Kızılderililer vardı. Siyahiler yoktu. Kızılderilileri hal eden sömürgeciler 1619 yılında Amerika’ ya Afrika’ dan zorla köle yaptıkları yüzlerce kişiyi gemilerin alt katında balık istifi olarak aç ve susuz vaziyette günlerce taşıdılar. Bir kısmı yeterli hijyen koşulları olmaması ve açlık nedeniyle hastalanarak hayatlarını kaybettiler. Hayatta kalan Afrikalı yerliler Virginia ‘daki İngiliz kolonisine satıldılar. Uzun yıllar boyunca 60-70 milyon Afrikalı genç iş gücü köle olarak alınıp satılmıştır. Bu korkunç bir rakamdır.
Köleleştirilen Afrikalı siyahi yerliler oldukça zor yaşam koşulları altında tütün,pirinç ve pamuk tarlalarında çalıştırıldılar.
Kölelere ihtiyaç olduğu için köle ticareti hızla devam etmiştir. Bir kölenin eşi ve çocukları da köle olarak alınıp satılabilirlerdi. Farklı beyaz ailelere satılan siyahi anne,baba ve çocuklar bir daha birbirlerini göremiyorlardı.
Kölelerin hiç bir hakları yoktu. İnsan yerine bile konulmazlardı. Aksine hayvan muamelesi görürlerdi. Siyahi kölelerin yaşam koşulları oldukça zor bir şekilde, genellikle gıda üretiminde tarlalarda çalışırlardı. Eğer bir köle efendisinden kaçarsa, yakalandığı taktirde kolları kesilir, kızgın ziftlere atılır sonrada öldürülürlerdi.
1705 Virginia Kölelik Yasası’nda siyahilerin durumu açıkça ortaya konulmuştu. Buna göre;
“Bu yönetim bölgesindeki siyahi,melez ve Kızılderili köleler taşınmaz mal olarak evde tutulacaklardır. Bir köle sahibinin emirlerine karşı çıkarsa,sahibi bu asi köleyi ıslah etmeye çalışırken öldürecek olursa, böyle bir kaza hiç olmamış gibi tüm cezalardan muaf tutulacaktır. “
Siyahilerin okuma-yazma, seçme-seçilme gibi hiç bir hakları yoktu. Sadece beyazlar için çalışacaklardı. İnsanlık dışı koşullarda çalışan, kötü muamele ve işkence gören köleler, isyana kalkıştıklarında tarihte eşi benzeri görülmemiş ölçüde vahşet yaşamışlardı. İlk isyancıların kafası kesilerek her kilometrede direklere asılarak teşhir edilmişlerdi.
Virginia’da varlıklı bir ailenin kölesi olan Nat Turner bir kaç kişiye satıldıktan ve siyahileri kurtarmak için başlattığı isyanda yakalandıktan sonra, idam edilerek derisi yüzülüp cesedi dört parçaya ayrılmıştı. İsyanı bastıran Virginia Eyalet Güvenlik Komitesi sorumlusu George Moore, Vali John Floyd’a sunduğu raporda yazdıkları insanlık adına utanç vericidir.
“Öldürebildiğimiz kadar isyancı köle öldürdük. İsyana karışmamış ama ileride sorun olabilecek köleleri de öldürdük. İntikam duyguları içinde büyümemeleri için kölelerin erkek çocuklarını da öldürdük. Siyahilerde Kızılderililer gibi insan değil vahşi hayvanlardır. Bizim görevimizde yola gelmeyen,itaat etmeyen vahşi hayvanları ortadan kaldırmaktır. “
Irkçılık ve sömürgecilik Amerika ve Avrupa ırkının öz kültürüdür. Daha yüzyıl öncesine kadar siyahi köleleri hayvanat bahçelerinde elleri zincirli kafesler içinde insanlara para karşılığında sergilemekte idiler. Beyaz ırkın eğlenmesi için bu şekilde şehirlerinde pek çok sergiler açmışlardı.
Köleliği bitirme vaadi ile başa gelen Abraham Lincoln başkan olunca sözünü tuttu. Kendisi bir suikast sonucu ölen ilk ABD başkanıdır.
Lincoln köleliği yasal olarak bitirdi. Fakat ABD ve Avrupa’ da hatta dünyanın pek çok bölgesinde ırkçılık ara vermeden devam ediyor. Günümüzde halen ABD güvenlik güçlerinin, atalarının düşüncelerini taşıdıklarını görmekteyiz. Son kurban George Floyd’un şahsında Amerika Birleşik Devletleri’ nde siyahilerin nefesleri kesilmiştir. Polisin siyahilere uyguladığı orantısız şiddetin sonu gelmemektedir.
Hiç kimse anne babasını seçemediği gibi ırkını, rengini ve cinsiyetini de seçemez. Kişinin seçemediği bir renk için aşağılanması akıl dışıdır.
Bu akıl dışı uygulamalara karşı çıkan Martin Luther King hayatını ortaya koymuş ve bir suikast sonucu öldürülmüştür.
“Irkçılık, idelojik bir düşünce değil, psikolojik bir hastalıktır “ diyerek hayatı boyunca ırkçılıkla mücadele eden Malcolm X en sonunda şehid edilmiştir.
Bu bozuk düşünceyi sadece İslam dini ortadan kaldırmıştır. Siyahi Habeşli bir köleyi azad edip efendisiyle aynı safta namaza durdurmuştur. İslam tarihi bu sahnelerle doludur. İslam İdeolojisi’nde renk,ırk,cinsiyet,millet veya yaşadığı coğrafya sebebi ile kimseyi aşağılama veya kendini üstün görme hakkı yoktur.
Peygamber (sav) Efendimiz meşhur Veda Hutbesi’ nde “Arabın Arap olmayana,Arap olmayanın Arap olana ,beyaz renklinin siyaha, siyah renklinin beyaza bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.” diyerek ırkçılığı tel’in etmiştir.
Yüce Allah (svt) yaratılış itibari ile insanlar arasında hiç bir fark olmadığını,ırk,renk,dil farklılığının üstünlük veya aşağılık sebebi olmadığını şu ayetlerle belirtmiştir.
“Göklerin ve yerin yaratılması, dilleriniz ve renklerinizin farklı olması da O’nun kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır. “    (Rum 22)
“Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi sırf birbirinizle tanışmanız için büyük büyük cemiyetlere, küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah katında en şerefliniz takvaca en ileri olanınızdır. “(Hucurat 13)
İnsanlığı felakete götüren en büyük hastalıklardan olan ırkçılığın panzehiri İslam ideolojisidir. Bugün insanlık ne kadar da İslam’ a muhtaçtır.
Fi Emanillah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

AMERİKA TARİHİ IRKÇILIKLA YAZILMIŞTIR” için 5 Yorum

 1. Fatma Hasdemir : diyor ki:

  Cok guzel bir arastirma yazisi olmus kesinlikle katiliyorum.

 2. Ayhan : diyor ki:

  ”M a z l u m l a r,, ayağa kalkmadikca ”z a l i m l e r,, asla diz çökmeyecektir …

 3. Talha_lokbas@hotmail.com bugün insanlık ne kadarda “garip”

 4. Elinize ve emeğinize sağlık, çok bilgilendirici ve ufuk açıcı bir yazı olmuş. Yeni makalelerinizi bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KA’B BİN UCRE (R.A)

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Medineli olan Hz. Ka’b, Peygamberimize büyük bir muhabbetle bağlıydı. Resulullah’ı üzgün veya düşünceli görse sebebini sorar, yapabileceği bir şey varsa hemen harekete geçerdi. Bir defasında Resulullah’ı ziyaret etmişti. Mübarek sima­sının biraz solgun olduğunu gördü. “Anam babam size feda olsun, yâ Resulallah! Neyiniz var?” diye sordu. Peygamberimiz, “Üç gündür ağzıma bir şey koymadım.” buyurdu. Hz. Ka’b artık duramazdı. Ne yapıp etmeli, bir şeyler bulup Resulullah’a getirmeliydi. Hemen harekete geçti. Develerini sulamakta olan bir Yahudi görd...
 • SOSYAL MEDYA, ASOSYAL TOPLUM, HADSİZ İNSAN!

  06 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, toplum olarak ‘’Kim nerede?, Ne yapıyor?’’ ile başlayan sorularımız, akabinde ‘’Kim ne dedi?, Ne yedi?, Ne aldı?’’ gibi meraklara dönüştü. Böylelikle kapitalist sistemin koyunu haline geldik. Tabi bu durumumuz da ‘’sermayenin hammaddesi insandır’’ gibi düşünenlerin ekmeğine yağ sürmemizi sağladı. Bu koyunlukla ilerliyorken ‘’Kimin ne giydiğine? Ne aldığına? Ne yediğine? Nereye gittiğine?’’ burnumuzu sokma haddini kazandırdı. Sosyal medya hayatımıza girdikten sonra asosyal toplum haline gelip haddimiz...
 • KUDÜS (2)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Yahudilerin yetmiş yıl süren esaretlerinin sonunda bugünkü İranlıların atası olan Pers Kralı Kiros, Babil krallığına son vererek Yahudilerin Filistin topraklarına dönüşlerine izin verdi. Yahudiler yıkılan birinci tapınağın yerine ikinci tapınaklarını inşa ettiler. M.Ö. 332’ de Makedonya Kralı Büyük İskender’ in Mısır’dan Fırat’ a kadar uzanan toprakları ele geçirmesi Yahudi tarihinde Helenistik dönemi başlatmıştır. Yahudilere Tevrat okumak yasaklanmıştır. Daha sonra Romalılar Kudüs’ e yönelerek orada hakimiyetlerini kurarak ikinci tapınağı y...
 • HAKİM İBNİ HİZAM (R.A)

  05 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Hakim İbni Hizam , Hz.Peygamber’in ilk hanımı hz.Hatice’nin kardeşinin oğludur.Fil yılından önce Kabe’nin içinde doğdu.Kureyşin ileri gelenlerindendir. Peygamberliğinden önce Hz. Peygamber’in yakın dostu idi. Ne var ki kendisinin müslüman olması, Mekke fethine kadar gecikti. Ebu Halid künyesiyle meşhur olan Hakim, müellefe-i kulubdandır. Huneyn Gazvesi’nde kendisine yüz deve verilmiştir. Daha sonra iyi bir müslüman olmuştur. Cahiliye devrinde yaptığı iyi davranışlarını müslüman olduktan sonra da sürdürmüştür. Çok cömert bir insan olan Hakim, H...